کد خبر: ۷۲۲۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵- 04 November 2020
دکتر مرندی در نشست بررسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

دیوانعالی آمریکا قادر به حل تنش‌های انتخاباتی نیست

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در صورت بالا گرفتن تنش‌های انتخاباتی، دیوانعالی آمریکا به تنهایی قادر به حل مشکلات نخواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر محمد مرندی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل بین‌الملل در سومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی (وبینار) بررسی ساختار و فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا که به همت پژوهشکده شورای نگهبان و با همکاری موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران به صورت مجازی برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه معمولا در امریکا ۴۵ درصد مردم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی‌کنند، گفت: مخالفین و موافقین ترامپ در این انتخابات نقش مهمی دارند و به تنهایی نمی‌توانند مشکلات را حل کنند، هر دو حذف راست گرا و لیبرالیسم را دنبال می‌کنند. فضا در امریکا به شدت دو قطبی و آرا به هم نزدیک است.

وی افزود: خود انتخابات می‌تواند شکاف آرا ایجاد کند، به خاطر کرونا دموکرات‌ها متمایل به انتخابات پستی هستند و ترامپ معتقد است در آرا پستی تقلب می‌شود.

این تحلیلگر مسائل بین المللی تصریح کرد: اتاق فکر‌های معتقدند Red Mirage سراب سرخ ممکن است رخ دهد، Red Mirage به سرابی گویند که طرفداران ترامپ احساس می‌کنند پیروز انتخابات هستند. به نظرم اگر بایدن ببرد با درصد بالا تنش‌ها به قوت خود باقی است، ولی اگر ترامپ با آرا بیشتر ببرد، تنش‌ها کاهش می‌یابد.

دکتر مرندی اضافه کرد: طبق نظر سنجی‌ها بیشترین آرا برای بایدن است، منتها برخی نظرسنجی‌ها که سابق بر این برنده بودن ترامپ را پیش بینی کرده بود هم می‌گوید ترامپ برنده است. الان آرا بایدن بیشتر است حتی بیشتر از هیلاری کلینتون در انتخابات ۴ سال پیش.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر انتخابات بدون تنش برگزار شود، بحران‌ها به وجود خواهد آمد و مردم آمریکا با چالش‌های جدی بعد از انتخابات روبرو خواهند بود؛ اگر تنش زیاد باشد به نظرم بحران اقتصادی، اجتماعی فراگیرتر می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: به نظرم آرا پستی موثر هستند، ولی نهایتا در مناقشه بر سر آرا، حتی دیوان عالی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

جلسه هیئت تحریریه فصلنامه دانش حقوق عمومی برگزار شد

واکاوی اصل ۲۲ قانون اساسی در سلسله جلسات شرح مبسوط قانون اساسی

آموزش و پرورش با سرعت درحال تغییر نسل است

دکتر طحان نظیف سالروز تاسیس سپاه پاسداران را تبریک گفت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره تایید طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

عملیات «وعده صادق» پاسخ به شرارت‌های رژیم صهیونیستی بود

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

مصارف مالیات به خوبی برای شهروندان تبیین شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد