کد خبر: ۹۸۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵- 13 January 2024
آیت‌الله اعرافی:

همه در برابر نسل آینده مسئولیت داریم

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه همه در برابر نسل امروز و فردا وظیفه‌مند هستیم، تصریح کرد: نگاه اسلام آن است که در چند لایه تمام جامعه در قبال نسل نو و نسل جوان وظیفه و رسالت دارند.

همه در برابر نسل آینده مسئولیت داریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در پانزدهمین اجلاسیه سالانه هم‌اندیشی ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش که در سالن جلسات خانه معلم شماره یک قم برگزار شد، اظهار کرد: باید همبستگی خود را با مردم مظلوم غزه و مردم شریف یمن را اعلام کنیم. همچنین به تمام شهدای جبهه مقاومت و حادثه تروریستی کرمان درود می‌فرستیم.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه عناوین و فصول مهمی در عرصه تعلیم و تربیت تنظیم شده است، مطرح کرد: عناوین بسیار مهم و احکام راهبردی در برنامه هفتم در عرصه تعلیم و تربیت اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه دولت باید تلاش کند این احکام برای آموزش و پرورش محقق شود، عنوان کرد: امیدواریم با رویکردی که در دولت شاهد هستیم و همتی که در آموزش و پرورش مشاهده می‌کنیم، شاهد انسجام و خیز جدید برای تعالی و رشد نظام تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش باشیم.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه بسیاری از الزامات و بسترها امروز فراهم شده است، خاطرنشان کرد: میدان داران و پرچم‌داران اصلی مدیران کل آموزش و پرورش در استان‌ها هستند.

وی با بیان اینکه همه در برابر نسل امروز و فردا وظیفه‌مند هستیم، تصریح کرد: نگاه اسلام آن است که در چند لایه تمام جامعه در قبال نسل نو و نسل جوان وظیفه و رسالت دارند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به اینکه اسلام نخستین رسالت را متوجه تمام جامعه کرده است، یادآور شد: پس از این تکلیف عام، علما و جامعه دانشمندان رسالت ویژه‌ای در عرصه تربیت و ساختن و معماری شخصیت نسل نو و جوان دارند.

وی با بیان اینکه پس از این لایه، حکومت قرار دارد، ابراز کرد: از مهم‌ترین رسالت‌های نظام و حکومت اسلامی مسئولیت و رسالت در قبال رشد روحی و معنوی جامعه است.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه نهاد آموزش و پرورش و نهاد حوزه و روحانیت متصدیان اصلی این تکلیف هستند، بیان کرد: اگر همکاری و مشارکت نباشد، این هدف تربیتی محقق نخواهد شد.

وی با بیان اینکه سطح پنجم نیز خانواده‌ها هستند، اظهار داشت: خانواده‌ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور اضافه کرد: در این منظومه رسالت‌مداران تعلیم و تربیت در جامعه به عنوان نهادهای علمی، فرهنگی و حوزوی رسالتی داریم که بدون هم‌افزایی، همکاری و هم‌گرایی نمی‌توانیم به اهداف خود برسیم.

وی با اشاره به اینکه توجه به نسل جوان و نوجوان اهمیت بسیاری دارد، مطرح کرد: تشکیل چنین جمعی از مهم‌ترین اقداماتی است که در نظام اسلامی رقم خورده است که باید تقویت شود.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه تلاش ما باید مبتنی بر اسناد راهبردی باشد، عنوان کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مهم‌ترین سند در اسناد راهبردی است که مهر تائید مقام معظم رهبری بر آن نقش بسته است.

وی با اشاره به اینکه حرکت ما باید با محوریت سند تحول باشد، خاطرنشان کرد: مطالعه دائم برای تجدید و بازسازی این سند باید وجود داشته باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه تشکیلات ستاد همکاری‌ها دارای برنامه ۵ ساله بود، تصریح کرد: این برنامه ۵ ساله به پایان رسیده و برنامه دوم نیز درحال تدوین است.

وی با اشاره به اینکه مجموع برنامه‌ها و رویکردها در این برنامه مشترک تدوین شده است، یادآور شد: جریان همسو و هماهنگ در عرصه تعلیم و تربیت اهمیت بسیاری دارد که خوشبختانه در دوره جدید تقویت شده است.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه حوزه به تقسیم کار و کار تخصصی اعتقاد دارد، ابراز کرد: تمام اقداماتی که در حوزه کودک، نوجوان و جوان انجام می‌پذیرد باید بر مبنای تخصص، آمادگی‌های علمی، رعایت مرزها و هماهنگی باشد.

وی با اشاره به اینکه منزلت آموزش و پرورش و مربیان را گرامی می‌دانیم، بیان کرد: مرزهای تخصصی دانشی را ارج می‌نهیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه تمام نهادهای حوزوی و آموزشی به عنوان ید واحده در یک میدان بزرگ هستند، اظهار داشت: برای راهبری تربیت دینی در درون استان، شهر و مدارس نیازمند انسجام و هماهنگی ویژه میدانی هستیم.

وی افزود: اگر انسجام در فعالیت نباشد، کوچک‌ترین ناسازگاری در عوامل می‌تواند بحران‌زا بوده و گاهی تولید نتیجه عکس کند.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه تکرار و تزاحم شایسته نیست، مطرح کرد: تشکیل شبکه از ستاد تا استان و شهر ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه نظارت و ارزیابی اهمیت بسیاری دارد، عنوان کرد: تمام این موارد باید بر اساس نگاه هدفمند و خروجی باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: ارزیابی مستمر و تحلیل عملکرد و بازسازی باید به صورت مستمر انجام شود.

وی با اشاره به اینکه باید برای معلومات پایه اسلامی برنامه‌ریزی کنیم، تصریح کرد: طلبه‌ای که می‌خواهد در مدارس تاثیرگذار باشد باید حداقل دروس پایه دوم حوزه را گذرانده باشد.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه جهان‌شناسی، زبان‌شناسی و غرب‌شناسی منتقدانه درست برای اثرگذاری در جامعه لازم است، یادآور شد: طلبه‌ای که در مدرسه حضور پیدا می‌کند باید آگاهی‌های حداقلی فلسفی و کلامی داشته باشد. این آگاهی موجب می‌شود فرد بتواند به خوبی شبهات را پاسخ دهد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه ارتباط با دانش آموز نیازمند اطلاعات گسترده است، بیان کرد: اقدامات تخصصی بدون توجه به اطلاعات گسترده نمی‌تواند اثرگذار باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

آغاز انتشار ویژه‌نامه «آینه اعتماد ۲» به‌مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان

مردم با حضور پای صندوق رای توطئه دشمن را خنثی کردند

برگزاری نشست علمی «هوش مصنوعی و انتخابات» در پژوهشکده شورای نگهبان

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

پربازدید ها

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

سخنگوی شورای نگهبان: آرای تمامی افراد حاضر در شعب اخذ می‌شود/ نظارت شورای نگهبان تا شمارش آخرین رای ادامه خواهد داشت

نمایندگان نامزدها از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کردند

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد