کد خبر: ۹۹۸۶
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۰- 14 April 2024
آیت‌الله حسینی خراسانی در گفت‌وگو با رسا:

تحقق مشارکت مردم در اقتصاد، وظیفه مسؤولین است

عضو فقهای شورای نگهبان از مسؤولین خواست با برداشتن موانع حضور مردم و فراهم کردن زمینه مشارکت مردمی در اقتصاد، شعار سال ۱۴۰۳ را محقق کنند.

تحقق مشارکت مردم در اقتصاد، وظیفه مسؤولین است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله سیداحمد حسینی خراسانی عضو فقهای شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری رسا، پس از قرائت آیه «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَسْبُكَ اللَّهُ وَمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ» با اشاره به نام گذاری سال 1403 توسط رهبری انقلاب، تصریح کرد: در طی سالیان گذشته مسأله اقتصاد به عنوان محور همه مسائل در کلام رهبری معظم انقلاب مورد تأکید قرار گرفته و در شرایط فعلی در میان مسائل نظامی، فرهنگی و... اقتصاد محوریت دارد.
 
وی در ادامه تعیین سیاست های نظام توسط ولی فقیه را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان یکی از تعیین کنندگان سیاست های کلی نظام، همواره بر اقتصاد تأکید داشتند؛ مسؤولین و دست اندرکاران امور اقتصادی باید در اقتصاد وارد شوند اما هنگامی که قرار است تولید شدت گرفته و شرایطی فراتر از رونق، تقویت و توسعه باید حاکم شود، از توان دولت خارج می شود از این رو باید از مظهر قدرت الهی که قدرت مردم و ملت است استفاده کرد.
 
عضو فقهای شورای نگهبان در ادامه با بیان اینکه مشارکت مردم در اقتصاد، ایده محوری حضرت آیت الله خامنه ای بوده است، بیان داشت: در سخنرانی نوروزی 1402 نیز از دولت خواسته شد که تصدی گری خود را کم کرده و به نظارت، حمایت و هدایت در حوزه اقتصاد بپردازد از این رو برای خروج از این شرایط اقتصادی به فعالیت بخش خصوصی احتیاج است. تجربه 45 ساله ما در انقلاب و نظام جمهوری اسلامی نشان داده است هر گاه مشارکت مردم پررنگ بوده است، موفقیت ها چمشگیر بوده و تأکید رهبری به مشارکت مردم در سال 1403 به همین دلیل است.
 
استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به همه پرسی تعیین نظام جمهوری اسلامی و دفاع مقدس، حضور مردم را سبب خروج از بحران های شکننده دانست و تأکید کرد: پیروزی جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس در اثر مشارکت مردم بود زیرا بسیج همگانی بود که نقش اساسی را ایفا کرد؛ در هر مقطعی که مشکلی ایجاد شد مانند حوادث طبیعی و کرونا، حضور و مشارکت مردم سبب پیروزی شد. برگزاری انتخابات ها جز به مشارکت مردم معنا ندارد.
 
وی با بیان اینکه تولید، اشتغال و معیشت اساس مسائل کشور است، تصریح کرد: جهاد، انقلاب و نهضت ما مردمی بوده است و در شرایطی که مقابله با حوادث طبیعی ما نیز مردمی بوده است از این رو وقتی مشکلی مانند نابه هنجاری های اجتماعی که ذهن و فکر مردم را تحت تأثیر قرار داده، وجود دارد با مشارکت مردم باید برطرف شود.
 
آیت الله حسینی خراسانی با اشاره به آیات قرآن گفت: اگر مردم پای کار باشند، هیچ قدرتی نمی تواند برای ما تهدید ایجاد کند و هیچ مشکلی نیز تهدید آفرین نیست؛ یکی از نقطه عطف های حرکت انقلابی ما حضور مردم در عرصه اقتصاد است که رهبری معظم انقلاب به درستی این مسأله را شناسایی کردند اما مسؤولین وظیفه دارند که موانع مشارکت مردم را برداشته و بستر و زمینه مشارکت را فراهم کنند.
 
نماینده مجلس خبرگان رهبری افزود: وظیفه مسؤولین است که مردم را کمک حال خود بدانند نه رقیب. بخش های بانکی و صنعتی خود را شریک و همکار ملت بدانند و بدانند اگر قرار است بر مشکلات فائق شوند باید با آغوش باز، دست نیاز به سوی مردم دراز کنند.
 
عضو فقهای شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد: لازم نیست که از مردم برای حضور در اقتصاد خواهش کنیم زیرا آن ها پای کار بوده و کشور را از آن خود می دانند از این رو اگر زمینه ورود آن ها فراهم شود، قطعا همکاری می کنند. مردم خواستار کشوری پیشرفته و برخوردار هستند و برای بالنده شدن کشور و انقلاب پای کار هستند از این رو در تحقق مشارکت مردم مسؤولین وظیفه دارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

یادداشت دکتر پروین در خصوص اصل ۱۳۱ قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۹ خرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: قانون سرلوحه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری است/ مجلس دوازدهم پیام مقام معظم رهبری را نقشه راه خود بداند

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به دبیرکل حزب الله لبنان

بررسی یک طرح و یک لایحه در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

سه‌گانه راهبرد شورای دوازدهم

شهید جمهور، شب و روز نداشت و پیوسته مشغول خدمتگزاری بود

مخالفتی با دریافت الکترونیکی مدارک داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نداشتیم/تایید صحت انتخابات مجلس در همه حوزه‌های انتخابیه در دور دوم

دل‌های مومنین در داغ شهید رئیسی سوخت/ مردم بین خدمتگزار و عاشق ریاست فرق می‌گذارند

حضور میلیونی مردم در تشییع شهید جمهور نشاندهنده پشتیبانی از نظام است

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳