کد خبر: ۷۳۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲- 13 December 2020
ویژه‌نامه "دردآشنای اسلام و انقلاب" – ۵

ماجرای آشنایی آیت‌الله یزدی با تفکرات شهید نواب صفوی

آیت الله یزدی درباره شهید نواب صفوی می گوید: استماع‌ سخنان‌ اعضاي‌ اصلي‌ فدائيان‌ اسلام‌، باعث‌ شد كه‌ بنده‌ با اهداف‌ آنها آشنا شوم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، در کتاب خاطرات آیت‌الله یزدی (تدوین شده توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی) آمده است:

روزي مرحوم‌ نواب‌ صفوي‌ به‌ قم‌ آمد و در مسجد امام‌ به‌ ايراد سخنراني‌ پرداخت‌. در اين‌ سخنراني‌ كه‌ همه‌ علاقه‌مندان‌ موفق‌ به‌ شركت‌ در آن‌ نشدند، بنده‌ حضور يافتم‌ و از نزديك‌ به‌ صحبت‌هاي‌ ايشان‌، گوش‌ فرا دادم‌.
مرحوم‌ نواب‌ در قم‌ به‌ منزل‌ شهيد واحدي‌ رفتند. چهره‌ نواب‌ از چنان‌ گيرايي‌ و جاذبه‌اي‌ برخوردار بود كه‌ تقريباً هر ناظري‌ را در نوبت‌ اول‌ فريفته‌ خود مي‌كرد. نواب‌ در منزل‌ مرحوم‌ واحدي‌ها هم‌ سخنراني‌ كرد كه‌ بنده‌ در آنجا هم‌ شركت‌ داشتم‌.

استماع‌ سخنان‌ اعضاي‌ اصلي‌ فدائيان‌ اسلام‌، باعث‌ شد كه‌ بنده‌ با اهداف‌ آنها آشنا شوم‌ و پي‌ ببرم‌ كه‌ اين‌ گروه‌ به‌ قصد تأسيس‌ حكومت‌ اسلامي‌ و مقابله‌ با طاغوت‌ و اهانت‌هايي‌ كه‌ نسبت‌ به‌ مقدسات‌ اسلام‌ مي‌شود، از نجف‌ حركت‌ كرده‌ به‌ ايران‌ آمده‌اند.

ماجرای آشنایی آیت‌الله یزدی با تفکرات شهید نواب صفوی

معروف‌ بود كه‌ مي‌گفتند: مرحوم‌ نواب‌ صفوي‌ قبل‌ از علني‌ كردن‌ حركت‌ خود، سلاحي‌ تهيه‌ كرده‌ و با خود به‌ حرم‌ مطهر حضرت‌ علي‌(ع‌) آورده‌ بود و در مقابل‌ ضريح‌، سلاح‌ را خارج‌ كرده‌ و خطاب‌ به‌ حضرت‌ امير(ع‌) گفته‌ بود كه‌ من‌ با اين‌ اسلحه‌ به‌ ايران‌ مي‌روم‌ تا از حريم‌ شما و خاندان‌ شما دفاع‌ كنم‌. بعد از آن‌ جان‌ بر كف‌ گرفته‌ و وارد مبارزه‌ مسلحانه‌ شده‌ بود.

به‌ تدريج‌ افرادي‌ دیگری عضو اين‌ تشكيلات‌ شدند و عده‌ زيادي‌ از طلاب‌ جوان‌ هم‌ بدون‌ اين‌ كه‌ عضو رسمي‌ شوند، حامي‌ تفكر ايشان‌ بودند. وجود حاميان‌ بسيار، باعث‌ شده‌ بود كه‌ پخش‌ اطلاعيه‌ها و نشر افكار فدائيان‌ اسلام‌ با موفقيت‌ و سهولت‌ همراه‌ باشد.

به‌ ياد دارم‌ كه‌ يك‌ شب‌ در مدرسه‌ فيضيه‌ بين‌ نماز مغرب‌ و عشاي‌ مرحوم‌ خوانساري‌، يكي‌ از اعلاميه‌هاي‌ اين‌ گروه‌ ميان‌ نمازگزاران‌ توزيع‌ شد. ناگهان‌ عده‌ ديگري‌ از طلاب‌ به‌ پا خاستند تا جلوي‌ توزيع‌ اعلاميه‌ فدائيان‌ اسلام‌ را بگيرند. رهبر آنها روحاني‌اي‌ بود كه‌ در حال‌ حاضر هم‌ در قيد حيات‌ است‌. او در آن‌ شب‌، دامن‌ قبايش‌ را به‌ كمر زده‌ بود و چوب‌ بلندي‌ در دست‌ داشت‌ و به‌ همراه‌ افراد تحت‌ امرش‌ كه‌ آنها هم‌ چوبهايشان‌ را از قبل‌ آماده‌ كرده‌ بودند، به‌ جان‌ طرفداران‌ نواب‌ افتادند و زد و خورد شديدي‌ درگرفت‌ و وضع‌ نماز به‌ هم‌ خورد.

عده‌اي‌ از افراد براي‌ فرار از دست‌ اين‌ گروه‌ به‌ حجرات‌ پناه‌ بردند. ما در آن‌ اوضاع‌ و احوال‌، نگران‌ جان‌ مرحوم‌ واحدي‌ و دوستان‌ نزديك‌ او بوديم‌. تا اين‌ كه‌ خبر رسيد كه‌ از در فرعي‌ كوچكي‌ كه‌ بين‌ رختشويخانه‌ مدرسه‌ و رودخانه‌ قرار داشت‌، آنها را فراري‌ داده‌اند.

آنچه‌ حداقل‌ از نظر من‌ مسلم‌ است‌، اين‌ است‌ كه‌ مرحوم‌ نواب‌ و مرحوم‌ واحدي‌ كه‌ بنده‌ از نزديك‌ آنها را ديدم‌، داراي‌ صفا، خلوص‌ و اعتقاد عميق‌ به‌ اسلام‌ بودند و انصافاً حركت‌ آنها يكي‌ از پايه‌هاي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ را ايجاد كرد.

منبع: کتاب خاطرات آیت الله محمد یزدی

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبری آغاز به کار می‌کند

گزارش تصویری بازدید آیت‌الله مدرسی یزدی از پژوهشکده شورای نگهبان

شورای نگهبان در اظهارنظر نسبت به مصوبات، حتما به نظرات مشورتی پژوهشکده توجه می‌کند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: کارگران در صف مقدم دفاع از عزت ملی هستند/ ماجرای طبس یکی از بزرگترین شکست‌های آمریکاست و باید به جهانیان معرفی شود

"وعده صادق" اخلاقی‌ترین عملیات تاریخ نظامی جهان بود

"طرح استفساریه ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" در شورای نگهبان تایید شد

جلسه هیئت تحریریه فصلنامه دانش حقوق عمومی برگزار شد

واکاوی اصل ۲۲ قانون اساسی در سلسله جلسات شرح مبسوط قانون اساسی

آموزش و پرورش با سرعت درحال تغییر نسل است

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد