کد خبر: ۹۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷- 15 February 2023
سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:
دکتر طحان نظیف گفت: اصل ۲۷ یکی از ظرفیت‌های خوب قانون اساسی ما است که در آن پیش‌بینی شده است که مردم در مسائل کشور نقش‌آفرینی کنند و نکات‌شان را بیان کنند.

اصل ۲۷ یکی از ظرفیت‌های خوب قانون اساسی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه رویداد «ایده‌نگاری الزامات حقوقی تجمعات و اعتراضات در نظام جمهوری اسلامی ایران»، پیرامون مهم‌ترین دستاوردهای این رویداد با روزنامه فرهیختگان به گفتگو پرداخت که متن آن به شرح زیر است:

مهم‌ترین دستاورد این رویداد را چه چیزی می‌دانید؟

اصل ۲۷ یکی از ظرفیت‌های خوب قانون اساسی ما است که در آن پیش‌بینی شده است که مردم در مسائل کشور نقش‌آفرینی ‌کنند و نکات‌شان را بیان کنند. بسترهای لازم اگر به‌خوبی تعبیه شود این نقش‌آفرینی می‌تواند بیشتر هم باشد. میانگین سنی که در این رویداد شرکت کرده بودند نشان می‌دهد که همه از جوانان هستند. این امر مهمی است که جوانان حس کنند می‌توانند برای مسائل کشور فکر کرده و ارائه راهکار داشته باشند. امیدواریم دستگاه‌های سیاستگذار، مجلس شورای اسلامی و دولت به‌خوبی با نتایج این ایده‌ها برخورد کرده و آن را مبنای مصوبات و ساختارهای اجرایی کشور قرار دهند. پیام مهم این رویداد این است که جوانان کشور برای اداره کشور حرف‌های مهمی دارند.

در کنار حق اعتراض، اصلاح نظام انتخابات نیز امری مهم در راستای ارتقای جمهوریت محسوب می‌شود. در همین راستا به نظر می‌رسد طرح تناسبی‌شدن انتخابات مجلس در دستورکار تصویب بهارستان قرار دارد. درصورت تصویب، ارزیابی شورای نگهبان درمورد ایده تناسبی‌شدن چیست؟

شورای نگهبان براساس رویه ۴۰ ساله، چهارچوب‌هایی برای خود دارد. باید مدل‌هایی پیش‌بینی شود که مشارکت را پایین نیاورد، پیچیده نباشد و مردم در نقاط مختلف کشور احساس کنند نماینده‌ای را در مجلس دارند. گاهی اوقات طرح‌هایی که ارائه شده واجد برخی از این ویژگی‌ها نبوده، به همین دلیل با اشکالاتی مواجه شده است، و الا نسبت به نوع نظام انتخاباتی قانون اساسی حکم مشخصی ندارد. لذا قانونگذار دستش باز است و می‌تواند به مدل‌های مختلف فکر کند به شرط اینکه چهارچوب‌های مذکور را مورد نظر داشته باشد.

آیا این طرح یا ایده افزایش نمایندگان مجلس که آن‌هم در دستور کار قرار دارد و سابقا هم تجربه شده است را عامل افزایش مشارکت می‌دانید؟

باید تصویب بشود و بعد شورای نگهبان نسبت به محتوای آن اظهارنظر کند. نسبت به چیزی که تصویب نشده نمی‌توانم نظر شورا را بگویم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

ادای احترام به پرچم بارگاه رضوی در شورای نگهبان

طرح «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی» در حال بررسی است/ توقعات از یک طرح و لایحه بالا برده نشود/ آغاز بررسی طرح «اصلاح قانون انتخابات» در شورای نگهبان

نگاه بین‌المللی در پاسخ به شبهات لحاظ شود

دومین دوره آموزشی حقوق اساسی ویژه دانشجویان خارجی مقیم ایران

قانون باید شفاف و بدون ابهام باشد/ ضرورت اولویت‌بندی طرح‌ها و لوایح

ادامه بررسی طرح «اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی»و طرح «مالیات بر سوداگری و سفته بازی» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

متهم کردن نظام اسلامی به ضد زن بودن حماقت است

دکتر طحان نظیف روز دزفول روز مقاومت و پایداری را گرامی داشت

بررسی نظریه عدالت در جمهوری اسلامی در پژوهشکده شورای نگهبان

اینفوگرافی|نیروهای مسلح در قانون اساسی

پربازدید ها

تایید طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی و تجمیع سوابق بیمه‌ای اشخاص

تایید طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری

نظر شورای نگهبان درباره طرح حمایت از مالکیت صنعتی

نظر شورای نگهبان درباره طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

سیاست‌های کلی انتخابات، نظام مسائل انتخابات است/ راهبردهای مشارکت، امنیت، سلامت و رقابت دغدغه و نگاه مشترک ماست

شغل معلمی تبلور آگاهی بخشی است/ حل مشکلات جامعه کارگری و رعایت حقوق آنها یکی از ملزومات رشد تولید است

دکتر کدخدایی: همه پرسی نمی‌تواند حلال تمامی مشکلات باشد/ توصیه رهبری به شورای نگهبان در انتخابات ۸۸ چه بود؟

تاکید مجدد سخنگوی شورای نگهبان بر مبنا قراردادن سیاست‌های کلی در اصلاح قانون انتخابات/ نظام انتخاباتی پیشنهادی بر مدار «مشارکت» و «فراگیری» باشد

بازدید سخنگوی شورای نگهبان از نمایشگاه کتاب و گفتگو با ناشران و نویسندگان/ دکتر طحان‌نظیف «خاتون و قوماندان» خرید و به گلایه‌ مردم از گرانی کتاب گوش داد