کد خبر: ۹۷۲۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰- 09 December 2023
آیت‌الله مدرسی‌یزدی در نمازجمعه یزد:

انتخابات ۱۱ اسفند و حضور مردم پای صندوق‌های رای سرنوشت‌ساز است

امام جمعه موقت یزد و عضو فقهای شورای نگهبان گفت: باید نسبت به داوطلبان نمایندگی حساسیت کافی صورت گیرد و به آن داوطلبانی که بالاترین صلاحیت‌ها دارند، رأی داده شود.

انتخابات ۱۱ اسفند و حضور مردم پای صندوق‌های رای سرنوشت‌ساز است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، آیت‌الله سیدمحمدرضا مدرسی‌یزدی امام جمعه موقت شهر یزد و عضو فقهای شورای نگهبان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر یزد با اشاره به ۲ انتخابات سرنوشت‌ساز که در روز ۱۱ اسفند برگزار خواهد شد، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی نقش اساسی در اداره کشور دارد. جهت‌گیری کشور در بیشتر امور توسط مجلس شورای اسلامی‌ تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: یکی‌ از کارهای مهمی که مجلس در روزهای گذشته انجام داد، تصویب برنامه پنج ساله هفتم توسعه بود. برنامه هفتم شامل طراحی‌ها و برنامه‌هایی است که کشور باید در پنج سال آینده دنبال کند. سیاست‌های کلی برنامه توسعه توسط مقام معظم رهبری تعیین شده و جزئیات آن را دولت‌ و مجلس مشخص و تصویب کرده‌اند.

امام جمعه موقت یزد با اعلام اینکه برنامه هفتم توسعه در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت، عنوان کرد: بررسی‌های شورای نگهبان محدود و از حیث مطابقت برنامه با قانون اساسی و شرع است. شورای نگهبان نمی‌تواند در جزئیات برنامه‌ دخالت کند. اگر مشکلی در برنامه وجود داشته باشد باید توسط مجلس و دولت رفع شود. نظارت بر اجرای برنامه هم باید صورت بگیرد.

 

بررسی پرونده ۱۴ هزار و ۶۰۰ داوطلب در هیات‌های نظارت

آیت‌الله مدرسی‌یزدی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت: نمایندگان مردم در مجلس نقش بزرگی در پیشبرد امور کشور، رسیدن به اهداف، برآوردن نیازها و همه آنچه که مطلوب مردم است، دارند. بنابراین مردم ابتدا باید برای شرکت در انتخابات احساس مسئولیت کنند و دوم اینکه شرکت آن‌ها در انتخابات همراه با بصیرت باشد.

این عضو فقیه شورای نگهبان تصریح کرد: فردی نگوید چون شورای نگهبان صلاحیت افراد را بررسی می‌کند، پس به هر داوطلبی که تایید شده رأی بدهیم کفایت می‌کند. وظیفه شورای نگهبان، هیأت‌های نظارت و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات این است که حداقل صلاحیت‌ها را بر اساس ابزارهای قانونی که در اختیار دارد، احراز کند.

وی افزود: حدود ۲۵ هزار نفر به صورت قطعی برای نمایندگی مجلس داوطلب شدند. رسیدگی به صلاحیت‌ها علی‌رغم همکاری همه دستگاه‌های ذیربط کار آسانی نیست. قانون حداقل صلاحیت‌ها را تعیین کرده اما مردم باید کسانی را انتخاب کنند که برخوردار از بالاترین صلاحیت‌ها باشند.

خطیب نمازجمعه یزد همچنین بیان داشت: مردم باید به کسانی در انتخابات رأی بدهند که امین،‌ دانا و توانا هستند. اگر منتخبان امانت‌دار نباشند، خدای نکرده دین و دنیای مردم را در معرض خطر قرار می‌دهند. در اسلام اساس کار بر علم و دانایی است. منتخبان مردم باید بدانند در چه کمیسیونی می‌خواهند حضور داشته باشند و چگونه می‌توانند موثر باشند. همچنین نسبت به طرح‌ها و لوایح آگاه باشند و بدانند به چه چیزی رای می‌دهند. آن‌ها باید فعال و توانا باشند. مسئولیت‌های خود را با قدرت دنبال کنند و امور را پیش ببرند.

آیت‌الله مدرسی‌یزدی با بیان اینکه مهلت هیات‌های نظارت برای بررسی صلاحیت‌ها ۵۰ روز است، اعلام کرد: تاکنون ۱۴ هزار و ۶۰۰ رأی در مورد صلاحیت‌ها صادر شده است. سایر موارد هم در موعد مقرر رسیدگی خواهد شد.

 

ضرورت انتخابات خبرگان رهبری

امام جمعه موقت یزد درباره انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری هم که در روز ۱۱ اسفند برگزار می‌شود، اظهار داشت: معیار و مرکز هدایت کشور در اختیار ولی‌فقیه است؛ آن کسی که بر همه نظارت دارد و راس هرم نظام می‌باشد ولی‌فقیه است. تعیین‌کننده ولی‌فقیه نیز مجلس خبرگان رهبری است.

وی در پایان عنوان کرد: برای مجلس خبرگان رهبری هرچه منتخبین دانشمندتر، آگاه‌تر به مسائل سیاسی و اجتماعی، امین‌تر و شجاع‌تر و قدرتمندتر باشد برای کشور، آینده و نسل‌های ما مفیدتر است؛ لذا باید نسبت به داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری حساسیت کافی صورت گیرد و به آن داوطلبانی که بالاترین صلاحیت‌ها دارند، رأی داده شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

سلوک، معنویت، اخلاق و دیانت را از بزرگان یاد بگیریم

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد