کد خبر: ۸۶۴۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸- 16 July 2022
ویژه‌نامه "ناظر امین"-۱۳/ گفتگوی اختصاصی با ناظمی اردکانی

هجمه‌ها به شورای نگهبان به دلیل ضعف ساختار حزبی کشور است

وزیر اسبق تعاون با بیان اینکه هجمه‌ها به شورای نگهبان به دلیل ضعف ساختار حزبی کشور است، گفت: اگر ساختار حزبی سازماندهی و چند حزب قدرتمند وارد انتخابات شوند و افراد براساس شایستگی‌هایشان از احزاب برآیند و با هم رقابت کنند، شایسته‌ترین فرد انتخاب خواهد شد.

هجمه‌ها به شورای نگهبان به دلیل ضعف ساختار حزبی کشور است

محمد ناظمی اردکانی از فعالان سیاسی و وزیر اسبق تعاون در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان اظهار داشت: طبق قانون اساسی، وظایف شورای نگهبان تطبیق قوانین عادی با قانون اساسی و شرع، تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات‌هاست. البته در قانون‌های اساسی سایر کشورها هم پیش‌بینی شده که مصوبات مجالس‌شان با قانون‌ اساسی در نهادی بررسی شود.

وی خاطرنشان کرد: وجه تمایز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با قانون‌های اساسی سایر کشورها، وجود شورای نگهبان است.

ناظمی اردکانی در خصوص نظارت بر انتخابات‌ها عنوان کرد: در انتخابات‌های مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری چند هزار نفر و در انتخابات ریاست‌جمهوری چند صد نفر داوطلب می‌شوند. بسیاری از این افراد برای نمایندگی و ریاست‌جمهوری نمی‌توانند موثر باشند و باید صلاحیت‌ها و شایستگی‌هایشان بررسی شود.

وی ادامه داد: در این بین ممکن است افرادی صلاحیت داشته باشند و تایید نشوند و افرادی صلاحیت نداشته باشند و تایید شوند. در اذهان عمومی نیز به طور مثال گفته می‌شود که اگر این فرد صلاحیت ریاست‌جمهوری نداشت، چرا تایید شد؟ یا اینکه چرا فلان نفر تایید نشد؟

وی با تاکید بر لزوم تشیکل ساختار حزبی و تقویت تحزب در کشور، تصریح کرد: عرصه رقابت باید چارچوب داشته باشد و در این چارچوب شایسته‌ترین فرد انتخاب شود. اگر ساختار حزبی سازماندهی و چند حزب قدرتمند وارد انتخابات شوند و افراد براساس شایستگی‌هایشان از احزاب برآیند و با هم رقابت کنند، این امر محقق می‌شود.

ناظمی اردکانی با اشاره به هجمه‌های دشمنان به شورای نگهبان عنوان کرد: عمده هجمه‌ها در خصوص نظارت استصوابی است. اگرچه شورای نگهبان در چهار دهه گذشته در برابر این هجمه‌ها ایستاده و در دفاع از حقوق مردم کوتاه نیامده است، اما با اصلاح نظام حزبی می‌توان تا حدودی هجمه‌ها را در نطفه خفه کرد.

وی افزود: البته در همان کشورهایی که منشا دشمنی با شورای نگهبان هستند و از دموکراسی دم می‌زنند، قوانین بسیار سختگیرانه‌تری برای نظارت بر انتخابات‌ها وجود دارد.

این فعال سیاسی درخصوص عملکرد شورای نگهبان در بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی هم بیان داشت: عملکرد شورای نگهبان در این حوزه بسیار خوب بوده و کمترین ایراد وجود داشته است؛ چراکه شورا با کارشناسی دقیق مصوبات را بررسی کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

طهارت اقتصادی و عدالت باید در کشور محقق شود

مردم ایران با حضور گسترده در انتخابات طراحی دشمن را برهم زدند

گزارشی از زندگی آیت‌الله امامی کاشانی؛ معتمد امام و منتخب مردم در مجالس/ خطیبی که سخنگوی شورای نگهبان بود

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم