کد خبر: ۸۶۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴- 14 July 2022
ویژه‌نامه "ناظر امین"-۷/ گفتگوی اختصاصی با حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی

شورای نگهبان از حقوق شرعی و قانونی مردم به عنوان یک سند مهم پاسداری می‌کند

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: شورای نگهبان در حقیقت از حقوق شرعی و قانونی مردم به عنوان یک سند مهم یا میثاق پاسداری می‌کند.

شورای نگهبان از حقوق شرعی و قانونی مردم به عنوان یک سند مهم پاسداری می‌کند

حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان در خصوص حراست از جمهوریت نظام، گفت: شورای نگهبان هم در بحث قانونگذاری و هم در بحث نظارت بر کاندیداهای ریاست جمهوری و کاندیداهای مجلس، نظارت دقیق و مقتدرانه‌ای دارد بنابراین وقتی از جمهوریت صحبت می‌کنیم در واقع باید افرادی تایید صلاحیت شوند که روحیه استکبارستیزی و خدمت به مردم داشته باشند.

وی افزود: شورای نگهبان افراد خالصی را برای قرار گرفتن در جایگاه‌های مدیریتی کشور تایید صلاحیت می‌کند که این افراد بنابر جمهوریتی که قانون اساسی از آن تعریف می‌کند، تایید می‌شوند.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به حفظ منافع ملی و حقوق مردم، خاطرنشان کرد: شورای نگهبان از طریق اِعمال وظایف خود از نهایی شدن مصوباتی که مخالف قانون اساسی هستند، جلوگیری می‌کند در واقع قانونی که مردم به آن رأی داده‌اند مبنای عمل شورای نگهبان است.

حجت الاسلام غضنفرآبادی ادامه داد: شورای نگهبان در حقیقت از حقوق شرعی و قانونی مردم به عنوان یک سند مهم یا میثاق پاسداری می‌کند؛ همچنین در بحث نظارتی در مورد کاندیداهای ریاست جمهوری و کاندیداهای مجلس می‌تواند با تایید صلاحیت از حقوق مردم دفاع کند. همچنین شورای نگهبان در عدم تایید صلاحیت افرادی که شایستگی مدیریت ندارند و دغدغه آن‌ها دغدغه مردم نیست هم، در جهت حفظ منافع ملی و حقوق مردم نقش‌آفرینی می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه افراد سودجو و منفعت‌طلب می‌توانند آرامش مردم و نظام را مختل کنند، بیان داشت: افرادی در جامعه وجود دارند که به نوعی درصدد هستند تا آرامش مردم و نظام را به هم ریخته و با ایجاد فاصله بین مردم و نظام، ضربه‌ای به اعتماد مردم نسبت به نظام وارد کنند؛ در اینجا شورای نگهبان شجاعانه مانع ورود این افراد منفعت‌طلب می‌شود.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه شورای نگهبان همیشه در مسیر منویات امام و رهبری حرکت کرده است، گفت: تاکنون شورای نگهبان مقتدرانه کار خود را عملی کرده است لذا در این میان گله‌مندی‌هایی نیز از عملکرد شورای نگهبان در تعیین صلاحیت‌ها وجود داشته باشد اما شورای نگهبان با ابزارهای قانونی که در اختیار دارد، در همان مقطع درست عمل کرده است.

حجت الاسلام غضنفرآبادی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان تا کنون مقتدرانه، شجاعانه و دلسوزانه آنچه را که مدنظر قانون اساسی و مدنظر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بوده را محقق کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

یادداشت دکتر طحان‌نظیف در رثای استاندار فقید آذربایجان‌شرقی؛ چند سطری برای برادرم که در خدمت به مردم سر از پا نمی‌شناخت

توئیت دکتر طحان‌نظیف در وصف تشییع تاریخی رئیس‌جمهورِ شهید

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ خرداد ۱۴۰۳

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: مجلس خبرگان رهبری دارای استقلال و عظمت است/ ۳۲ درصد نماینده‌ها جدیدالورود هستند

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز به کار ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

برگزاری جلسات شورای نگهبان با وزارت کشور در خصوص زمان انتخابات/ پیشنهادات در حال بررسی است؛ ظرف مدت ۵۰ روز باید رئیس‌جمهور مشخص شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی‌یزدی به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان

سخنان آیت‌الله مدرسی‌یزدی به‌مناسبت فقدان شهادت‌گونه رئیس‌جمهور؛ صبر در مصیبت‌ها رحمت الهی را شامل حال‌مان می‌کند

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به کار می‌کند

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند