کد خبر: ۷۳۶۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸- 16 December 2020
ویژه‌نامه "دردآشنای اسلام و انقلاب" – ۱۸
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: اظهارنظرهای آیت‌الله یزدی در بررسی مصوبات، بیشتر از نگاه حکومتی بود؛ یعنی فقاهت و نظرات ایشان از منظر "فقه حكومتی" بیان می‌شد.

دکتر صادقی‌مقدم: نظرات آیت‌الله یزدی در بررسی مصوبات از منظر

دكتر محمدحسن صادقی‌مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در مصاحبه با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان ضمن عرض تسلیت رحلت آیت‌الله یزدی در خصوص ویژگیهای شخصیتی و وجوه مختلف ایشان در دفاع از انقلاب اسلامی گفت: ایشان واقعاً یکی از استوانه‌های نظام جمهوری اسلامی بودند و عمر پربرکت خود را صرف نظام و انقلاب اسلامی كردند.

وی افزود: ایشان از شاگردان حضرت امام رضوان‌الله تعالی علیه بودند كه از آغاز نهضت انقلاب اسلامی در كنار حضرت امام (ره) علیه رژیم ستمشاهی مبارزه كردند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان با اشاره به سختیها و مشقت‌هایی كه آیت‌الله یزدی در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی كشیدند، گفت: ایشان قبل از انقلاب سختیهای تبعید، زندان و شكنجه را برای به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی تحمل كردند و هرگز دست از مقاومت و ایستادگی برنداشتند.

دكتر صادقی مقدم خاطرنشان كرد: تلاش و مبارزه و احساس مسئولیت آیت‌الله یزدی فراموش‌ناشدنی است؛ ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی دارای مسئولیت‌های مهم و حساسی بودند كه همه آنها را به نحو احسن انجام دادند و از هیچ تلاشی برای نظام‌سازی اسلامی فروگذار نبودند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به تألیفات آیت‌الله یزدی گفت: آثار علمی ایشان واقعاً ارزنده است كه هم به زبان عربی و هم به زبان فارسی نگاشته شده است؛ ایشان تألیفاتی در مسائل مختلف فقهی، اخلاقی، حقوقی و تفاسیری از قانون اساسی داشته‌اند كه میتوان به كتب «فقه القران» و «قانون اساسی برای همه» اشاره كرد.

وی با بیان اینكه در مدت زمان اندكی كه در خدمت ایشان در شورای نگهبان بودم، هم در مسائل علمی و هم در رفتار و كردار برای من الگو بودند، افزود: اظهارنظرهای ایشان در بررسی مصوبات، بیشتر از نگاه حکومتی بود؛ یعنی فقاهت و نظرات ایشان از منظر فقه حكومتی بیان میشد و از لحاظ اخلاقی نیز ایشان بسیار متخلق به اخلاق بودند و بسیار محترمانه و با تواضع برخورد میكردند.

دكتر صادقی مقدم با بیان اینكه آیت‌الله یزدی در هر سمتی كه حضور داشتند به ویژه در زمان ریاست بر قوه قضائیه، نسبت به وظایف جدیت داشته و خود را در برابر قانون با مردم مساوی میدانستند، افزود: به خاطر دارم و مشهور است یک نفر از ایشان شاکی بود و شكایت كرده بود؛ بازپرس رسیدگی كننده به پرونده شاید ملاحظاتی را در نظر داشت، اما آیت‌الله یزدی خودشان در شعبه بازپرسی حاضر شدند و به بازپرس پرونده گفتند شما الان نسبت به من به عنوان کسی که مورد شکایت واقع شده‌ام، تحقیقات را شروع کن؛ یعنی ایشان به عنوان یک فرد معمولی كه از ایشان شكایت شده در شعبه حاضر شدند نه به عنوان رئیس قوه قضاییه؛ این رفتار، ارادت و تمسک ایشان به مولای متقیان علی(ع) و ائمه اطهار را نشان میدهد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پایان ضمن عرض تسلیت مجدد به مقام عظمای ولایت، علمای اعلام، مردم شریف ایران و به ویژه خانواده مكرم ایشان، از خداوند منان برای ایشان علو درجات و محشور شدن با مولای متقیان علی علیه‌السلام را خواستار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

ایرادات مجمع تشخیص بر طرح اصلاح قانون انتخابات همچنان باقی است

گزارش تصویری برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم

برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم

انتشار پنج گزارش پژوهشی با موضوع تحلیل حقوقی بودجه

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

همه باید تلاش کنند در انتخابات آینده مشارکت حداکثری داشته باشیم/ وضعیت اقتصادی و شدت گرفتن کرونا نگران کننده است

امضای تفاهم نامه همکاری علمی با سازمان سمت

مسؤولان به جای طرح مباحث حاشیه ای گرانی ها را کنترل کنند

پاسخ عضو شورای نگهبان به اظهارات مشاور رئیس جمهور

پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌های علمی رسالت حوزه در تحقق شعار تولید

پربازدید ها

شورای نگهبان لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تایید کرد

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

آزمون علمی انتخابات دومین میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری ۲۲ فروردین برگزار می‌شود

کار بررسی بودجه ۱۴۰۰ هنوز در شورای نگهبان ادامه دارد

ماراتن بررسی بودجه ۱۴۰۰ در شورای نگهبان؛ ایرادات کلی لوایح بودجه چیست؟

بررسی چند طرح و لایحه مهم در جلسه شورای نگهبان

همه باید تلاش کنند در انتخابات آینده مشارکت حداکثری داشته باشیم/ وضعیت اقتصادی و شدت گرفتن کرونا نگران کننده است

ایرادهای بودجه مشابه سال های گذشته است

تبلیغات غیرمجاز انتخاباتی را در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار می‌دهیم/ کاندیداتوری افراد با سابقه نظامی منع قانونی ندارد/گلایه از مجلس

اصلاح بسیاری از ایرادات بودجه توسط مجلس/ بررسی بودجه امشب در شورای نگهبان پایان می‌یابد