کد خبر: ۷۳۶۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸- 16 December 2020
ویژه‌نامه "دردآشنای اسلام و انقلاب" – ۱۸

دکتر صادقی‌مقدم: نظرات آیت‌الله یزدی در بررسی مصوبات از منظر "فقه حکومتی" بیان می‌شد

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: اظهارنظرهای آیت‌الله یزدی در بررسی مصوبات، بیشتر از نگاه حکومتی بود؛ یعنی فقاهت و نظرات ایشان از منظر "فقه حكومتی" بیان می‌شد.

دکتر صادقی‌مقدم: نظرات آیت‌الله یزدی در بررسی مصوبات از منظر

دكتر محمدحسن صادقی‌مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در مصاحبه با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان ضمن عرض تسلیت رحلت آیت‌الله یزدی در خصوص ویژگیهای شخصیتی و وجوه مختلف ایشان در دفاع از انقلاب اسلامی گفت: ایشان واقعاً یکی از استوانه‌های نظام جمهوری اسلامی بودند و عمر پربرکت خود را صرف نظام و انقلاب اسلامی كردند.

وی افزود: ایشان از شاگردان حضرت امام رضوان‌الله تعالی علیه بودند كه از آغاز نهضت انقلاب اسلامی در كنار حضرت امام (ره) علیه رژیم ستمشاهی مبارزه كردند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان با اشاره به سختیها و مشقت‌هایی كه آیت‌الله یزدی در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی كشیدند، گفت: ایشان قبل از انقلاب سختیهای تبعید، زندان و شكنجه را برای به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی تحمل كردند و هرگز دست از مقاومت و ایستادگی برنداشتند.

دكتر صادقی مقدم خاطرنشان كرد: تلاش و مبارزه و احساس مسئولیت آیت‌الله یزدی فراموش‌ناشدنی است؛ ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی دارای مسئولیت‌های مهم و حساسی بودند كه همه آنها را به نحو احسن انجام دادند و از هیچ تلاشی برای نظام‌سازی اسلامی فروگذار نبودند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به تألیفات آیت‌الله یزدی گفت: آثار علمی ایشان واقعاً ارزنده است كه هم به زبان عربی و هم به زبان فارسی نگاشته شده است؛ ایشان تألیفاتی در مسائل مختلف فقهی، اخلاقی، حقوقی و تفاسیری از قانون اساسی داشته‌اند كه میتوان به كتب «فقه القران» و «قانون اساسی برای همه» اشاره كرد.

وی با بیان اینكه در مدت زمان اندكی كه در خدمت ایشان در شورای نگهبان بودم، هم در مسائل علمی و هم در رفتار و كردار برای من الگو بودند، افزود: اظهارنظرهای ایشان در بررسی مصوبات، بیشتر از نگاه حکومتی بود؛ یعنی فقاهت و نظرات ایشان از منظر فقه حكومتی بیان میشد و از لحاظ اخلاقی نیز ایشان بسیار متخلق به اخلاق بودند و بسیار محترمانه و با تواضع برخورد میكردند.

دكتر صادقی مقدم با بیان اینكه آیت‌الله یزدی در هر سمتی كه حضور داشتند به ویژه در زمان ریاست بر قوه قضائیه، نسبت به وظایف جدیت داشته و خود را در برابر قانون با مردم مساوی میدانستند، افزود: به خاطر دارم و مشهور است یک نفر از ایشان شاکی بود و شكایت كرده بود؛ بازپرس رسیدگی كننده به پرونده شاید ملاحظاتی را در نظر داشت، اما آیت‌الله یزدی خودشان در شعبه بازپرسی حاضر شدند و به بازپرس پرونده گفتند شما الان نسبت به من به عنوان کسی که مورد شکایت واقع شده‌ام، تحقیقات را شروع کن؛ یعنی ایشان به عنوان یک فرد معمولی كه از ایشان شكایت شده در شعبه حاضر شدند نه به عنوان رئیس قوه قضاییه؛ این رفتار، ارادت و تمسک ایشان به مولای متقیان علی(ع) و ائمه اطهار را نشان میدهد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پایان ضمن عرض تسلیت مجدد به مقام عظمای ولایت، علمای اعلام، مردم شریف ایران و به ویژه خانواده مكرم ایشان، از خداوند منان برای ایشان علو درجات و محشور شدن با مولای متقیان علی علیه‌السلام را خواستار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

شرکت در انتخابات عبادت اجتماعی است / تمام گرایش ها و گروه ها در انتخابات نماینده دارند

لایحه الحاق یک بند به تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تایید شد

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

پربازدید ها

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

فیلم|برنامه «تقاطع» با حضور دکتر طحان نظیف