کد خبر: ۹۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۹- 05 March 2024
به مناسبت روز درختکاری صورت گرفت؛

کاشت چند اصله نهال توسط اعضای شورای نگهبان

اعضای شورای نگهبان به مناسبت روز درختکاری چند اصله نهال در محوطه شورای نگهبان کاشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲) به مناسبت روز درختکاری، توسط آیت‌الله سیدمحمدرضا مدرسی‌یزدی عضو فقهای شورای نگهبان، دکتر سیامک ره‌پیک عضو حقوقدان و قائم مقام دبیر شورای نگهبان، دکتر محمدحسن صادقی‌مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان و دکتر غلامرضا مولابیگی عضو حقوقدان شورای نگهبان چند اصله نهال در محوطه شورای نگهبان کاشته شد.

کاشت چند اصله نهال توسط اعضای فقها و حقوقدان شورای نگهبان

تاکید آیت‌الله مدرسی‌یزدی بر کاشت درختان پرثمر

آیت‌الله مدرسی‌یزدی پس از غرس یک اصله نهال میوه با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) مبنی بر اینکه «هرگاه قیامت بخواهد قیام کند و عالم بخواهد منقرض شود و در دست یکی از شما نهال درختی باشد چنانچه بقدر کاشتن آن فرصت باشد، باید آن را بکارد» اظهار داشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب در مناسبت‌های متعدد بیان فرمودند، کاشت درختان میوه‌دار اولویت دارد.

وی افزود: البته از درختانی هم که میوه و ثمره خاصی ندارند، می‌توان از فضای سبزی که برای طبیعت به وجود می‌آورند و چوب آن‌ها استفاده کرد.

کاشت چند اصله نهال توسط اعضای فقها و حقوقدان شورای نگهبان

این عضو فقهای شورای نگهبان در ادامه با اشاره به نظرات برخی از متخصصان گفت: برخی از آن‌ها معتقدند که تعدادی از درخت‌ها برای طبیعت، انسان‌ها، حیوانات و زیرساخت‌ها مضر هستند و در بعضی از کشور‌ها پویش‌هایی برای ریشه‌کن کردن این درخت‌ها به وجود آمده است.

آیت‌الله مدرسی‌یزدی در پایان از وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان مربوطه خواست تا درخت‌های مفید و پرثمر در کشور کاشته شود و از غرس درختان مضر جلوگیری به عمل آید.

قانون اساسی حافظ محیط زیست است

دکتر ره‌پیک نیز پس از کاشت یک نهال با بیان اینکه ما امروز با کاشت چند اصله درخت عمل نمادینی انجام دادیم، ابراز امیدواری کرد تا این امر مبارک ادامه و ترویج پیدا کند و همه بدان عمل کنند.

وی افزود: این کار نیک فی نفسه دارای ارزش است و برای محیط زیست ثمره و فایده دارد. همچنین اگر این سنت حسنه برای نسل‌های بعد ترویج یابد، ارزش دارد و باقیات الصالحات به حساب می‌آید.

کاشت چند اصله نهال توسط اعضای فقها و حقوقدان شورای نگهبان

دکتر مولابیگی نیز با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی عنوان کرد: حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی است. یکی از اقداماتی که در این راستا می‌توان انجام داد، کاشت درخت است. البته باید توجه داشت که نگهداری از آن هم مهم است. برای جلوگیری از تعرض به جنگل‌ها و محیط زیست باید در حوزه‌های قانون‌گذاری، اجرایی و قضایی اقدامات جدی صورت بگیرد.

کاشت چند اصله نهال توسط اعضای فقها و حقوقدان شورای نگهبان

وی خاطرنشان کرد که در روایات و سنت ائمه معصومین (ع) نیز بر ضرورت حفظ محیط زیست تاکید شده است و در این رابطه به روایتی از پیامبر اکرم (ص) در رابطه با جنگ‌ها اشاره کرد و گفت: ایشان علاوه بر اینکه تاکید می‌کردند با زنان، کودکان و اسیران به درستی رفتار شود، توصیه می‌فرمودند که از قطع درختان نیز جلوگیری گردد.

کاشت چند اصله نهال توسط اعضای فقها و حقوقدان شورای نگهبان

گفتنی است؛ هر ساله اعضای فقهای و حقوقدان شورای نگهبان به مناسبت روز درختکاری تعدادی اصله درخت در محوطه این نهاد غرس می‌کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

یادداشت دکتر پروین در خصوص اصل ۱۳۱ قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۹ خرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: قانون سرلوحه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری است/ مجلس دوازدهم پیام مقام معظم رهبری را نقشه راه خود بداند

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به دبیرکل حزب الله لبنان

بررسی یک طرح و یک لایحه در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

سه‌گانه راهبرد شورای دوازدهم

شهید جمهور، شب و روز نداشت و پیوسته مشغول خدمتگزاری بود

مخالفتی با دریافت الکترونیکی مدارک داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نداشتیم/تایید صحت انتخابات مجلس در همه حوزه‌های انتخابیه در دور دوم

دل‌های مومنین در داغ شهید رئیسی سوخت/ مردم بین خدمتگزار و عاشق ریاست فرق می‌گذارند

حضور میلیونی مردم در تشییع شهید جمهور نشاندهنده پشتیبانی از نظام است

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳