کد خبر: ۹۸۳۴
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۰- 28 January 2024
دکتر کدخدایی:

انقلاب اسلامی یک انقلاب مبتنی بر پشتیبانی و حضور حداکثری مردم بوده است

عضو حقوقدان شورای نگهبان، انقلاب اسلامی را یک انقلاب مبتنی بر پشتیبانی و حضور حداکثری مردم دانست که رهبران این انقلاب همواره بر نقش مردم تاکید داشته‌اند.

انقلاب اسلامی یک انقلاب مبتنی بر پشتیبانی و حضور حداکثری مردم بوده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی، عضو حقوقدان و رییس پژوهشکده شورای نگهبان که در جمع کارکنان سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران سخنرانی می‌کرد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی(ره) و شهدایی که برای استقرار و استمرار نظام جمهوری اسلامی ایران جانفشانی کردند نظام جمهوری اسلامی ایران را نظامی‌ ایدئولوژیک دانست که دارای جهان‌بینی است و نقشه راه است و این نقشه راه بر اساس آموزه‌های اسلامی طراحی شده است و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نمود دارد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به جایگاه نیروهای مسلح در قانون اساسی گفت: وظیفه‌ای که در قانون اساسی  برعهده عزیزان ما در نیروهای مسلح گذاشته شده است پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی، پاسداری از جمهوری اسلامی و پاسداری از تمامیت ارضی است و این به تعبیر امام یک مجاهدت است.

دکتر کدخدایی، با بازخوانی مراحل شکل‌گیری انقلاب اسلامی گفت: یکی از محوری‌ترین بحث‌هایی که منجر به خیزش مردم و شکل‌گیری نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام شد اعتراض به وابستگی کشور و سران کشور در زمان طاغوت به بیگانگان و خصوصاً غربی‌ها بود و به همین خاطر، استقلال محور اساسی شعارهای انقلاب بود و قانون اساسی که منشور ملی ما ایرانیان و میثاق بین همه مردم  ایران است و بعد از انقلاب با همت بزرگوارانی چون شهید بهشتی تدوین شد نگاه بلندی در حوزه استقلال و آزادی داشته است.

رییس پژوهشکده شورای نگهبان، در ادامه با اشاره جایگاه متعالی مردم در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران افزود: امام راحل چه در مبارزات انقلابی و چه پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به نقش مردم باور داشتند و مقام معظم رهبری نیز ادامه دهنده این مسیر را بوده‌اند. تعبیر مقام معظم رهبری این است که مردم سالاری دینی از مفاهیم اصیل آموزه‌های اسلامی است و ایشان حتی می‌فرمایند فراتر از این، ما وقتی می‌گوییم مردم‌سالاری دینی،  این‌ دو بخش اجزای منفصل از یکدیگر نیستند که هر کدام را از جایی گرفته باشیم و بخواهیم آن‌ها را به هم پیوند بزنیم بلکه این‌ها همه در واقع اجزای متصلی هستند که در جهان‌بینی اسلامی وجود دارند.

انقلاب اسلامی یک انقلاب مبتنی بر پشتیبانی و حضور حداکثری مردم بوده است

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: ما با همه ایراداتی که ممکن است به نظام انتخاباتی‌مان داشته باشیم، با همه مشکلاتی که داشته‌ایم بعد از انقلاب، ولی همچنان افتخار می‌کنیم که در حوزه آزادی‌های سیاسی و انتخابات پیشرو هستیم و هیچ کشوری به اندازه ما در حوزه انتخابات تجربه ندارد. در طول این ۴۵ سال تقریباً هر سال یک انتخابات به طور متوسط برگزار شده است، یعنی هر سال یک بار مردم ‌آمدند و مستقیماً نظرشان را نسبت به مدیریت کشور بیان می‌کردند از بالاترین سطوح تا پایین‌ترین مراتب. انتخابات در جمهوری اسلامی ایران هویت ملی ماست، یک امر زودگذر لقلقه زبان نیست، یک ارزش است و یک روش ارزشمند است برای برای اینکه اهداف انقلاب اسلامی محقق شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۰ تیر ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است و نمی‌تواند مدعی حقوق بشر باشد

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است