کد خبر: ۷۳۴۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵- 14 December 2020
ویژه‌نامه "دردآشنای اسلام و انقلاب" – ۸

آیت الله رئیسی: آیت‌الله یزدی عالمی وارسته، فقیهی توانا و چهره‌ای انقلابی بود

رئیس قوه قضائیه گفت: شاخصه‌هایی كه در روایت حضرت صاحب‌الزمان (عج) در خصوص فقیه وجود دارد، ما در چهره آیت‌الله یزدی می‌دیدیم.

آیت الله رئیسی: آیت‌الله یزدی عالمی وارسته، فقیهی توانا و چهره‌ای انقلابی بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت‌الله ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری در مصاحبه با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان در خصوص ویژگی‌های شخصیتی حضرت آیت‌الله محمد یزدی و وجوه مختلف ایشان در دفاع از انقلاب اسلامی گفت: آیت‌الله یزدی رضوان‌الله تعالی علیه از چهره‌های مبارز قبل از انقلاب بودند كه بعد از انقلاب هم در سنگر دفاع از ارزش‌ها و دفاع از انقلاب همواره چهره شاخص محسوب می‌شدند.

وی افزود: اگر بخواهم شخصیت ایشان را تبیین كنم، باید بگویم كه فقیهی انقلابی، زمان‌شناس، بابصیرت و اهل خطر كردن در عرصه‌های مختلف بودند؛ قبل از انقلاب برای مبارزه با انكرِ منكرات كه حكومت ستمشاهی بود، خود و زندگی خود و آنچه كه داشت را وقف راه انقلاب كرد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینكه آیت‌الله یزدی یكی از یاران باوفای امام (ره) بودند، گفت: ایشان به معنی واقعی "صائناً لنفسه"، "حافظاً لدینه"، "مخالفاً لهواه"، "مطیعاً لأمر مولاه" بودند؛ همان تعریفی كه حضرت صاحب‌الزمان (عج) برای فقیه كرده‌اند؛ و حقیقتاً در مورد آیت‌الله یزدی، این تعریف و این شاخص‌هایی كه در این روایت است ما در چهره ایشان می‌دیدیم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینكه آیت‌الله یزدی هم عالمی وارسته، هم فقیهی توانا و هم چهره‌ای انقلابی بود، خاطرنشان كرد: ایشان بعد از انقلاب اسلامی برای دفاع از "أعرفِ معروف‌"ها كه نظام جمهوری اسلامی باشد، سر از پا نمی‌شناخت و با همه‌ی توان تلاشش این بود كه از امام (ره) و منویات امام (ره) طرفداری كند و خودش را به عنوان یكی از سرداران سپاهی كه فرمانده‌اش امام بزرگوار است، ببیند و هویت خودش را در هویت انقلاب و نظام و امام راحل می‌دید.

وی افزود: آیت‌الله یزدی هرجا هم كه لازم بود موضعی بگیرند و نگاهی به موضوعات داشته باشند، با بصیرت كامل به مسائل نگاه می‌كردند كه حقیقتاً ایشان فقیهی بصیر بودند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینكه آیت‌الله یزدی در 10 سال ریاست بر قوه قضائیه، با وارستگی، دلسوزی، همت والا و صیانت نفس فعالیت كردند، ادامه داد: ایشان پس از 10 سال مدیریت عالی قوه قضائیه، زمانی كه به قم برگشتند، انسان وقتی در زندگی ایشان می‌نگریست می‌دید كه هیچ‌گونه تغییری در زندگی ایشان بوجود نیامده است؛ یعنی همان زندگی ساده و بی‌آلایش خود را داشت و شاید بعضی از داشته‌ها به لحاظ مادی از ایشان كاسته شد كه افزوده نشد و این مسأله برای همه ما می‌تواند الگو باشد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به مواضع آیت‌الله یزدی گفت: تا آنجا كه از مواضع آیت‌الله یزدی خبر دارم، این است كه ایشان برای حفظ انقلاب و ارزش‌ها، اگر تشخیص می‌دادند یكجایی باید سخن بگویند یا دست به قلم شوند و یا فریاد بزنند، رعایت اینكه چه خواهد شد را نمی‌كردند؛ یعنی اینكه آیا برای خودم بد خواهد شد و یا عده‌ای از من ناراحت می‌شوند، چنین مسائلی را در محاسبات خود لحاظ نمی‌كردند و صرفاً محاسبات ایشان این بود كه این موضع‌گیری یا نوشته یا اعلام من می‌تواند از انقلاب و ارزش‌ها دفاع كند یا خیر؛ چنانچه در خطبه‌های نماز جمعه‌ی ایشان نیز همین نگاه را شاهد بودیم.

وی با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین علیه‌السلام گفت: امیر مؤمنان علی علیه‌السلام تعریفی از علم دارند كه می‌فرمایند: «اَلْعِلْمُ عِلْمانِ عِلْمٌ مَسْموعٌ وَ عِلْمٌ مَطْبوعٌ»؛ علم دوگونه است؛ یك علم شنیداری است، یعنی یك شخصی عالم است و فرمول بلد است، مثلاً فردی فرمول‌های ریاضی را بلد است و دیگری فرمول‌های فیزیك، شیمی، ادبیات و یا اصول را بلد است؛ اما یك وقت عِلْمٌ مَسْموعٌ نیست، عِلْمٌ مَطْبوعٌ است، یعنی كسی كه در طبع او و در سرشت او، دانش نشسته است.

آیت‌الله رئیسی اضافه كرد: فقیه به كسی گفته نمی‌شود كه فقط فرمول بلد باشد بلكه فقیه به كسی گفته می‌شود كه فقه در جان او و در طبع و در فطرت او نشسته باشد؛ اگر شخصی فقه در درون او و در طبع نشسته بود، یعنی سرشتش، سرشت فقاهتی شد، اندیشه، اخلاق و هم عمل او در جلوه فقه قرار گرفته است و اندیشه‌اش جز فقه نیست، رفتارش نیز جز رفتار فقیهانه نیست.

وی خاطرنشان كرد: برخی فكر می‌كنند كه به شخصی فقیه گفته می‌شود كه فقط فرمول علمی بلد باشد اما اینطور نیست؛ بله یك شرطش این است كه باید این دانش را داشته و فرمول علمی را بلد باشد، اما فقط این نیست، امام بزرگوار یك فقیه به معنی كامل كلمه بود، یعنی فقه در سرشت او نشسته بود.

آیت‌الله رئیسی در پایان گفت: تصور من از آیت‌الله یزدی هم همین است كه ایشان به معنای واقعی، فقیه بودند؛ یعنی فقه در سرشت ایشان نشسته بود به نحوی كه اخلاق، عمل، افكار و اندیشه‌ی او جلوه فقه داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

حضور دادستان کل کشور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات؛ تاکنون تخلف خاصی صورت نگرفته است

دکتر طحان‌نظیف از روند اخذ رای در شعبه مسجد جامع ابوذر هم بازدید کرد

بازدید سخنگوی شورای نگهبان از روند اخذ رای در شعبه حسینیه ارشاد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم