کد خبر: ۷۳۶۵
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸- 16 December 2020
ویژه‌نامه "دردآشنای اسلام و انقلاب" – ۱۷
عضو فقهای شورای نگهبان گفت: شجاعت و شهامت آیت‌الله یزدی در بین همترازان ایشان و بزرگان حوزه از نمونه‌ها بود؛ ایشان فوق‌العاده روح بلند آمیخته با شجاعت داشتند.

روایت جالب آیت الله اعرافی از درس اخلاق آیت الله یزدی در فیضیه

آیت‌الله علیرضا اعرافی عضو فقهای شورای نگهبان و مدير حوزه‌هاي علميه در مصاحبه با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان در خصوص ویژگی‌های شخصیتی حضرت آیت‌الله محمد یزدی و وجوه مختلف ایشان در دفاع از انقلاب اسلامی گفت: ابتدا خاطره‌ای در خصوص آیت‌الله یزدی عرض كنم؛ طلبه‌ای نوجوان بودیم كه به تازگی در سال‌های 53 و 54 وارد حوزه علمیه قم شده بودیم، در درس‌های اخلاق آیت‌الله یزدی در فیضه قم حاضر می‌شدیم؛ درس اخلاق ایشان جامعِ بینِ هم ترویج و هم تعمیقِ ارزش‌های اسلامی، دینی و حوزوی در دل و جان طلاب بود و از طرفی این درس اخلاق آمیخته با روح انقلابی، شجاعت و شهامت بود.

وی با بیان اینكه آیت‌الله یزدی خیلی زیبا مفاهم اخلاقی را ترسیم می‌كردند، گفت: درس اخلاق ایشان علاوه بر اینكه از لحاظ اخلاق فردی، معنوی و عبادی مؤثر بود، از طرفی یك روح اجتماعی، سیاسی و انقلابی را نیز تقویت می‌كرد.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب، آیت‌الله یزدی در برخی موارد یك محور منحصر به فردی بود كه مشعل انقلاب را در قم زنده نگه داشته بود؛ و همچنین بلافاصله پس از پیروزی انقلاب، ایشان یكی از چند فرد بسیار مؤثر در حوادث گوناگون در فضای حوزه و خودِ قم بودند.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: ایشان علاوه بر فضل و كمالات علمی حوزی، روح اخلاقی، وارستگی و رهایی از خیلی از قیدها و بندها، واقعاً دل به وظیفه داشتند.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینكه شجاعت و شهامت آیت‌الله یزدی در بین همترازان ایشان و بزرگان حوزه از نمونه‌ها بود، خاطرنشان كرد: ایشان فوق‌العاده روح بلند آمیخته با شجاعت داشتند.

وی به نگاه اجتماعی و سیاسی آیت‌الله یزدی در بررسی‌های فقهی در شورای نگهبان اشاره كرد و افزود: در مدتی كه بنده در شورای نگهبان حضور دارم، آن نگاه فقه اجتماعی و حكومتی ایشان و توجه به این مسائلی كه فراتر از مباحث فردی است را در سخن و بیان و مواضع ایشان خیلی آشكارا و به وضوح دیدم.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینكه آیت‌الله یزدی در مسیر انقلاب و در یك خط مستقیم انقلاب، همراه با حضرت امام (ره) و پس از ایشان همراه با مقام معظم رهبری حركت كرد، اظهار داشت: با اینكه آیت‌الله یزدی به لحاظ سن و شرایطی كه داشتند و از پیشگامان انقلاب و تراز اول‌های انقلاب بودند، بلافاصله بعد از امام راحل، تمام تبعیت و همراهی خود را با مقام معظم رهبری اعلام كردند و بر این خط هم استوار ماندند كه حقیقتاً ایشان الگوی بسیار ممتاز ولایت‌مداری، استقامت بر اندیشه امام(ره) و پایبندی به همه آن موازین انقلاب اسلامی هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به دوران مدیریت آیت‌الله یزدی در قوه قضائیه گفت: از دید من، دوره ریاست ایشان در قوه قضائیه از امتیازات بالایی برخوردار بود و سلامت، زهد، زندگی پاك و فردی ایشان از امتیازاتی است كه در وجود شریف ایشان حفظ گرديد.

آیت‌الله اعرافی در پایان گفت: ایشان در جامعه مدرسین هم، بعد از مرحوم آیت‌الله مشكینی (ره) محور بودند؛ خداوند ايشان رحمت كند و با اولیاء معصومین محشور گرداند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

گزارش تصویری گفت‌وگوی دکتر کدخدایی با دانشجویان بسیجی

مذاکره یک‌طرفه و بدون عمل فایده ندارد/تضمینی نیست کسی تایید شد به همه وعده‌هایش عمل کند/ گمانه‌زنی درباره رد یا تایید داوطلبان اصلا معتبر نیست

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۶ اسفند ۱۳۹۹

بررسی لایحه شورا‌های حل اختلاف در شورای نگهبان به کجا رسید؟

مردم و نخبگان نظرات و راهکارهای خود درباره انتخابات را به شورای نگهبان ارسال کنند

اعضای مجلس خبرگان به ابقای هیأت رئیسه این مجلس برای یک دوره دو ساله رأی دادند

نمانیدگان مجلس حق مردم را ادا کنند و در خدمتگزاری اولویت‌ها را در نظر بگیرند/ مبارزه با فساد از خواسته‌های مردم است و از اقدامات ضد فساد قوه قضائیه حمایت می‌کنند

گزارش تصویری معرفی تیم‌های برتر رقابت علمی ایده‌نگاری بحران کرونا

گزارش تصویری مراسم اختتامیه رویداد ایده‌نگاری بحران کرونا

ارسال پیشنهادات نخبگان درباره انتخابات ریاست‌جمهوری به مجریان انتخابات

پربازدید ها

بررسی لایحه شورا‌های حل اختلاف در شورای نگهبان به کجا رسید؟

شورای نگهبان به مصوبه اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ایراد گرفت

اتفاقات اخیر آمریکا درس عبرتی است برای کسانی که امید به این کشور بحران‌زده دارند

کتاب الکترونیکی قانون اساسی به همت پژوهشکده شورای نگهبان منتشر شد

انتخاب اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سيزدهمين دوره ریاست جمهوری

جزئیات ۴ ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱ بهمن ۱۳۹۹

هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی "قانونی" نیست

امام خمینی(ره) احیاگر اسلام سیاسی در عصر حاضر است/ نباید گذاشت آثار امام به دست فراموشی سپرده شود

رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان فارس معارفه شد + عکس