کد خبر: ۹۶۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۸- 04 November 2023
دکتر کدخدایی در افتتاحیه رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان:
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان گفت: در دانشگاه‌ها پایان‌نامه‌هایی‌ که از سوی دانشجویان ارائه می‌شود بیشتر جنبه نظری دارد و باید تلاش کنیم که در حوزه عملی وارد شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی، عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان که در مراسم افتتاحیه سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان سخن می‌گفت، ضمن تقدیر از گروه‌های حاضر در این رقابت علمی، بر اهمیت رقابت‌های شبیه‌سازی تاکید کرد و گفت: واقعیت این است که در کشور ما مباحث حقوق عمومی و حقوق اساسی مغفول مانده و زیاد مورد توجه قرار نگرفته و به درستی تبیین نشده است. در ابتدای انقلاب اسلامی و در زمان تدوین قانون اساسی بحث‌های بسیار جدی و خوبی درباره حقوق اساسی انجام می‌شد، اما متاسفانه در دهه‌های بعد شاهد کم توجهی به موضوع حقوق اساسی و عمومی بودیم که شاید نتوانیم دلیل مشخصی برای این امر پیدا کنیم. آن شرایط باعث شد در مقاطعی مجبور شویم دانشجویان را به خارج از کشور اعزام کنیم اما اکنون دیگر ضرورتی نیست و در این امر مشکلی نداریم، علاوه‌ بر این در حوزه آموزش و ترویج قانون اساسی و عمومی پیشرفت‌های خوبی نیز داشته‌ایم و باید این راه را ادامه دهیم. نکته مهم و اساسی این است توجه افرادی را که کمتر به حقوق اساسی و عمومی توجه دارند به این موضوعات جلب کنیم و این مهم از عهده شما دانشجویان حقوق برمی‌آید.

موضوعات باید از حوزه نظری به حوزه اجرا وارد شوند

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در ادامه با تاکید بر این واقعیت که حقوق عمومی و حقوق اساسی، پایه و بنیان هر جامعه را تشکیل می‌دهد چرا که از حقوق و تکالیف افراد و جامعه صحبت می‌کند، افزود: مسئله مهم این است که ما موضوعات و مباحث را از حوزه نظری به حوزه اجرا وارد کنیم، البته عموما اخلاق نظری و فلسفه نظری را به خوبی بیان می‌کنیم و درباره‌اش بسیار خوب سخن می‌گوییم، اما باید ببینیم در حوزه اجرا چگونه هستیم، زیرا ورود از حوزه نظر به حوزه عمل در جامعه بسیار مهم و اساسی است. ما در حوزه اجرا نمی‌توانیم منتظر نسخه دیگران باشیم بلکه باید با توجه به شرایط و خصوصیات خاص جامعه خودمان عمل کنیم.

موضوعات باید از حوزه نظری به حوزه اجرا وارد شوند

دکتر کدخدایی با اشاره به اینکه اغلب در دانشگاه‌ها پایان‌نامه‌هایی از سوی دانشجویان ارائه می‌شود که بیشتر جنبه نظری دارد و باید تلاش کنیم که اینها را در حوزه عملی وارد شوند، افزود: در مراکز علمی و آموزشی مباحث علمی باید با حوصله دنبال شوند و از کارهای شتاب‌زده پرهیز شود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در خاتمه ضمن تقدیر از برگزارکنندگان سومین رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان، برای شرکت‌کنندگان این رقابت علمی آرزوی موفقیت و پیروزی کرد و افزود: امیدوارم برگزاری چنین رویدادهایی باعث آشنایی بیشتر جامعه علمی کشور با جایگاه و عملکرد نهاد شورای نگهبان شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

دکتر پروین: نقش مردم در شکل‌گیری قانون اساسی مشهود است

نقش مردم از نظام قابل جدایی نیست/ اداره امور کشور بر اساس انتخابات است

بیانیه شورای نگهبان: قانون اساسی تبلور اراده مردم در مسیر تحقق احکام اسلام است

آیت‌الله کعبی: قانون اساسی محصول فقه اهل‌بیت (ع) است/ این فقه ساز و کار حقوقی پیدا کرده است

دکتر پروین: بن‌بستی در قانون اساسی وجود ندارد/ مردم ۲ بار به این قانون رای دادند

چالش جدید سخنگو برای روز «قانون اساسی»/ کدام اصل قانون اساسی را برای مسئولان در دفترشان قاب می‌کنید؟

روند بررسی صلاحیت‌ها از زبان سخنگوی شورای نگهبان/ فصل «ملت» یکی از وجوه قابل افتخار قانون اساسی است

فیلم|حضور دکتر طحان نظیف در برنامه «صبحانه ایرانی» به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون اساسی

کتب صوتی «قانون اساسی» و «محشای قانون اساسی» رونمایی شد و برگزیدگان رقابت شبیه‌سازی شورا معرفی شدند/ دکتر کدخدایی: ترویج قانون اساسی مورد توجه جدی است

پربازدید ها

راه‌اندازی "سامانه داوطلب" برای ارتباط بهتر داوطلبان انتخابات مجلس با شورای نگهبان

اطلاعیه شماره ۲ هیات مرکزی نظارت دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

اطلاعیه شماره ۱ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات‌های مجلس شورای اسلامی

آغاز بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های نظارت/ ۵۲۸۸ داوطلب انتخابات مجلس اعتراض کردند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره فرآیند‌های انتخابات خبرگان همزمان با آغاز ثبت‌نام‌ها/ مهلت هیات‌های اجرایی انتخابات مجلس ۱۸ آبان پایان می‌یابد/ هزینه‌های انتخاباتی کاندیدا‌های مجلس سقف دارد

۴ اساسنامه دولتی در شورای نگهبان تایید شد/ پاکدستی و سلامت اقتصادی داوطلبان برای شورای نگهبان مهم است

دیدار فقها و حقوقدانان شورای نگهبان با رهبر معظم انقلاب

مراسم ترحیم همسر آیت‌الله جنتی برگزار شد

معترضان به بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی چه کنند؟