کد خبر: ۷۶۹۱
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲- 14 May 2021
کارگاه آموزشی آشنایی با قانون اساسی و جایگاه شورای نگهبان ویژه نخبگان و استعدادهای برترحوزه علمیه برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، کارگاه آموزشی آشنایی با قانون اساسی و جایگاه شورای نگهبان ویژه نخبگان و استعدادهای برترحوزه علمیه برگزار شد.

برگزاری دوره‌های آشنایی طلاب حوزه علمیه با قانون اساسی و جایگاه شورای نگهبان با رویکردی تخصصی به بسیاری از شبهات تاریخی در جایگاه شورا و قانون اساسی پاسخ داد.

در دوره مقدماتی این کارگاه که مباحثی نظیر آشنایی با قانون اساسی، آشنایی با جایگاه شورای نگهبان در نظام حقوقی کشور و نظارت شورای نگهبان در انتخابات و تبیین مبانی نظری و رویه های عملی بود، به صورت دوره های آنلاین مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در این دوره سه روزه، نظارت شورای نگهبان بر قوانین و مقررات، فرایندها و رویه‌ها نظارت شرعی شورای نگهبان در اصل چهارم قانون اساسی و صلاحیت شورای نگهبان در تفسیر قانون اساسی توسط اساتید پژوهشکده شورا، دکتر محمد بهادری جهرمی، دکتر حامد نیکو نهاد و دکتر علی فتاحی زفرقندی ارائه شد.

مهدی جلیلی خامنه، عضو حوزه علمیه قم با اشاره به نقش دوره های برگزار شده در پیشبرد اهداف حاکمیت و حوزه های علمی قم گفت :تبیین جایگاه نهادی قانونی کشور و فهم عقلی تر نسبت به انقلاب و سیر قانونی تاریخ انقلاب در دوره های برگزار شده بررسی شد.

وی خاطر نشان کرد: نخبه‌ها و طلاب باید بتوانند مباحث زیربنایی قانون را مورد ارزیابی قرار داده و در و فقه حکومتی به بالندگی برسند، تا بتوانند در خطابه ها به شبهات عموم مردم پاسخ مستدل دهند.

وی با اشاره به رابطه حوزه با قانون اساسی و شورای نگهبان تاکید کرد:به نظر می‌رسد در صورتی که این پژوهشکده بتواند پایان نامه های فقهی و اصولی طلاب را به سوی مباحث قانونی جهت دهد ، پیوند مناسبی بین شورای نگهبان و حوزه علمیه به وجود خواهد آمد.

وی همچنین با تاکید بر به کیفیت دروس ارائه شده توسط اساتید این دوره تصریح کرد: اگر پژوهشکده و شورا بتوانند ترتیبی اتخاذ کنند ،که دروس خارج قانون اساسی یا خارج از قانون مدنی نیز توسط اساتید شورا در حوزه علمیه برگزار شود ، زیربنای قانونی و فقهی طلاب و نخبگان حوزه علمیه نیز به صورت تخصصی تری شکل خواهد گرفت.

مرتضی فیاض شرکت کننده در دوره های برگزار شده پژوهشکده شورای نگهبان و همچنین مدیر گروه فقه و قانون افزود: موثر ترین اقدام برای آشنا کردن طلاب در حوزه قانونگذاری برگزاری کارگاه های مفیدی است، که بتواند ارتباط فقها و جامعه را از طریق قانون نهادینه کند.

وی ادامه داد: اگر ارتباط با حوزه حفظ شده و مراکز تخصصی طلاب شناسایی شود ،می‌توان با تغییر شیوه ارائه به عنوان یک درس خارجی یا یک دوره تخصصی زمینه ورود طلاب به شکل عمیق تری را فراهم کرد، همچنین اتخاد رویکرد متفاوت در حوزه علمیه نسبت به دانشجویان و قرار گرفتن مطالب بر مبنای مباحثه رسوخ عمیق تر و هماهنگ تری با روحیه طلاب خواهد داشت.

دکتر فیاض همچنین خاطرنشان کرد: به نظر می رسد طراحی یک مدل یا نمونه برای استفاده از ظرفیت موجود در حوزه علمیه در میان نخبگان و اساتید ،همچنین مراکز تخصصی می تواند ارتباط بین حوزه علمیه و شورای نگهبان را در تبادل علمی سازی فی مابین قرار دهد.

سعید دهقان زاده همچنین در ادامه با اشاره به شبهات موجود پیرامون قانون اساسی و جایگاه شورای نگهبان خاطرنشان کرد: دوره های برگزار شده از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار بودند و به شبهات تاریخی زیادی که در اذهان طلاب وجود داشت، پاسخ داد.

وی همچنین تاکید کرد: برگزاری مداوم جلسات به صورت تکمیلی می‌تواند علاقه حوزویان را برای اشراف به مباحث قانونی افزایش دهد.

ابراهیم خواجه داد، همچنین از دیگر شرکت‌کننده های حاضر در دوره‌های آشنایی با قانون اساسی و شورای نگهبان اظهار کرد: در این کلاس‌ها ضمن آشنایی با قانون اساسی و جایگاه شورای نگهبان نظارت شورا بر انتخابات و مبانی نظری و رویه های علمی مورد تاکید قرار گرفته و نظارت شرعی شورای نگهبان بر اساس اصل چهارم قانون اساسی و صلاحیت شورا در تفسیر قانون و مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد اگر شورا برخی از رویکردهای پژوهشی و مطالب موضوعی خود را به حوزه واگذار کند، می‌توان انتظار داشت، ارتباط قوی تری بین حوزه علمیه و شورای نگهبان در بستر علمی فراهم شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

تهدید حق رای هموطنان‌مان در برخی کشورها یک رسوایی بزرگ بود

ماموریت آیت‌الله جنتی به جوان‌ترین عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگردی در دزفول

پیام تبریک و تشکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مردم شریف ایران

جمهوریت و مردم سالاری پایه اصلی اداره کشور است

پیروز واقعی میدان انتخابات ملت قدرشناس و بصیر کشورمان هستند

پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است/ هیچ چیز نتوانست بر عزم مردم فائق آید

معدود مخالفان جمهوریت قصد ممانعت از اعمال حق رای داشتند/ رای هزاران ایرانی مقیم خارج، پاسخ محکمی به مخالفان بود

مسئولین شعب مکلف به اخذ رای از تمام مراجعه کننده‌ها شدند

اطلاعیه شماره ۱۳ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

شما را به رعایت بی‌طرفی و اخلاق در این ساعات پایانی سفارش می‌کنم

پربازدید ها

اطلاعیه شورای نگهبان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری صادر شد + متن کامل

دکتر کدخدایی:‌ اسامی نامزد‌های احراز صلاحیت شده دیشب به وزارت کشور ارسال شد

فرمایشات رهبری فصل الخطاب است

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به ادعاهای جدید درباره بررسی صلاحیت‌ها

پاسخ دکتر کدخدایی به واکنش‌ها درباره لیست نهایی نامزد‌های انتخابات

دکتر کدخدایی:‌ هفت نفر از داوطلبان ریاست جمهوری احراز صلاحیت شدند

نتیجه نهایی بررسی صلاحیت‌ها فردا به وزارت کشور ارسال می‌شود

شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت‌ها به جمع بندی نهایی نرسید/ از مهلت ۵ روزه دوم استفاده می‌کنیم/ جلسه بعدی صبح شنبه هفته آینده برگزار می‌شود

در این دوره برای احراز صلاحیت‌ها دقت بیشتری شده/ اخبار منتشره درباره نتیجه بررسی صلاحیت‌ها، صحت ندارد/ تبلیغات پیش از اعلام نهایی شورای نگهبان، تخلف است

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز عروج ملکوتی امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲