کد خبر: ۸۸۹۱
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵- 24 November 2022
دکتر صادقی مقدم:
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان گفت: امیدوارم نمایندگان مجلس قانون انتخابات را باتوجه به تجارب گذشته اصلاح کنند تا به انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۲ برسد.

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر محمدحسن صادقی مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در آیین تکریم و معارفه سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان البرز گفت: مقام معظم رهبری در سال ۷۳ درخصوص تهاجم فرهنگی نکات مهمی فرمودند. امروز پس از حدود ۳۰ سال به درک اهمیت مطالب ایشان رسیده ایم.

بدیهی است دشمن در تلاش است تا از همه تجارب خودش استفاده ونظام جمهوری اسلامی ایران را از پیشرفت بازدارد.

دکتر صادقی مقدم با بیان اینکه شما کمتر کشوری را دیده‌اید که قانون اساسی آن کشور توسط نمایندگان مردم نوشته شده باشدو به رای مردم گذاشته شده باشد، اظهار داشت: خبرگان منتخب مردم با توجه به همه تجارب گذشته و قانون اساسی کشور‌های دیگر و همچنین قانون اساسی زمان مشروطیت، قانون اساسی مبتنی بر مبانی اسلام را تهیه و سپس در ۱۲ آذر ماه سال ۵۸ به رای مردم گذاشته شد.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بعد از رای مردم به جمهوری اسلامی در ۱۲ فروردین ورای به قانون اساسی، حکومت اسلامی برپایه قانون اساسی، نظام سازی در بخش‌های مختلف صورت گرفت. بعد ازرای به قانون اساسی نوبت به تشکیل مجلس (قوه مقننه) و انتخاب رئیس جمهور (قوه مجریه) رسید. حضرت امام خمینی (ره) قبل از تشکیل مجلس، فقهای شورای نگهبان را منصوب کردند که در چارچوب قانون اساسی که اگر قانونی تصویب شد آن را با مبانی اسلام تطبیق دهند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان ادامه داد: در سال ۵۹ مجلس شورا تشکیل و اعضای حقوقدان شورای نگهبان توسط رئیس دستگاه قضایی به مجلس معرفی و سپس با انتخاب حقوقدانان توسط نمایندگان مجلس در ۲۶ تیرماه سال ۵۹ شورای نگهبان به طور رسمی تشکیل شد.

دکتر صادقی مقدم بیان کرد: دشمن وقتی می‌بیند نظام جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار درحال پیشرفت است تمام توان و نیروی خودش را به کار می‌بندد تا این نظام را دچار چالش کند.

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

در این شرایط به تعبیر یکی از فرماندهان شهید هرگاه در منطقه جنگی راه را گم کردید باید ببینید آتش دشمن چه قسمتی و کجا را نشانه گرفته است بدانید که آنجا جبهه خودی است. اکنون نیز افراد بصیر باید ببینند دشمن اصلی به دنبال چه هدفی است.

وی با تاکید براینکه آنچه که در این سال‌ها این نظام را نگه داشته، اعتقاد به مبانی اسلام و اعتماد به رهبری این نظام است، تصریح کرد: دشمن از ابتدای پیروزی انقلاب فهمید که اگر پرچم این کشور بالا باشد منافع او به خطر می‌افتد لذا از همان ابتدا دشمن سعی کرد با توطئه و کودتا و جنگ تحمیلی و ترور مسوولین بلند پایه ومردم و ایجاد تفرقه، در پیشرفت کشور خلل وارد کند و امنیت این حکومت را برهم بزند. اکنون دشمن با استفاده از تجارب دشمنی‌های چهار دهه گذشته دنبال فرصتی است تا به نظام جمهوری اسلامی آسیب برساند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در قسمت پایانی سخنان خود بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات تاکید و خاطر نشان کرد: امیدوارم نمایندگان مجلس شورای اسلامی با درک شرایط و با یک استحکام و سرعت قابل اطمینانی قانون انتخابات را باتوجه به تجارب گذشته اصلاح کنند تا به انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۲ برسد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

برگزاری نشست تخصصی با موضوع «حکمرانی اسلامی و الزامات تغییر در جهان اسلام»

تمام فضائل متصور در زندگی فردی و اجتماعی یک زن در حیات طیبه حضرت ‎زينب(س) متجلی است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۹ آذر ۱۴۰۱

زندگی حضرت زینب تجلی‌گاه نقش‌آفرینی موثر اجتماعی زن مسلمان است/ نداشتن ترس و طمع دو خصلت مهم شهید مدرس در ایفای وظایف نمایندگی بود

قانون اساسی ما حق برگزاری تجمعات را به رسمیت ‌شناخته است/ باید مسیری پیش‌بینی شود تا از اعتراض‌ها صیانت شود/ قانون در تمامی کشورها محترم است

وبینار بین المللی تخصصی حقوقی با عنوان «نظارت اساسی و نقش اصول اسلامی در نظام حقوقی پاکستان»

مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان برگزار شد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت فرارسیدن «هفته‌ی بسیج»

قدردانی دکتر طحان نظیف از تیم ملی فوتبال ایران: بچه‌ها عالی بودید؛ گل کاشتید

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

پربازدید ها

از خبر خوش سخنگوی شورای نگهبان درباره ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت تا ایراد به یک مصوبه در حمایت از حقوق مردم

اولين فراخوان ارسال خاطرات و تجربيات ناظران انتخابات

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

تایید لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ آبان ۱۴۰۱

جنایت در ‎ایذه و ‎اصفهان همان چیزی است که عاملان فاجعه شاهچراغ برای تمام شهرهای ایران آرزو می‌کنند

ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری خلاف قانون اساسی شناخته نشد/ اساسنامه صندوق ملی مسكن در شورای نگهبان تایید شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۸ آبان ۱۴۰۱

یادداشت دکتر ره‌پیک درباره قانون اساسی