کد خبر: ۹۷۱۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۴- 03 December 2023
پرونده سالروز تصویب قانون اساسی-۴

آیت‌الله کعبی: قانون اساسی محصول فقه اهل‌بیت (ع) است/ این فقه ساز و کار حقوقی پیدا کرده است

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: قانون اساسی محصول فقه اهل‌بیت (ع) است. این فقه از آغاز عصر غیبت تاکنون تنها در دوره جمهوری اسلامی ساز و کار حقوقی پیدا کرده و در قالب یک سند معتبر حقوقی تدوین شده است.

آیت‌الله کعبی: قانون اساسی محصول فقه اهل‌بیت (ع) است/ این فقه ساز و کار حقوقی پیدا کرده است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، آیت‌الله عباس کعبی حقوقدان و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری طی سخنانی در آیین بزرگداشت قانون اساسی که روز گذشته در پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد، اظهار داشت: قانون اساسی محصول فقه اهل‌بیت (ع) است. این فقه از آغاز عصر غیبت تاکنون تنها در دوره جمهوری اسلامی ساز و کار حقوقی پیدا کرده و در قالب یک سند معتبر حقوقی تدوین شده است.

وی با تاکید مجدد بر اینکه قانون اساسی بر مدار شریعت تدوین شده است، گفت: در کنار قوه‌های موسس اعطائی، قراردادی و مردم‌سالار، قوه موسس مبتنی بر شریعت اسلامی به معنای قوه موسس نظام مردم‌سالار اسلامی پدید آمده است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: این قوه هم به اقامه دین در دوران معاصر و هم به رای، جایگاه، مشارکت و حضور مردم که در انتخابات تجلی پیدا می‌کند، توجه کرده است.

آیت‌الله کعبی در ادامه بیان کرد: قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران ویژگی‌های بسیاری دارد. در فصل حقوق ملت به چند تفاوت اساسی درباره حقوق بشر در اسلام و غرب اشاره شده است.

وی تفاوت نخست را رعایت حقوق متقابل دولت و ملت در منظومه حقوقی بشر اسلامی دانست و عنوان کرد: این بزرگترین فریضه الهی است. این موضوع به عنوان یک امر مقدس شناخته می‌شود. شاخصه دینداری در اسلام رعایت حق‌الله، حق‌الناس عمومی و حق‌الناس فردی است. حقوق بشر با نگاه دینی قداست پیدا می‌کند و ضمانت اجرایی خاص می‌یابد که در فرمایش امیرالمومنین (ع) نیز است.

این حقوقدان که در دوره‌ای نیز عضو حقوقدان شورای نگهبان بود، دومین تفاوت را رعایت حقوق متقابل دولت و ملت در بحث انسجام‌بخشی، اقتدار، پیشرفت و عدالت دانست و گفت: رعایت حقوق متقابل موجب تحقق مواردی که ذکر کردم، خواهد شد.

وی در مورد سومین تفاوت هم گفت: سامان‌بخشی به منظومه حقوق بشر در اسلام منجر به ارزش‌گذاری برای حق، برپا شدن روش‌های دین و آشکار شدن نشانه‌های عدالت می‌شود.

آیت‌الله کعبی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات حقوق بشر غربی این است که دچار تناقض می‌باشد. ادعاها با آنچه که اجرا می‌کنند، متفاوت است. آنچه امروز در غزه مشاهده می‌کنیم ناشی از این تناقض‌ها در عرصه حقوق بشر است. مناسبات ظالمانه و ضدحقوقی بر روابط بین‌الملل حاکم است. نتیجه‌اش جنایت‌ها و قتل‌عام در غزه است.    

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: علم منهای ایمان نمی‌تواند تضمین‌کننده حقوق بشر باشد بلکه دستاوردش جنایت می‌شود. ایمان منهای علم نیز عقب‌ماندگی به همراه خواهد داشت. اما تلفیق ماهرانه عقلانیت با معنویت، علم با ایمان و عدالت با آزادی، ارمغانش حقوق بشر واقعی خواهد بود.

وی تاکید کرد: منظومه حقوق بشر و حقوق ملت در اسلام سه ضلعی است که ضلع نخست آن حق‌الله، ضلع دوم حق‌الناس عمومی و ضلع سوم حق‌الناس فردی است. بین این اضلاع ارتباط منطقی و منظومه‌ای وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دائرةالمعارف مناسبات اسلام و مسیحیت کاتولیک تدوین شود

برگزاری جلسه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری

شورای نگهبان مستقل است و فراجناحی عمل می‌کند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: حج می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای سطح بینش امت اسلام شود/ تاکید بر رعایت موازین قانونی و آموزه‌های اخلاقی در تبلیغات انتخاباتی

بازدید دکتر صادقی‌مقدم و دکتر طحان‌نظیف از روند چاپ تعرفه‌های انتخاباتی و آماده‌سازی دستگاه‌های احراز هویت

دکتر طحان‌نظیف: برخی از پرونده‌ها بیش از یک بار بررسی شدند

دکتر ره‌پیک: بررسی صلاحیت‌ها براساس مستندات انجام شد/ نگاه حزبی و جناحی به ترکیب نهایی کاندیداها نداشتیم

فیلم | حضور دکتر ره‌پیک در برنامه «صف اول»

تبلیغات انتخاباتی پس از اعلام رسمی وزارت کشور آغاز می‌شود

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند