کد خبر: ۷۳۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸- 15 December 2020
ویژه‌نامه "دردآشنای اسلام و انقلاب" – ۱۳

تشریح ۶ ویژگی "فقه حکومتی" آیت‌الله یزدی از زبان آیت الله کعبی

آیت‌الله عباس کعبی گفت: آیت‌الله یزدی نسبت به مسائل نوپیدای فقه، نگاه ویژه‌ی متناسب با مقتضیات زمان و موضوع‌شناسی داشت و نگاه فقهی ایشان بر پایه «فقه حکومتی» بود.

تشریح ۶ ویژگی

آیت‌الله عباس كعبی نماینده مجلس خبرگان رهبری در مصاحبه با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان در خصوص ویژگی‌های شخصیتی حضرت آیت‌الله محمد یزدی و وجوه مختلف ایشان در دفاع از انقلاب اسلامی گفت: حضرت آیت‌الله یزدی فقیه مجاهدِ انقلابی بصیرِ حاضر در صحنه و پای كار بود و در عرصه فقه تألیفات ارزشمندی دارد از جمله دوره چهار جلدی فقه القرآن كه در دوران تبعید نوشته است.

آیت‌الله كعبی با بیان اینكه آیت‌الله یزدی نسبت به مسائل نوپیدای فقه، نگاه ویژه‌ی متناسب با مقتضیات زمان و موضوع‌شناسی داشت، گفت: در حدی كه بنده یك دوره‌ی شش ساله در شورای نگهبان در خدمت ایشان بودم، نگاه فقهی ایشان بر پایه «فقه حكومتی» و برخوردار از این ویژگی‌ها بود: 1. «اعتقاد به حاكمیت و اقامه دین»، 2. «نقش ویژه‌ی رهبری الهی»؛ چه امامت بالاصاله، چه بالنیابه و ولایت فقیه در اداره جامعه اسلامی، 3. «ضرورت وجود دولت اسلامی و تمشیت امور فقهی بر پایه وجود دولت اسلامی»، 4. «توجه به عنصر مصالح عمومی و جلوگیری از مفاسد عمومی»، 5. «نقش ویژه‌ی ولی فقیه در اصدار احكام حكومتی» و 6. «كارآمدی فقه در صحنه عمل» كه مورد توجه ایشان بود و در این زمینه‌ها مثال‌های متعددی می‌توان زد.

وی افزود: حضرت آیت‌الله یزدی تقریباً در مسائل مورد ابتلاء آن‌موقع شورای نگهبان وارد صحنه می‌شد و مقالات فقهی خوبی هم تدوین می‌كرد كه در مجامع علمی هم منتشر شده است و بعضی اوقات هم مسائل را به صحن نماز جمعه می‌كشاند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان كرد: حضرت آیت‌الله یزدی در اتخاذ موضع و صیانت از حقوق ملت و مقابله با فتنه‌گران ملاحظه‌ی هیچ‌كس را نمی‌كرد به جز ملاحظه خداوند تبارك و تعالی؛ آنگونه كه توصیه‌ی امام راحل بوده است.

آیت‌الله كعبی اضافه كرد: ایشان از شاگردان شاخص امام راحل و مورد عنایت و توجه ایشان بود و از آن‌موقع هم كتاب‌هایی در دفاع از تشیع و پاسخگویی به شبهات نوشته است.

وی در پایان گفت: آیت‌الله یزدی به همان میزان اعتقادی كه به امام راحل داشت در واقع پای‌كارِ ولی‌فقیهِ حاضر یعنی حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای هم بود و در یك كلام ایشان یك فقیه ولایت‌مدارِ وفاداری بود كه پای‌كارِ نظام و اسلام و ولایت بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۰ تیر ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است و نمی‌تواند مدعی حقوق بشر باشد

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است