کد خبر: ۷۴۳۰
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۴- 04 January 2021
آیت‌الله شب زنده‌دار:

آیت الله مصباح یزدی درک عمیقی از جامعه و نیازهای جامعه داشت

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: آیت الله مصباح یزدی درک عمیقی از جامعه و نیازهای جامعه داشت و به آنچه یک روحانی کارآمد باید به آن مسلح باشد مزین بود.

آیت الله مصباح یزدی درک عمیقی از جامعه و نیازهای جامعه داشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا آیت الله محمدمهدی شب زنده دار عضو فقهای شورای نگهبان در بیاناتی با تسلیت رحلت آیت الله مصباح یزدی، گفت: از خصوصیت برجسته این عالم وارسته این بود که ایشان انسان قوی اللهجه ای بود و در اموری که به عهده می گرفت از منطق قوی و رسا برخوردار بود.

عضو فقهای شورای نگهبان اظهار داشت: یکی از ویژگی های ایشان این بود که به دنبال عمل به وظیفه بود و با وجودی که در فقه و اصول قوی بود و صلاحیت علمی کاملی داشتند، اما چون می دید که افراد بسیاری در این حیطه وارد شده اند به دنبال مسائلی رفت که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند.

وی بیان داشت: ایشان در درس امام خمینی(ره) حضرت آیت الله بروجردی و حضرت آیت الله بهجت پیشینه حضور داشتند که این خود دلیلی بر غنای علمی ایشان است با این حال دنبال وظیفه بود نه انا رجل گفتن به همین خاطر به سراغ مسائلی رفت که احساس می کرد نیاز است به آن ها پرداخته شود.

آیت الله شب زنده دار گفت: خصلت دومی که علامه داشت این بود که درک عمیقی از جامعه و نیازهای جامعه داشت و به آنچه یک روحانی کارآمد باید به آن مسلح باشد مزین بود که به همین منظور سال ها قبل با ابوی ما کتاب هایی را در زمینه روان شناسی، جامعه شناسی و دیگر علوم تهیه کرده بودند و استادی را که در این زمینه تبحر داشت برای این امر هماهنگ کرده بودند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایشان لازم می دانست تا با ادبیات نسل دانشجو آشنا شود به مطالعات علوم جدید می پرداخت و در همین راستا بود که ایشان مدت ها برای شرکت در کلاس فیزیک به واسطه ارتباطی که با فلسفه داشت به تهران می رفت و در آن شرایط رفت و آمد آسان نبود و این نشان درک بالا و همت بلند ایشان بود.

عضو فقهای شورای نگهبان اظهار داشت: سومین خصوصیتی که علامه مصباح داشت این بود که در عین حال که از روشنفکران حقیقی بود اما از تصلب ایشان نسبت به احکام الهی کاسته نشد و این روشنفکری ها سبب نشد تا احکام اسلامی را برنتابد و خطر را نیز در همین می دید که تحت تأثیر برخی تحصیل کنندگان علوم دیگر باشند.

وی افزود: ایشان در عین داشتن مقامات علمی بسیار متقی و زاهد بود و یکی از دوستان که در مجموعه باقرالعلوم با (ع) با ایشان به عنوان مسؤول امور مالی همکاری می کرد نقل می کرد که ایشان حقوقی که برمی داشت حداقل ممکن بود آن هم برای این بود که برای دیگران سخت نیاید.

آیت الله شب زنده دار به خاطره ابوی از علامه اشاره کرد و گفت: پدرم نقل می کرد که ایشان در مدرسه حقانی تفسیر می گفتند و دیدم که در دفتر حضور و غیاب نوشته اند با یک دقیقه تأخیر و امضا کرده اند و در کنار این ویژگی ها نسبت به نماز سه وعده به جماعت به امامت حضرت آیت الله بهجت مقید بودند.

عضو فقهای شورای نگهبان اظهار داشت: تواضع ایشان در تدریس هم نمود داشت و کتاب هایی که می دانستند مفید است تدریس می کردند و وقتی کتاب فلسفتنا را مفید یافتند به تدریس آن پرداختند و به این توجه نکردند که این کتاب را چه کسی نوشته است که به لحاظ سنی در حد خودشان است و این سلوک برای حوزه بسیار درس آموز است.

وی بیان کرد: از ویژگی های بارز آیت الله مصباح یزدی دفاع از رهبری است و در این کار کوتاهی نکرد و حتی دست ایشان را می بوسید و این به این علت بود که ایشان را خادم اسلام می دانست و خود را ملزم به پشتیبانی از ایشان می کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

حضور دادستان کل کشور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات؛ تاکنون تخلف خاصی صورت نگرفته است

دکتر طحان‌نظیف از روند اخذ رای در شعبه مسجد جامع ابوذر هم بازدید کرد

بازدید سخنگوی شورای نگهبان از روند اخذ رای در شعبه حسینیه ارشاد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم