کد خبر: ۶۱۹۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰- 24 September 2019
آیت الله اعرافی:

اربعین به یک دیپلماسی اخلاقی، فرهنگی و اعتقادی مبدل شده است

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان یان که اربعین به یک دیپلماسی اخلاقی و فرهنگی و اعتقادی مبدل شده است، بر لزوم تبیین صول و منشور این دیپلماسی تاکید کرد.
اربعین به یک دیپلماسی اخلاقی، فرهنگی و اعتقادی مبدل شده است
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت الله اعرافی در دیدار اعضای کمیته فرهنگی وآموزشی ستاد اربعین کشور گفت: مقوله زیارت مقوله‌ای است که در کنار دعا و مناجات به شکل دو بال ویژه در اسلام و معارف اهل بیت (ع) وجود دارند و مایه رشد و تعالی انسان مومن هستند.

وی افزود: بسیاری از معارف ما با ادیان و مذاهب مشترک است، ولی اختصاصات و ممیزاتی نیز وجود دارد؛ از جمله این مقولات می‌توان به مسئله زیارات اشاره کرد؛ نگاه تشیع در این زمینه برجسته است.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: در زیارات نیز درجاتی وجود دارد؛ زیارت شامل زیارت قبور اموات و صالحان و انبیا و اولیا است؛ یکی از مهمترین این زیارات، زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) است که دو سوم کتاب کامل الزیارات را شامل می‌شود.

وی گفت: زیارات در واقع وسیله اتصال به مبدل و طریق الی الله است؛ ویژگی دو باب مناجات و زیارت آن است که تمام حقایق دین در این دو به نوع خاصی متجلی شده است.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: در این دو دریچه که دو بال سلوک الی الله به شمار می‌آیند؛ در منابع ما، در دو بخش دعا و زیارات، مباحث به شکل حماسی و شورانگیزی بیان شده است؛ همه این حقایق با شور و حماسه معنوی همراه است.

وی افزود: همیشه به طلاب سفارش می‌کند که روزی چند جمله نهج البلاغه را مطالعه کنید، زیرا اخلاقی که در این کتاب بیان شده است با کتب دیگر متفاوت است، زیرا کسی این مباحث را بیان کرده است که در متن زندگی و حکومت و عمده مسایل است، ولی جملات را وصفی استثنایی و جذاب بیان می‌کند که سازندگی آن را بالاتر می‌برد؛ از جمله مثال‌هایی که در این زمینه می‌توان بیان کرد، تفاوت درس اخلاق امام راحل با اساتیدی که به شکل ساده درس اخلاق بیان می‌کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: وظیفه ستاد و بخش فرهنگی و حوزه و دستگاه‌های فرهنگی آن است که بتوانند شور و حماسه زیارت را آیینه و جام جهان نمای معارف دین است را به منصه ظهور برسانند.

وی گفت: تولید مستمر فکری از جمله کار‌هایی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد؛ همچنین رویکرد تمدنی، البته با رعایت شرایط و ضوابط و به دور از شلوغ کاری ها، می‌تواند در این عرصه متجلی شود؛ گفتمان انقلاب اسلامی در آینده معادلات بیشتری را دگرگون خواهد کرد و هر کسی از این کاروان پیاده شود دیگران آن را دنبال می‌کنند و اربعین امروز با رویکرد تمدنی انقلاب و مقاومت گره خورده است.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: در این زمینه باید توزیع جامع جمعیتی در اربعین داشته باشیم باید با یک هدف گذاری ملت‌های دیگر را اضافه کنیم تا شعاعی از این حماسه بزرگ در کشور‌های مختلف و به تدریج در کل کشور‌ها طنین افکن شود.

وی افزود: حضور طیف رنگارنگی از نژاد‌ها و زبان‌ها و اقوام و مذاهب و ادیان در اربعین گفتمان اصیل حسینی را تقویت خواهد کرد؛ از دیگر نکات مهم دیگر می‌توان به به کار گیری مقوله هنر در این حرکت بزرگ جهادی نام برد؛ انواع هنر‌ها را می‌توان در این ساحت فعال کرد و هنرمندان زیادی هم هستند که می‌خواهد در این وادی نقش آفرین باشند.

مدیر حوزه‌های علمیه و با ذکر این مطلب که اربعین به یک دیپلماسی اخلاقی و فرهنگی و اعتقادی مبدل شده است، بیان کرد: اصول و منشور این دیپلماسی نیازمند تبیین بیشتر است.

وی گفت: حوزه علمیه نیز نگاه جامع تمدنی خود به اسلام را در برنامه‌های عالی خود دارد، ولی چند کار مهم را در برنامه‌های خود دیده است؛ از جمله درختواره رشته‌های حوزه در بخش هایی، چون تاریخ و مهدویت و ائمه اطهار (ع) که این ظرفیت تقویت می‌شود؛ رویکرد رشته‌ای به دعا و زیارت نیز در این درختواره دیده شده است.

آیت الله اعرافی با اشاره به درختواره رشته‌های کاربردی در حوزه دعا و زیارت و فعالیت‌های این حوزه تصریح کرد: قلمروی زیارت نیازمند نیرو‌ها و فعالیت‌های گسترده است که باید در حوزه توجه خاصی به این زمینه داشت.

وی افزود: حداقل ۱۰۰۰ طلبه خوش فکر زبان دان در حوزه ما وجود دارند و انگیزه کار‌های مهمی در عرصه تبلیغی دارند که باید این ظرفیت را به خوبی مورد بهره برداری قراردهیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به ظرفیت‌های انجمن‌های علمی حوزه، بیان کرد: امروز انجمن‌های علمی حوزه ظرفیت عالی برای توسعه فعالیت‌های مشترک در قالب‌های مختلف دارد که می‌توانیم در بخش‌های گوناگون با رویکرد تمدن سازی و زیارت و اربعین و... آن‌ها را فعال کنیم.

وی گفت: دولتین ایران و عراق باید تسهیلات خط زیارتی را ارتقا دهند؛ یک جاده اربشم معنوی و زیارتی داشته باشیم که این جاده می‌تواند جهان اسلام را به هم ربط دهد؛ این زیرساخت‌های معنوی، تمدن ساز است؛ در این عرصه مردم نیز کمک رسان خواهند بود.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: حوزه علمیه ارتباطات گسترده‌ای با نهاد‌های گوناگون دارد، ولی وقتی در این ارتباطات یک برنامه با پیوست پنج ساله تعریف می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به برنامه منظم با آموزش وپرورش اشاره کرد.

وی در پایان بیان کرد: امیدواریم امسال نیز یک حماسه معنوی در اربعین خلق شود و در نجات جهان اسلام مثمر ثمر باشد.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲