کد خبر: ۹۹۲۰
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰- 29 February 2024
صبح امروز و با حضور آقایان ره‌پیک، صادقی‌مقدم و طحان‌نظیف؛

ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات افتتاح شد/ ناظران مردمی در ۶۰ هزار شعبه اخذ رای حضور خواهند داشت

در آستانه برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات در شورای نگهبان افتتاح شد.

ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات افتتاح شد/ ناظران مردمی در ۶۰ هزار شعبه اخذ رای حضور خواهند داشت

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، صبح امروز (پنج‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲) و در آستانه برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات در شورای نگهبان افتتاح شد.

در این آیین که دکتر سیامک ره‌پیک عضو حقوقدان و قائم مقام دبیر شورای نگهبان، دکتر محمدحسن صادقی‌مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان و دکتر هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان حضور داشتند، تعدادی از مدیران ستادی شورای نگهبان و روسای هیات‌های نظارت استانی به ارائه گزارش و توضیحات درباره اقدامات انجام شده پرداختند.

تمام اتفاقات انتخاباتی رصد می‌شود

دکتر ره‌پیک در این مراسم با بیان روایتی در خصوص انگیزه‌ها و نیّات انسانی، اظهار داشت: قصد و نیت در رفتار انسان‌ها، پایه و اساس است. هرچه نیت انسان‌ها خالص‌تر و دقیق‌تر باشد، آنچه از جانب خداوند خواهد رسید، بیشتر و ارزنده‌تر خواهد بود.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در ادامه با اشاره به اقداماتی که برای برگزاری انتخابات انجام شده عنوان کرد: دست اندرکاران امر انتخابات در روز‌های گذشته متحمل سختی‌ها و فشار‌های بسیار زیادی شدند. در این راستا هرچه کار‌ها با صداقت و خلوص بیشتری انجام شده باشد، اجر و پاداش بیشتری از سوی خداوند متعال نصیب انسان خواهد شد.

ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات افتتاح شد/ ناظران مردمی در ۶۰ هزار شعبه اخذ رای حضور خواهند داشت

وی از تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته برای فراهم شدن مقدمات برگزاری انتخابات از سوی مجریان، نیروی انتظامی و امنیتی و ناظران به خصوص اعضای شورای نگهبان، هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، هیات‌های نظارت استانی، مدیران ستادی شورای نگهبان و کارشناسان قدردانی کرد و گفت: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران نوعی بازتولید قدرت برای کشور است.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب بیان کرد: مردم تولیدکننده قدرت هستند و حضور آن‌ها پای صندوق‌های رای تولیدکننده قدرت و منافع ملی خواهد بود. در روز‌ها و ماه‌های گذشته تمام بخش‌ها تلاش خود را انجام دادند تا راهبرد‌های اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب مبنی بر مشارکت، رقابت، امنیت و سلامت انتخابات تامین شود.

دکتر ره‌پیک با بیان اینکه در حوزه بررسی صلاحیت‌ها اقدامات فراوانی صورت گرفت که نتیجه آن تایید صلاحیت بی‌سابقه بیش از ۱۵ هزار داوطلب است، ابراز امیدواری کرد که در روز جمعه تمام تلاش‌ها به ثمر برسد و مجلس قوی تشکیل شود. وی گفت: ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات تشکیل شده تا از یک روز قبل از آغاز رای‌گیری تمام اتفاقات رصد شود و نظارت میدانی به خوبی انجام گیرد.

ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات افتتاح شد/ ناظران مردمی در ۶۰ هزار شعبه اخذ رای حضور خواهند داشت

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در بخش پایانی صحبت‌هایش به بیان نکات و تذکراتی خطاب به هیات‌های نظارت استانی و دفاتر نظارت و بازرسی انتخابات پرداخت، از جمله اینکه براساس موازین قانونی با مجریان و دستگاه‌های مختلف همکاری انجام شود. در طول ساعات برگزاری انتخابات، مراقبت و رصد مسائل به صورت فراگیر انجام گیرد و به سرعت و با دقت به مرکز اعلام شود. عوامل نظارتی در شعبه‌ها نسبت به وظایف و اختیارات خود به طور کامل آشنا باشند. انتخابات هم به شکل قوی به معنای عدم وجود نقص آغاز شود و هم به شکل قوی یعنی دقیق و صحیح پایان یابد.

سامانه «مردم ناظر» آماده دریافت گزارش‌های مردمی

دکتر طحان‌نظیف نیز در این آیین به بیان نکاتی درباره سامانه‌های انتخاباتی پرداخت و گفت: در این دوره از انتخابات برای ارتباط با داوطلبان از سامانه «داوطلب» استفاده شد که یک تجربه خوب و ارزشمند بود چرا که در برقراری ارتباطات توسعه و تسهیل به وجود آمد. در حوزه‌های دیگر نیز از سامانه‌های الکترونیکی استفاده کردیم که در انجام کار‌ها دقت و تسهیل پدید آمد.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص سامانه «مردم ناظر» هم اظهار داشت: شورای نگهبان برای نظارت بر انتخابات برخوردار از یک شبکه ۳۰۰ هزار نفری است که اعضای این شبکه از اقشار مختلف مردم هستند و رابطه استخدامی با شورای نگهبان ندارند. در این دوره از انتخابات ۲۳۰ هزار ناظر مردمی بر فرآیند اخذ رای نظارت خواهند کرد.

ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات افتتاح شد/ ناظران مردمی در ۶۰ هزار شعبه اخذ رای حضور خواهند داشت

وی ادامه داد: علاوه بر این سراسر مردم در اقصی نقاط کشور نیز می‌توانند بر فرآیند برگزاری انتخابات نظارت کنند؛ بدین معنا که مردم در صورت مشاهده تخلفات احتمالی از طریق سامانه مردم ناظر گزارش‌های خودشان را همراه با مستندات برای ما ارسال کنند.

وی خاطرنشان کرد: گزارش‌های ارسالی در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات و هیات‌های نظارت استانی مورد پیگیری و بررسی قرار خواهد گرفت.

دکتر طحان‌نظیف گفت: داوطلبان هم اگر شکایتی نسبت به روند برگزاری انتخابات داشته باشند، طبق قانون ۷ روز مهلت دارند تا از طریق سامانه داوطلب، شکایات و مستندات خود را ارسال کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان ابراز امیدواری کرد که انتخابات روز جمعه ۱۱ اسفند به خوبی و بدون نقص برگزار شود.

ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات افتتاح شد/ ناظران مردمی در ۶۰ هزار شعبه اخذ رای حضور خواهند داشت

ناظران انتخاباتی در ۶۰ هزار شعبه حضور دارند

دکتر صادقی‌مقدم نیز در سخنانی انتخابات را نقطه قوت نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و عنوان کرد: دشمن تلاش دارد تا این نقطه قوت را به نقطه ضعف تبدیل کند که البته مردم با حضور در پای صندوق‌های رای خواسته آن‌ها را به ناامیدی تبدیل خواهند کرد.

ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات افتتاح شد/ ناظران مردمی در ۶۰ هزار شعبه اخذ رای حضور خواهند داشت

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان با اشاره به چند انتخاباتی که در ماه‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد و براساس آن انتخابات‌ها نوع نظام مشخص و مجلس خبرگان قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی، ریاست‌جمهوری و مجلس خبرگان رهبری تشکیل شد، اظهار داشت: کمتر کشوری دیده می‌شود که تمامی اجزای آن براساس آرای مردمی تشکیل شده باشد.

وی سپس از تمامی نهاد‌ها و دستگاه‌هایی که در فرآیند برگزاری انتخابات نقش دارند همچون وزارت کشور، قوه قضائیه، فرماندهی انتظامی، وزارت اطلاعات، سازمان ثبت احوال، صدا و سیما و رسانه‌ها و سازمان اطلاعات سپاه قدردانی کرد و گفت: از داوطلبان هم که با صبر و حوصله با شورای نگهبان ارتباط داشتند، تجلیل می‌کنم.

دکتر صادقی‌مقدم با یادآوری این نکته که نظارت بر انتخابات از وظایف مهم شورای نگهبان است، بیان داشت: در طول روز‌ها و ماه‌های گذشته همکاران بنده در شورای نگهبان اعم از فقها و حقوقدانان محترم، اعضای هیات مرکزی نظارت و هیات‌های نظارت و مدیران و کارشناسان ستادی تمام تلاش خود را مسئولانه و شبانه‌روزی انجام دادند.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه در خصوص ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات اظهار کرد: ناظرانی که در ۶۰ هزار شعبه اخذ رای حضور دارند از طریق راه‌های ارتباطی که یکی از آن‌ها سامانه‌ای است که در اختیار دارند، می‌توانند با این ستاد ارتباط داشته باشند و در صورت مشاهده تخلف یا موردی با سرعت و دقت به ستاد منتقل کنند.

وی در پایان به مردم ایران اطمینان خاطر داد که از آرای آن‌ها که سرنوشت کشور را رقم می‌زند، حفاظت و پاسداری خواهند کرد.

ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات افتتاح شد/ ناظران مردمی در ۶۰ هزار شعبه اخذ رای حضور خواهند داشت

گفتنی است؛ دکتر زمانی و دکتر جلایی مدیران کل انتخابات و رایانه شورای نگهبان در پایان این آیین به ارائه گزارش‌هایی در مورد تهمیدات انجام شده برای برگزاری انتخابات پرداختند. دکتر زمانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ناظر خبر داد که ۶ کارگروه در ستاد مرکزی انتخابات تشکیل شده که به موضوع مختلفات رسیدگی خواهند کرد.

دکتر جلایی نیز اعلام کرد که ۲ دستورالعمل برای کار با دستگاه‌های الکترونیکی توسط ناظران انتخاباتی آماده شده است. روش‌هایی نیز پیش‌بینی شده تا وقفه‌ای در شروع رای‌گیری به وجود نیاید. در خصوص پایان دقیق رای‌گیری نیز تدابیری اندیشیده شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

عملیات وعده صادق منطبق بر ضوابط حقوق بین‌الملل بود

اقدام نظامی ایران علیه رژیم صهیونیستی یک دفاع کاملا مشروع بود

آتشفشان قهر ملت‌ها و محور مقاومت صهیونیست‌ها را در شعله‌های آتش خواهد سوزاند / آفرین بر سپاه قهرمان ما

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

ایران خویشتنداری لازم را در برابر جنایت رژیم صهیونیستی داشته است

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد