کد خبر: ۶۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱- 06 September 2019
دکتر کدخدایی:

قانون انتخابات نیازمند بازنگری است/ نخبگان حقوقی وارد شوند

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه انتخابات به دغدغه تمام افراد تبدیل شده است، گفت: قانون انتخابات مربوط به سال ۶۵ است لذا نیازمند ارزیابی و بازنگری توسط افراد خبره حقوقی است.

قانون انتخابات نیازمند بازنگری است/ نخبگان حقوقی وارد شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان بعد از ظهر روز پنجشنبه، در اختتامیه هفتمین اجلاس نخبگان حقوقی و قضائی کشور در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت در مشهد، بیان کرد: بسیج نشان داده است که انگیزه و توان برای ورود به عرصه‌های مختلف را دارد. امروز نیاز داریم که بسیج به بحث تربیت نیروی انسانی تراز انقلابی و بازنگری در قوانین ورود کند.

وی با بیان اینکه بسیج حقوقدانان باید نیروهای انقلابی و متخصص را با هم پیوند بزند تا باعث توسعه شبکه سازی نیروها شود، اظهار کرد: مطالب زیادی علیه نظام در کشور ما با زبان حقوقی ارائه می‌شود اما پاسخ درست و روشنی از حقوقدانان انقلابی دریافت نمی‌شود.

دکتر کدخدایی در ادامه بیان کرد: قوه قضائیه هنوز به دنبال پست‌های اجرایی خود است که بسیج حقوقدانان می‌تواند در این خصوص به دستگاه قضائی کمک کند.

وی با بیان اینکه انتخابات به دغدغه تمام افراد تبدیل شده است، افزود: از آنجا که قانون انتخابات ما برای سال ۶۵ است، نیازمند ارزیابی و بازنگری توسط افراد خبره حقوقی است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه بسیج حقوقدانان باید مطالبه‌گر باشد، اظهار کرد: از دوستانم در سازمان بسیج حقوق‌دانان تشکر می‌کنم که تلاش‌های گسترده و خالصانه‌ای داشتند.

وی افزود: بسیج از آغاز نهضت اسلامی ما شکل گرفت و در جامه ما ایثارگرانه و خالصانه خدمت و تلاش کرده تا استمرار نظام جمهوری اسلامی محقق شود.

دکتر کدخدایی اظهار کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، یک نظام دینی را با رهبری حضرت امام داشتیم. در این نظام دینی، ساز وکارهای دینی هم شکل گرفته است؛ یکی از این‌ها، بسیج است که در عرصه‌های مختلف خوش درخشیده است.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه خاطر نشان کرد: وقتی که از مکتب اسلام سخن می‌گوییم، یعنی مکتب انسان‌ساز؛ انسانی که هم بعد فردی او مورد توجه واقع شده است و هم بعد اجتماعی او. نهضت اسلام به رهبری امام هم با توجه به همین موضوع شکل گرفت.

دکتر کدخدایی افزود: در حوزه تربیت، وقتی که اصل، انسان‌سازی است و پیامبران برای تربیت انسان مأموریت یافتند، طبیعتاً نهضت اسلامی ما هم که منجر به برپایی نظام جمهوری اسلامی ایران شد، باید در بعد تربیتی تلاش کند و یکی از نهادها و بخش‌هایی که می‌تواند در این تربیت مؤثر باشد، بسیج است. بسیح را می‌بینیم که از ابتدای راه، در همه صحنه‌های اجتماعی و سیاسی ما حضور فعالی داشت و خوش درخشید که این امر با تبعیت از فرامین حضرت امام و تدابیر مقام معظم رهبری انجام شد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه اظهار کرد: تربیت حقوق‌دانان متدین و انقلابی یکی از وظایف شاخص سازمان بسیج است؛ در این حوزه ضعف‌هایی را داشته‌ایم که خدا را شکر اکنون بهتر شده است. سازمان بسیج حقوق‌دانان در این جهت وظیفه مهمی را دارد و گام‌های اساسی را برداشته است.

دکتر کدخدایی به پیوند زدن نیروهای نخبه علمی حقوقی اشاره کرده و تصریح کرد: بین این نیروها که متدین و متخصص هستند ارتباط خاصی وجود ندارد و ما کمتر به این وضعیت توجه کرده‌ایم.

وی افزود: ضرورت دوم در توسعه شبکه‌سازی بسیج است که در این خصوص باید نیروها شناسایی شده، به یکدیگر پیوند بخورند و برای مواقعی که جامعه اسلامی ما به آنها نیاز دارد، آمادگی داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه گفت: مطالب مختلفی علیه نظام و مبانی دینی ما به زبان حقوقی مطرح می‌شود و شاهد پاسخ‌های روشن کمتری از سوی مدافعین نظام اسلامی هستیم. دلیلش این است که ما همچنان در بحث شبکه‌سازی نتوانسته‌ایم به سطح مطلوب برسیم.

دکتر کدخدایی افزود: حمله آمریکا به عراق را که در حقوق بین‌الملل به عنوان حمله پیشگیرانه مطرح شد و به آن مشروعیت بخشیدند، یادآودی می‌کنم؛ آیا جامعه حقوقی ما هم به این نقطه رسیده است؟ و اگر نرسیده چه باید بکند؟

وی عنوان کرد: در این دوره تحولی در قوه قضائیه ایجاد شده است ولی ما هنوز هم به دنبال نیروهایی برای پست‌های مدیریتی هستیم؛ متولی شناسایی و معرفی نیروهای انقلابی چه کسی می‌تواند باشد جز کسانی که در بسیج حقوق‌دانان حضور داشتند؟ متاسفانه در اکثر این پست‌های مدیرتی، یا نگاه افراد شخصی شده است و یا نگاه هم‌سو با نظام جمهوری اسلامی ندارند و این وظیفه و ظرفیت در حوزه بسیج و انگیزه‌هایی که ایجاد می‌کند است تا افراد مناسب را پیدا کنند.

سخنگوی شورای نگهبان سخنان خود را در حوزه بین‌المللی ادامه داده و بیان کرد: در حوزه بین‌المللی بحران‌هایی وجود دارد که موضع ایران در آن‌ها مشخص است؛ مثل مسائل یمن و سوریه. اما سخنان و مطالبی که در این حوزه ارائه می‌شود، انسجام لازم را ندارد که به عنوان یک نظریه تراز در جمهوری اسلامی ایران مطرح شود. سازمان بسیج می‌تواند در این حوزه هم فعالیت‌هایی داشته باشد.

دکتر کدخدایی اضافه کرد: نکته‌ای در مورد مبارزه با فساد مطرح است که بیانیه گام دوم که منشور چهل سالگی دوم انقلاب اسلامی است، در این حوزه راهگشا است. جامعه اسلامی ممکن است فساد و انحراف داشته باشد ولی نحوه برخورد با آن بسیار مهم است؛ بسیج حقوق‌دانان می‌تواند در این زمینه هم تاثیرگذار باشد.

وی در خصوص انتخابات گفت: امروز حوزه انتخابات دغدغه همه افراد است. چند وقت پیش بحثی در مجلس با عنوان اصلاح قانون انتخابات مطرح شد که اکنون در حال بررسی است ولی باز هم ما نیازمند راهکارهای قانونی در این حوزه هستیم. سه مولفه در این دوره انتخابات قرار است مورد توجه قرار گیرد؛ مفاسد اخلاقی، مفاسد اقتصادی و ضدیت با حاکمیت. این موضوع به عنوان دستور کار شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها است و ما نیازمندیم که قانون هم منطبق با این موضوع باشد.

سخنگوی شورای نگهبان در انتها خاطر نشان کرد: نکته آخر مطالبه‌گری عدالت است که رهبری هم به آن بسیار توجه نشان داده‌اند. اجرای صحیح قانون بسیار مهم است که در تمام نهادها باید رعایت شود. البته حرکت‌هایی در این حوزه صورت می‌گیرد که پراکنده است و صدای افردا را به جایی نمی‌رساند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

نامزدهای انتخاباتی خبرگان و مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

فیلم| قانون ملاک و معیار عمل شورای نگهبان است

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲