کد خبر: ۵۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵- 16 December 2018
دکتر کدخدایی:

شورای نگهبان براساس اختیارات و وظایف قانونی‌اش عمل می‌کند

دکتر کدخدایی گفت: شورای نگهبان جای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست بلکه جای خودش محکم نشسته است و براساس اختیارات و وظایف قانونی‌اش عمل می‌کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی قائم مقام دبیر شورای نگهبان در نشست "ایران و لوایح چهارگانه (FATF)" که در جمع دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، درباره رفت و برگشت مصوبات مجلس شورای اسلامی بین این نهاد، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با توافق وزیر اسبق اقتصاد در سال 1395 با مقامات FATF در برنامه اقدام، 41 بند حاصل شده بود که 2 مصوبه داخلی ایران، یعنی قانون مبارزه با پولشویی و قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و همچنین دو کنوانسیون،  یعنی درخواست الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم(CFT) مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: اشکالات شورای نگهبان درباره قانون مبارزه با پولشویی در چند رفت و برگشت بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برطرف شد، ولی اشکالات هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام حل نشده بود بنابراین به مجمع تشخیص رفت.
سخنگوی شورای نگهبان درباره سرانجام مصوبه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم تصریح کرد: این مصوبه نیز ایراداتی داشت که بعد از اصلاح و رفع این اشکالات به قانون تبدیل و نهایتا از سوی رئیس جمهور محترم ابلاغ شد.
دکتر کدخدایی مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو را از دیگر موارد اختلافی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برشمرد و خاطرنشان کرد: این لایحه نیز نهایتا برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.
وی افزود: مصوبه مربوط به CFT همچنان میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در رفت و آمد است که البته بعد از ایرادات شورای نگهبان اصلاحاتی از سوی مجلس انجام شد که شورای نگهبان نیز در حال بررسی است و پس از بررسی اعلام نظر می‌شود.
سخنگوی شورای نگهبان با تاکید براینکه از شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام و یا هر نهاد دیگری انتظار داریم در چارچوب اختیارات و وظایف قانونی خود عمل کند، گفت: اگر نسبت به مصوبه‌ای ایرادی وجود دارد انتظار این است که مطرح شود که یا اصلاح می‌شود و یا اصرار می‌کنند که اینجا مرجع تشخیص، مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
دکتر کدخدایی تاکید کرد: مصوبات چهارگانه FATF همچون بقیه مصوبات فرقی برای شورای نگهبان ندارد، شورای نگهبان باید در چارچوب وظایف قانونی خود مصوبات را بررسی کند و در صورتی که ایرادی وجود داشته باشد باید بگیرد و نمی‌شود چشم‌پوشی کند.
وی با اشاره به اینکه اگر کشور تصمیم گرفته در مجمع یا سازمانی عضو شود یا قانونی را بپذیرد بحث دیگری است که می‌شود مصالح، ابراز داشت: بررسی مصلحت برعهده مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان خطاب به افرادی که شورای نگهبان را به سیاسی کاری متهم می‌کنند، یادآور شد: دوستان الحاق به کنوانسیون CFT را ضروری می‌دانند، شورای نگهبان نمی‌گوید ضرورت دارد یا نه، بلکه می‌گوید اشکالات شرعی و قانونی دارد یا نه؟ پس نمی‌توان گفت رویکرد شورای نگهبان سیاسی است.
دکتر کدخدایی با بیان اینکه عملکرد شورای نگهبان در چارچوب شرع مقدس و قانون اساسی است، در باره ایرادات شورای نگهبان به CFT خاطرنشان کرد: کنوانسیونی با هفت حق شرط و یک ماده واحده به شورای نگهبان رسیده است. این حق شرط‌ها برای آن است که اگر اشکالات احتمالی در متن سند وجود دارد، به عنوان رافع اشکالات عمل کند پس با توجه به این ایرادات حق شرط‌ها گذاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه ایرادات شورای نگهبان به CFT یازده مورد است که البته 11 مورد دیگر آن «مبنیا» است، گفت: پس بزرگنمایی نکنیم که 22  ایراد از سوی شورای نگهبان گرفته شده است. البته از این 11 مورد 2 ایراد شکلی و ساده بود و یک ایراد در ماده 24 کنوانسیون است که در مصوبه مجلس شورای اسلامی اصلاح و حل شد.
سخنگوی شورای نگهبان به یک بند از CFT درباره خروج دولت از لیست سیاه اشاره و خاطرنشان کرد: در این مورد سئوال این بود که در کدام اسناد بین المللی لیست سیاه وجود دارد که نمایندگان در مصوبه آن را آورده‎اند، باید دقت شود که از چه عبارتی استفاده می‌شود و البته این مورد هم در مجلس اصلاح شد.  
دکتر کدخدایی ادامه داد: چند ایراد درباره استرداد مجرمین وجود دارد که این ایراد، یک ایراد قدیمی است که فقها همیشه آن را گرفته‌اند و به غیر از یکی، دو مورد که در مجلس اصلاح شد به خاطر ضرورت به مجمع رفت و در آنجا تصویب شد یعنی اگر به جای CFT یک موافقتنامه درباره معاضدات قضایی می‌آمد، بازهم شورا آن ایراد را می‌گرفت. پس ایرادات شورای نگهبان سیاسی نبوده بلکه حقوقی است.
وی با بیان اینکه کنوانسیون CFT فقط درباره ماده 24 حق شرط گذاشته است، گفت: ماده شش این کنوانسیون هرگونه حق شرط را منع کرده است ولی دوستان وزارت امور خارجه تحلیل دیگری داشتند که البته با توضیحات ما مجاب شدند. حرف شورای نگهبان این است که حق شرط‌ها، اشکالات متن را رفع نمی‌کند.
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: پس ایرادات شورای نگهبان به CFT یازده‌گانه است که دو مورد آن شکلی بوده که رفع شده است. 3 یا 4 ایراد هم درباره استرداد مجرمین است که قدیمی است و راهکار دارد و 2 یا 3 مورد هم درباره حق شرط‌ها است. CFT چند پیوست دارد که سه کنوانسیون آن مربوط به قبل از انقلاب است و فقها به همین خاطر گفته‌اند، بعدا درباره آنها اظهارنظر می‌کنیم.
دکتر کدخدایی با اشاره به اینکه دوستان حقوقی موارد را با دقت بررسی کنند اگر اشکالی یا ابهامی وجود دارد مطرح کنید تا توضیح دهیم، اظهار داشت: بی جهت نگویید سیاسی کاری بوده است.
وی تاکید کرد: اگر قانونی تنطیم می‌شود هرچند براساس مصلحت، کارشناسی اولیه مجلس و دولت باید محکم، درست و دقیق باشد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان خطاب به منتقدین عملکرد شورای نگهبان گفت: شما به شورای نگهبان می‌فرمایید نباید ایراد بگیرید یا در آینده حل می‌شود، یا اینکه چنین وضعیتی رخ نمی‌دهد. آیا شما در پرونده خصوصی هم اینگونه عمل می‌کنید یا سعی می‌کنید گزک دست طرف مقابل ندهید.
دکتر کدخدایی در پاسخ به این ابهام که شورای نگهبان جای مجمع تشخیص مصلحت نظام نشسته است، تصریح کرد: شورای نگهبان جای مجمع تشخیص ننشسته است بلکه جای خودش هست ولی محکم جای خودش نشسته است و براساس اختیارات و وظایف قانونی‌اش عمل می‌کند.
وی افزود: وظیفه شورای نگهبان دفاع از شرع مقدس و قانون اساسی است اما اگر مصوبه‌ای در مجمع تشخیص تصویب شد، به طور اولی، شورای نگهبان هم آن را می‌پذیرد.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: یک بن بست خیالی در ذهن‌مان ایجاد نکنیم، مراجع قانونی وظایف قانونی خود را انجام می‌دهند.
دکتر کدخدایی با طرح سئوالی مبنی براینکه چرا الان ما را ملزم به پیوستن به پالرمو و CFT و اصلاح قانون داخلی کشورمان می‌کنند؟ گفت: نظام یک وقتی مستقلا تصمیم می‌گیرد به کنوانسیونی ملحق شود که بحث آن جداست ولی زمانی که ما را ملزم می‌کنند برای پیوستن به یک کنوانسیون خاص، حتما تبعاتی دارد که ما باید با چشم باز در این زمینه عمل کنیم.
---------------
گزارش تصویری نشست «ایران و لوایح چهارگانه (FATF) »
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه صنعتی شریف

درخواست سخنگوی شورای نگهبان از دانشجویان برای نقش‌آفرینی در انتخابات و معرفی نامزد‌های شایسته به مردم/ خواست مردم ترکیب مجلس آینده را مشخص خواهد کرد؛ بیش از ۱۵ هزار نفر تاییدصلاحیت شدند

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

شرکت در انتخابات عبادت اجتماعی است / تمام گرایش ها و گروه ها در انتخابات نماینده دارند

لایحه الحاق یک بند به تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تایید شد

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

پربازدید ها

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

فیلم|برنامه «تقاطع» با حضور دکتر طحان نظیف

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: اسلام پیش از همه مدافع حقوق بشر بوده است/ داوطلبان انتخابات مجلس از سلایق و افکار مختلف هستند