کد خبر: ۷۶۲۳
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱- 02 May 2021

جزئیات جلسه فوق العاده شورای نگهبان درباره طرح جهش تولید مسکن

دکتر طحان نظیف در ادامه سلسله گزارش‌های خود به مردم، گزارشی از جلسه فوق العاده شورای نگهبان درباره طرح جهش تولید مسکن ارائه کرد.

جزئیات جلسه فوق العاده شورای نگهبان درباره طرح جهش تولید مسکن

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در گزارش ۷۶ از سلسله گزارش‌های خود به مردم از جلسات شورای نگهبان نوشت:

شورای نگهبان دو‌شنبه ششم اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰، جلسه فوق العاده داشت. در این جلسه «طرح دوفوریتی جهش تولید مسكن» در دستور كار بود.

این طرح دوفوریتی بود اما شورای نگهبان به خاطر تعداد مصوبات ارسالی از طرف مجلس شورای اسلامی، حجم و اهمیت این مصوبه، به استناد نظریه تفسیری شماره ۱۲۸۵ مورخ ۱۳۶۸/۸/۱۵ خود، طی نامه‌ای به مجلس محترم اعلام كرده بود كه این طرح را مصداق اصل ۹۷ قانون اساسی نمی‌داند و نظر را خود نسبت به آن در مهلت مقرر در اصول ۹۴ و ۹۵ قانون اساسی یعنی ظرف نهایتا ۲۰ روز به مجلس اعلام خواهد كرد.

موضوع این طرح یعنی مقوله مسكن، یكی از دغدغه‌های اصلی مردم است و در بررسی این طرح در شورای نگهبان، اشكالات زیادی مطرح نشد و موارد مطروحه بیشتر ابهاماتی بود كه نسبت به این طرح وجود داشت كه با رفع ابهام و دقیق‌تر شدن این موارد شاید بتوان قانون كارآمدتری را به اجرا در آورد.

یكی از ابهاماتی كه از نظر اعضا در خصوص این طرح وجود داشت درباره رعایت حقوق مردم در ماده ۱۸ بود. بر اساس این ماده، در راستای رصد و نظارت بر بازار مسكن، درج كلیه معاملات خرید، فروش، پیش‌خرید، رهن و اجاره مسكن در سامانه ثبت معاملات املاك و مستغلات كشور و اخذ شناسه (كد) رهگیری الزامی است كه از نظر اعضای شورای نگهبان، این ابهام مطرح بود كه درست است چنین حكمی به منظور رصد و نظارت بر بازار مسكن است ولی از این جهت که مشخص نیست كه آیا الزام مذکور موجب ایجاد هزینه برای مردم می‌گردد یا خیر، ابهام دارد.

همچنین قبلا چندین بار از مقوله‌ای تحت عناوینی تكرار در قانون‌گذاری یا قانون‌گذاری تكراری یا تاكیدی صحبت كرده بودم. به این معنا كه یك موضوع مشابه یا عینا در قوانین مختلف ذكر می‌گردد و مقنن با چنین ابزاری، سعی در پافشاری در اجرای حكمی دارد كه قبلا آن را به قانون در آورده است. ماده ۲۴ این طرح مثال دیگری از این موضوع می‌باشد. جالب است بدانید این ماده كه احكام خوبی را در بر دارد، به جز بند اول، شش بند دیگر آن پیش از این در بند «ث» ماده ۳۷ قانون احكام دائمی برنامه‌های توسعه كشور و ماده ۹۵ قانون برنامه ششم توسعه عینا ذكر گردیده است. با صرف نظر اینكه به نظر می‌رسد این امر با جز هشتم بند نهم سیاست‌های كلی قانون‌گذاری سازگار نیست، امیدوارم بعد از چند بار قانون‌گذاری، این بار همت و اراده بیشتری برای اجرای احكام قانونی وجود داشته باشد.

بررسی این طرح در این جلسه به اتمام نرسید و مابقی آن به جلسه بعد موكول گردید.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبری آغاز به کار می‌کند

گزارش تصویری بازدید آیت‌الله مدرسی یزدی از پژوهشکده شورای نگهبان

شورای نگهبان در اظهارنظر نسبت به مصوبات، حتما به نظرات مشورتی پژوهشکده توجه می‌کند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: کارگران در صف مقدم دفاع از عزت ملی هستند/ ماجرای طبس یکی از بزرگترین شکست‌های آمریکاست و باید به جهانیان معرفی شود

"وعده صادق" اخلاقی‌ترین عملیات تاریخ نظامی جهان بود

"طرح استفساریه ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" در شورای نگهبان تایید شد

جلسه هیئت تحریریه فصلنامه دانش حقوق عمومی برگزار شد

واکاوی اصل ۲۲ قانون اساسی در سلسله جلسات شرح مبسوط قانون اساسی

آموزش و پرورش با سرعت درحال تغییر نسل است

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد