کد خبر: ۷۷۴۹
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷- 23 May 2021
دکتر کدخدایی:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: در این دوره از انتخابات برای احراز صلاحیت‌ها دقت بیشتری شده و به عنوان نمونه درباره مدیران بررسی شده است که آن فرد در دوران مدیریت خود موفق بوده است یا خیر و اگر مدیر بوده، مدبر نیز بوده است؟

در این دوره برای احراز صلاحیت‌ها دقت بیشتری شده/ اخبار منتشره درباره نتیجه بررسی صلاحیت‌ها، صحت ندارد/ تبلیغات پیش از اعلام نهایی شورای نگهبان، تخلف است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان شب گذشته (شنبه، یکم خرداد ۱۴۰۰) با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما گفت: اخباری که درباره صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات در رسانه‌ها مطرح می‌شود صحت ندارد و اکنون نمی‌دانیم در حوزه انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی، خبرگان و ریاست جمهوری صلاحیت چه تعدادی تأیید و احراز شده است و هنوز این افراد برای ما مشخص نیستند.

وی گفت: رسانه‌ها درباره صلاحیت‌ها؛ تشویش اذهان عمومی ایجاد نکنند و اجازه دهند فضای آرام افکار عمومی پیش برود.

دکتر کدخدایی با بیان این که بر اساس قانون، برای احراز صلاحیت‌ها ۷ نفر از ۱۲ نفر باید به احراز صلاحیت داوطلب رأی بدهند، افزود: شیوه رأی‌گیری در شورای نگهبان مخفی و کتبی است.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان گفت: اگر درباره گزارش‌های نهادها درباره صلاحیت‌ها سؤالاتی وجود داشته باشد، درباره آن بحث می‌شود و این گزارش‌ها دوباره برای تحقیق بیشتر به کارشناسان ارجاع می‌شود تا اعضای شورای نگهبان با اطمینان درباره صلاحیت‌ها رأی بدهند.

وی افزود: اگر در مهلت قانونی بررسی صلاحیت‌ها پرونده داوطلبی کامل، و درباره آن رأی‌گیری انجام شود کنار گذاشته می‌شود تا بقیه پرونده‌ها بررسی شود و زمانی که همه پرونده‌ها بررسی شد؛ اسامی افرادی که صلاحیت آنها احراز شده است به وزارت کشور اعلام می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: نمی‌توانیم هیچ پیش‌بینی نسبت به تعداد افراد احراز صلاحیت شده برای ریاست جمهوری داشته باشیم و نمی‌توانیم بگوییم چون در دوره گذشته شش نفر احراز صلاحیت شدند، در این دوره نیز شش نفر احراز صلاحیت می‌شوند.

دکتر کدخدایی افزود: حتی احتمال درباره تعداد احراز صلاحیت شده‌ها وجود ندارد و ممکن است همه ۴۰ نفری که مدارک خود را به صورت کامل در زمان ثبت نام ارائه کرده اند نیز تأیید صلاحیت شوند، ملاک شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت‌ها؛ قانون است و نمی‌شود حدس زد چه تعداد احراز صلاحیت می‌شوند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: متأسفانه به دلیل برخی مشکلات؛ اصلاح قانون انتخابات در مجلس شورای اسلامی نهایی نشد اما شورای نگهبان برای جلوگیری از روند نام نویسی‌های انتخابات ریاست جمهوری گذشته که پیش‌بینی می‌شد این دوره سه هزار نفر برای این انتخابات نام نویسی کنند؛ مقرراتی را وضع و به وزارت کشور اعلام کرد تا بر اساس آن ثبت نام‌ها انجام شود.

وی افزود: از ۵۹۲ نفری که برای انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کردند؛ ۴۰ نفر مدارک لازم را ارائه کردند و ما نیز اعلام کردیم فقط صلاحیت این ۴۰ نفر را بررسی می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در بررسی صلاحیت‌ها؛ بر اساس بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون اساسی، تشخیص شرایط اصل ۱۱۵ بر عهده شورای نگهبان است و این شورا بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات که سال ۹۵ ابلاغ شد؛ تعاریف خود از رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزد‌ها را در سال ۹۶ اعلام کرد.

وی افزود: در این دوره از انتخابات برای احراز صلاحیت‌ها دقت بیشتری شده و به عنوان نمونه درباره مدیران بررسی شده است که آن فرد در دوران مدیریت خود موفق بوده است یا خیر و اگر مدیر بوده، مدبر نیز بوده است؟

دکتر کدخدایی گفت: بحث التزام داوطلبان انتخابات به قانون اساسی و اسلام در شرایط اصل ۱۱۵ به دلیل نداشتن ضرورت نیامده است زیرا رئیس جمهور در آغاز فعالیت خود سوگند می‌خورد که پاسدار دین و قانون اساسی باشد، بنابراین اگر جایی احساس شود التزام به اسلام و قانون اساسی ندارد از چارچوب تقوا و امانت خارج است و نمی‌تواند حافظ و پاسدار قانون اساسی باشد.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان افزود: در بخش شرط امانت و تقوای رئیس جمهور یا نامزد انتخابات ریاست جمهوری این نکته وجود دارد که فرد دوم نظام اسلامی نمی‌تواند به قانون اساسی و دین اسلام التزام نداشته باشد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: سوابق افراد در دوران مدیریت آنها مشخص می‌کند که آیا فرد به اسلام و قانون اساسی و ولایت فقیه التزام داشته است یا خیر؟

دکتر کدخدایی با بیان این که قانون منعی برای نام‌نویسی بانوان در انتخابات ریاست جمهوری ندارد، افزود: در این دوره ۴۰ نفر از بانوان برای انتخابات نام نویسی کردند که صلاحیت آنها در شورای نگهبان در حال بررسی است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: بر اساس قانون، در بررسی صلاحیت‌ها؛ ملاک و مبنا داشتن شرایط حداقلی است و قانون می‌گوید شرایط اصل ۱۱۵ باید برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری احراز شود.

وی افزود: تأیید یا رد صلاحیت داوطلبان انتخابات در دوره‌های گذشته انتخابات ریاست جمهوری یا مجلس؛ تضمینی برای رد یا تأیید صلاحیت همان داوطلبان در این دوره نیست.

دکتر کدخدایی گفت: در بررسی صلاحیت‌ها نه تنها افراد جدید بلکه رئیس جمهوری که برای دور دوم یا نمایندگان مجلسی که برای دوره بعدی نام نویسی می‌کنند بررسی می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: وظیفه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها؛ قانون است و این شورا هیچ‌گاه بر اساس مصلحت تصمیم نمی‌گیرد.

وی گفت: شورای نگهبان در خصوص توصیه یا حرف‌هایی که درباره صلاحیت داوطلبان در رسانه‌ها گفته می‌شود گوش شنوایی ندارد و به آن توصیه‌ها ترتیب اثری نمی‌دهد.

دکتر کدخدایی افزود: قانون مدنی تکلیف را برای نامزدهای ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی مشخص کرده است که اگر تابعیت مضاعف داشته باشند نمی‌توانند نام نویسی کنند؛ البته قانون درباره تابعیت مضاعف همسر و فرزند داوطلب سکوت کرده است.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان درباره آن چه که در رسانه‌ها با عنوان نامزد پوششی تعبیر می‌شود گفت: این‌ها تعابیر عامیانه یا سیاسی- اجتماعی است اما برای شورای نگهبان دارا بودن شرایط اصل ۱۱۵ برای نامزد انتخابات ریاست جمهوری؛ ملاک است و اگر داوطلب این شرایط را داشته باشد؛ از نظر قانونی نمی‌توانیم به او نامزد پوششی بگوییم و چنین چیزی در قانون نیامده است.

وی افزود: حتی اگر کسی بگوید برای کمک به نامزد دیگری وارد انتخابات شده ام؛ در قانون منعی برای حضور او به عنوان نامزد پوششی وجود ندارد.

دکتر کدخدایی گفت: در این دوره فردی برای ریاست جمهوری نام‌نویسی و مصاحبه کرد اما بلافاصله انصراف داد و انصراف خود را ضمیمه فرم نام‌نویسی‌اش کرد.

وی افزود: شورای نگهبان در زمینه نامزد پوششی نمی‌تواند نیتخوانی کند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در حوزه تبلیغات انتخابات فقط دو سه بند در قانون داریم که آن نیز مربوط به دهه ۷۰ و زمانی است که فضای مجازی وجود نداشت.

دکتر کدخدایی ادامه داد: باید تبلیغات در قانون تعریف شود، البته اگر پیش از اعلام نهایی شورای نگهبان درباره تبلیغات در فضای مجازی؛ تبلیغاتی پیش از موعد انجام شود؛ تخلف است و مراجع ذی صلاح با آن برخورد می‌کنند، البته در بخش‌هایی امکان برخورد نیز وجود ندارد.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان گفت: قانون در این زمینه باید اصلاح شود و امیدواریم در انتخابات آینده؛ مسأله تبلیغات در فضای مجازی ساماندهی شود.

وی افزود: در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان؛ رد یا تأیید صلاحیت داریم و قانون گذار فرصت شکایت در این زمینه را به داوطلبان داده است و باید دلایل رد صلاحیت به داوطلبان به صورت محرمانه اعلام شود، اما در انتخابات ریاست جمهوری؛ بحث احراز صلاحیت مطرح است و رد صلاحیت وجود ندارد بنابراین شورای نگهبان دلایل احراز نشدن صلاحیت را اعلام نمی‌کند و در قانون حق اعتراضی به داوطلبان داده نشده است، البته اگر داوطلبی شخصاً به شورای نگهبان مراجعه کند دلایل احراز نشدن صلاحیت او را به وی می‌گوییم.

دکتر کدخدایی گفت: اگر تا روز انتخابات، داوطلبی مدارک صحیح خود را ارائه کند، از نظر خود درباره صلاحیت نداشتن او عدول می‌کنیم و این کار تا پیش از روز برگزاری انتخابات انجام می‌شود و اعلام نظر می‌کنیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: اگر در تبلیغات ریاست جمهوری تعرضی به منافع ملی یا مسائل قومیتی شود شورای نگهبان وارد خواهد شد.

وی ادامه داد: دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دستورالعمل‌هایی در این زمینه تهیه و به نامزدها اعلام کرده است که باید این دستورالعمل‌ها را رعایت کنند اما اگر در جایی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به ما اعلام کند تعرضی به منافع ملی یا قانون اساسی و مسائل قومیتی شده و آن را نامزد انتخابات رعایت نکرده است؛ در این زمینه اعلام نظر می‌کنیم.

دکتر کدخدایی افزود: قانون گذار منعی برای پوشش اخبار رئیس جمهوری که برای دور دوم؛ نام نویسی کرده است یا مذاکرات صحن علنی مجلس برای نمایندگانی که برای دوره بعدی ثبت نام کرده اند در زمان تبلیغات ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: درباره بررسی صلاحیت‌ها؛ به جز گزارش‌های رسمی، برخی گزارش‌های دیگر که قابل اعتنا هستند و رسمی اعلام شده اند؛ بررسی می‌شود اما اعمال سلیقه در تصمیم گیری شورای نگهبان نقشی ندارد.

وی افزود: به عنوان نمونه؛ در این دوره یکی از داوطلبان درباره مسائلی که در دوره وزارت او در رسانه‌ها مطرح شده است توضیحی را در چند صفحه برای شورای نگهبان فرستاده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: در عین حال که دغدغه حضور حداکثری مردم را در انتخابات داریم اما قانون را در بررسی صلاحیت‌ها رعایت می‌کنیم.

وی افزود: در سال ۹۶ شورای نگهبان مصوبه‌ای درباره اجرای سیاست‌های کلی انتخابات داشت و اصلاحیهای نیز درباره این مصوبه منتشر شد اما مجلس شورای اسلامی وظیفه خود را در این زمینه به دلیل مشکلاتی که با آن روبرو شد انجام نداد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در سیاست‌های کلی انتخابات به شایستگی‌ها زمان نام نویسی اشاره شده است و شورای نگهبان بر اساس این سیاست‌ها مصوبه‌ای را به وزارت کشور ابلاغ کرد و این مصوبه موجب شد تعداد ثبت نام کنندگان از ۵۹۲ نفر بیشتر نشود.

دکتر کدخدایی افزود: بسیاری از مراحل انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود اما مرحله رأی‌گیری؛ پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که شورای نگهبان باید به صحت رأی‌گیری اطمینان داشته باشد، رأی‌گیری به وسیله دستگاه؛ بحث فنی دارد و سیاسی نیست که بگوییم می‌شود یا نمی‌شود.

وی ادامه داد: باید اطمینان داشته باشیم رأی هر کسی به درستی وارد صندوق و از آن خارج و خوانده می‌شود و اگر صحت انتخابات در رأی‌گیری با دستگاه برای ما مخدوش باشد نمی‌توانیم آن را بپذیریم و ترجیح می‌دهیم اخذ رأی برای صیانت از آرای مردم به صورت دستی انجام شود، البته فکر می‌کنم در دوره‌های آینده انتخابات به جایی می‌رسیم که این مرحله نیز به صورت الکترونیکی انجام شود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: نامزدها باید توان واقعی خود را به مردم اعلام کنند و از برنامه‌هایشان بگویند و از سخنان فریبنده و وعده‌های خلاف پرهیز کنند، برخی نامزدها مدعی هستند می‌توانند همه مشکلات کشور را حل کنند در صورتی که باید آن چه را که می‌توانند حل کنند و قصد آن را دارند به مردم بگویند.

وی خاطرنشان کرد: مردم در این دوره نیز مانند دوره‌های گذشته انتخابات؛ پشتیبانی خود را از نظام اسلامی با مشارکت حداکثری خود اعلام کنند و شورای نگهبان؛ سلامت انتخابات را تضمین می‌کند.

دکتر کدخدایی با تبریک پیروزی‌های دوران دفاع مقدس از جمله سالروز فتح خرمشهر، یاد و خاطره شهدا و ایثارگران را گرامی داشت و افزود: پیروزی اخیر مردم فلسطین و به ویژه مردم غزه، نشان داد مقاومت، اثر دارد و اگر همه با هم متحد باشند، گنبد آهنین رژیم صهیونیستی آسیب‌پذیر است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه این پیروزی‌ها با پیروزی مردم مظلوم غزه، متقارن شده است؛ این پیروزی مردم فلسطین را هم به همه مسلمان به ویژه مردم غزه تبریک گفت.

وی گفت: رژیم صهیونیستی، مردم فلسطین را از سرزمین اجدادی شان بیرون کرد و نه تنها این اشغالگری را انجام داده است بلکه هر روز مرتکب جنایت‌های مکرر و متعدد می‌شود، مردم مظلوم فلسطین به ویژه غزه و زنان و کودکان که در ۱۱ روز درگیری با رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند کسانی بودند که فقط در راه دفاع از دین و وطن خودشان فریاد می‌زدند.

دکتر کدخدایی ادامه داد: طبیعتاً رژیم تا دندان مسلح صهیونیستی که به هیچ قاعده‌ای از جمله مصوبات سازمان‌های بین‌المللی و توصیه‌های برخی کشور‌ها پایبند نیست، در هر روز به جنایت‌های خود می‌افزاید.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: سال‌ها پیش، بهترین راهکار را مقام معظم رهبری فرمودند که اگر واقعاً قرار است اتفاقی بیفتد باید همه پرسی با همه فلسطین‌های داخل و خارج برگزار شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

نرم افزار تلفن همراه جمهور به روز شد

شیعیان در زمینه کمک به نیازمندان از امام مجتبی(ع) الگو بگیرند

نشست صمیمی سخنگوی شورای نگهبان با جمعی از فعالان شبکه اجتماعی برگزار شد + تصاویر

آیت‌الله جنتی با صدور پیامی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین زرگر را تسلیت گفت

تعیین سرنوشت هم یک حق است و هم یک تکلیف سیاسی و مسئولیت اجتماعی/ قانون اساسی اعتبار فرانسلی دارد

تمدید مهلت ثبت نام در دومین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان

آغاز کلاس‌های مدرسه قانون و قانونگذاری

آیت‌الله جنتی با صدور پیامی درگذشت برادر آیت‌الله مکارم شیرازی را تسلیت گفت

کرسی نقد و مناظره با موضوع الزامات حقوقی نظارت شورای نگهبان

ژن توطئه همواره در آمریکایی ها وجود دارد

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

رقابت شبیه سازی شورای نگهبان برگزار می‌شود + جزئیات

حادثه عاشورا آثاری بی‌سابقه در تاریخ اسلام به جای گذاشت

دوره آموزشی تاریخ حقوق معاصر ایران برگزار می‌شود

انتشار شماره سی و سوم فصلنامه دانش حقوق عمومی

تایید طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌ سال ۱۳۹۹ توسط شورای نگهبان

مروری بر سوابق علمی آیت الله حسینی خراسانی عضو جدید فقهای شورای نگهبان

مردم باید در جریان استدلال‌های شورای نگهبان در بررسی مصوبات قرار گیرند/ ارتباط دوسویه و ارتقا اطلاع‌رسانی رویکرد جدید در شورای نگهبان خواهد بود

لایحه واگذاری مالکیت مربوط به تاسیسات آب و فاضلاب توسط شورای نگهبان تایید شد

فراخوان دومین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان