کد خبر: ۷۲۱۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷- 02 November 2020
در نشست بررسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح شد؛

نقش پول در انتخابات آمریکا/ رئیس‌جمهور در ایالات متحده چگونه انتخاب می‌شود؟

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به نقش پول در انتخابات آمریکا گفت: طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا، کسی که بیشترین هزینه را برای تبلیغات و رسانه و به خصوص شبکه‌های مجازی انجام می‌دهد، پیروزی را به دست می‌آورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر ابوذر گوهری مقدم عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) در دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی (وبینار) بررسی ساختار و فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا که به همت پژوهشکده شورای نگهبان و با همکاری موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه مشارکت در انتخابات آمریکا نسبت به سایر دموکراسی‌های غربی پایین‌تر است، گفت: با توجه به تحقیقات و آمار‌های اعلام شده حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد مردم برای انتخابات ثبت نام می‌کنند و حدود ۵۰ درصد از آن‌ها فقط رای می‌دهند.

وی درباره دلیل ثبت‌نام ابتدایی از رای دهندگان در نظام انتخاباتی آمریکا بیان داشت: اینکه در نظام انتخاباتی آمریکا ابتدا از رای دهندگان ثبت نام صورت می‌گیرد، برای رفع احتمال تقلب در انتخابات است.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) افزود: میزان مشارکت در انتخابات‌های ریاست جمهوری آمریکا حدود ۵۰ الی ۵۵ درصد می‌باشد، علت مشارکت پایین در انتخابات به دو فرضیه ختم می‌شود؛ نخست اینکه مردم، چون به سیستم اعتماد دارند و از وضع موجود راضی هستند پس نیازی به شرکت در انتخابات نمی‌بینند، اما این فرضیه قابل قبول نیست و فرضیه دوم از اعتماد نداشتن مردم به سیستم آمریکا صحبت می‌کند که قابل قبول‌تر است.

دکتر گوهری مقدم در مورد نسبت افزایش سطح سواد و ثروت رای دهندگان با میزان مشارکت در انتخابات اظهار داشت: در انتخابات آمریکا هر چه میزان سواد و ثروت بیشتر می‌شود درصد رای دهندگان بیشتر می‌شود که علت این امر، خواست این طبقه در جهت تغییر و تحول سیستم فعلی است.

وی ادامه داد: افراد بیکار و بی سواد در انتخابات آمریکا بر خلاف ایران تمایلی برای شرکت در انتخابات ندارند، چون امیدی به تغییر وضع موجود ندارند.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به نقش پول در انتخابات آمریکا گفت: طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا، کسی که بیشترین هزینه را برای تبلیغات و رسانه و به خصوص شبکه‌های مجازی انجام می‌دهد، پیروزی را به دست می‌آورد؛ به طور مثال در انتخابات پیشین شبکه‌های مجازی همانند فیسبوک و توییتر در انتخابات ریاست جمهوری نقش ویژه‌ای را داشتند.

دکتر گوهری مقدم در خصوص نظام انتخاباتی آمریکا خاطرنشان کرد: در سیستم آمریکا ابتدا انتخابات مقدماتی شکل می‌گیرد که هر ایالت سیستم انتخاباتی مستقل خودش را دارد، انتخابات مقدماتی درون حزبی است و حدود یک سال و نیم قبل انتخابات اصلی صورت می‌گیرد و از هر حزب در نهایت یک نفر انتخاب می‌شود.

وی با بیان اینکه در آمریکا، رئیس جمهور به صورت غیر مستقیم انتخاب می‌شود به این صورت که هم رای مردم و هم رای الکترال کالج تاثیر گذار می‌باشد، تصریح کرد: افراد عضو در الکترال کالج آزادند تا به هر کس که می‌خواهند رای بدهند، تعداد اعضای این مجمع حدود ۵۳۸ نفر است که هر کس ۲۷۰ رای از مجمع بگیرد مطمئنا رئیس جمهور آمریکا می‌شود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم