کد خبر: ۹۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷- 15 February 2023
سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

اصل ۲۷ یکی از ظرفیت‌های خوب قانون اساسی است

دکتر طحان نظیف گفت: اصل ۲۷ یکی از ظرفیت‌های خوب قانون اساسی ما است که در آن پیش‌بینی شده است که مردم در مسائل کشور نقش‌آفرینی کنند و نکات‌شان را بیان کنند.

اصل ۲۷ یکی از ظرفیت‌های خوب قانون اساسی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه رویداد «ایده‌نگاری الزامات حقوقی تجمعات و اعتراضات در نظام جمهوری اسلامی ایران»، پیرامون مهم‌ترین دستاوردهای این رویداد با روزنامه فرهیختگان به گفتگو پرداخت که متن آن به شرح زیر است:

مهم‌ترین دستاورد این رویداد را چه چیزی می‌دانید؟

اصل ۲۷ یکی از ظرفیت‌های خوب قانون اساسی ما است که در آن پیش‌بینی شده است که مردم در مسائل کشور نقش‌آفرینی ‌کنند و نکات‌شان را بیان کنند. بسترهای لازم اگر به‌خوبی تعبیه شود این نقش‌آفرینی می‌تواند بیشتر هم باشد. میانگین سنی که در این رویداد شرکت کرده بودند نشان می‌دهد که همه از جوانان هستند. این امر مهمی است که جوانان حس کنند می‌توانند برای مسائل کشور فکر کرده و ارائه راهکار داشته باشند. امیدواریم دستگاه‌های سیاستگذار، مجلس شورای اسلامی و دولت به‌خوبی با نتایج این ایده‌ها برخورد کرده و آن را مبنای مصوبات و ساختارهای اجرایی کشور قرار دهند. پیام مهم این رویداد این است که جوانان کشور برای اداره کشور حرف‌های مهمی دارند.

در کنار حق اعتراض، اصلاح نظام انتخابات نیز امری مهم در راستای ارتقای جمهوریت محسوب می‌شود. در همین راستا به نظر می‌رسد طرح تناسبی‌شدن انتخابات مجلس در دستورکار تصویب بهارستان قرار دارد. درصورت تصویب، ارزیابی شورای نگهبان درمورد ایده تناسبی‌شدن چیست؟

شورای نگهبان براساس رویه ۴۰ ساله، چهارچوب‌هایی برای خود دارد. باید مدل‌هایی پیش‌بینی شود که مشارکت را پایین نیاورد، پیچیده نباشد و مردم در نقاط مختلف کشور احساس کنند نماینده‌ای را در مجلس دارند. گاهی اوقات طرح‌هایی که ارائه شده واجد برخی از این ویژگی‌ها نبوده، به همین دلیل با اشکالاتی مواجه شده است، و الا نسبت به نوع نظام انتخاباتی قانون اساسی حکم مشخصی ندارد. لذا قانونگذار دستش باز است و می‌تواند به مدل‌های مختلف فکر کند به شرط اینکه چهارچوب‌های مذکور را مورد نظر داشته باشد.

آیا این طرح یا ایده افزایش نمایندگان مجلس که آن‌هم در دستور کار قرار دارد و سابقا هم تجربه شده است را عامل افزایش مشارکت می‌دانید؟

باید تصویب بشود و بعد شورای نگهبان نسبت به محتوای آن اظهارنظر کند. نسبت به چیزی که تصویب نشده نمی‌توانم نظر شورا را بگویم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

یادداشت دکتر پروین در خصوص اصل ۱۳۱ قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۹ خرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: قانون سرلوحه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری است/ مجلس دوازدهم پیام مقام معظم رهبری را نقشه راه خود بداند

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به دبیرکل حزب الله لبنان

بررسی یک طرح و یک لایحه در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

سه‌گانه راهبرد شورای دوازدهم

شهید جمهور، شب و روز نداشت و پیوسته مشغول خدمتگزاری بود

مخالفتی با دریافت الکترونیکی مدارک داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نداشتیم/تایید صحت انتخابات مجلس در همه حوزه‌های انتخابیه در دور دوم

دل‌های مومنین در داغ شهید رئیسی سوخت/ مردم بین خدمتگزار و عاشق ریاست فرق می‌گذارند

حضور میلیونی مردم در تشییع شهید جمهور نشاندهنده پشتیبانی از نظام است

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳