کد خبر: ۹۱۲۴
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸- 14 February 2023
دکتر کدخدایی:

اجرای اصول قانون اساسی در حوزه آزادی نیازمند ایده‌پردازی علمی است

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در آیین اختتامیه رویداد رقابت ایده‌نگاری الزامات حقوقی تجمعات و اعتراضات گفت: اجرای اصول قانون اساسی در حوزه آزادی نیازمند ایده‌پردازی علمی است.

اجرای اصول قانون اساسی در حوزه آزادی نیازمند ایده‌پردازی علمی است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در آیین اختتامیه رویداد رقابت ایده‌نگاری الزامات حقوقی تجمعات و اعتراضات در نظام جمهوری اسلامی که صبح امروز (سه‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱) در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با تقدیر و تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد و نخبگان و محققان گفت: از هیات محترم داوران که نظرات را هم بررسی کردند تشکر می‌کنم.

وی در ادامه از دانشگاه صنعتی شریف و رئیس این دانشگاه و همکارانش هم که فرصت برگزاری این رویداد را به جوانان پژوهشکده شورای نگهبان دادند تشکر کرد و عنوان کرد: این دانشگاه همکاری‌های بسیاری با پژوهشکده شورای نگهبان داشته است.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در بسیاری از مباحث هنوز در حوزه قانون‌گذاری و شناسایی موضوعاتی که نیازمند قانون‌گذاری است در مراحل ابتدایی قرار داریم.

وی افزود: متاسفانه هنوز بدنه‌های کارشناسی با مراجع قانون‌گذاری ارتباط وسیعی پیدا نکرده‌اند و نظرات مردم نیز کمتر دیده می‌شود.

دکتر کدخدایی با اشاره به ساز و کارهایی که در کشورهای دیگر اندیشیده شده است، بیان داشت: نظامات مختلف برنامه‌های ویژه‌تر دارند و نظرات مردم را دریافت و سپس اقدام به قانون‌گذاری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ایده پژوهشکده این بوده در مورد تجمعات و اعتراضات و دیگر موارد که نیازمند ایده‌پردازی و طرح هستیم، مورد توجه و کنکاش قرار بدهیم؛ این موضوعات هم برای مردم و هم برای مسئولان مهم است.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه متاسفانه این قبیل رویدادهای علمی کم در کشور برگزار می‌شود، گفت: این قبیل اتفاقات علمی باید بیشتر شود تا بحث‌های بیشتری ارائه و بحث‌ها کارشناسی‌تر شود تا قانون‌گذاران در نهایت قانون خوبی تصویب کنند.

وی در ادامه با اشاره به اصول ۸، ۹، ۲۴، ۲۵ و ۲۶ قانون اساسی که در رابطه با آزادی و اعتراض است، عنوان کرد: با برگزاری این مراسم‌ها و ایده‌پردازی‌ها می‌توان گام‌های مهمی برای عملی شدن این قوانین برداشت.

دکتر کدخدایی همچنین این نکته را هم بیان کرد: ایده‌هایی که ارائه می‌شود باید قابلیت اجرا داشته باشد. آرمان‌ها در قالب اصول قانون اساسی بیان شده است و باید ذیل قانون اساسی ایده‌های عملی ارائه داد.

وی در پایان تاکید کرد: قطعا برگزاری این رویدادها برای آینده کشور و عبور از مشکلات در حوزه‌های قانون‌گذاری و حکمرانی موثر خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲