کد خبر: ۹۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲- 02 December 2023

سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان به پایان رسید

قائم‌مقام پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به جزئیاتی از سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان، گفت: در این دوره، ۴۶ تیم از دانشگاه‌های برتر کشور، دانشگاه‌هایی چون شهید بهشتی، تهران و الزهرا حضور پررنگی در این رقابت‌ها داشتند.

سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان به پایان رسید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دومین مرحله رقابتی سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان که با موضوع صلاحیت‌های شورای نگهبان در نظارت بر مصوبات و انتخابات به همت پژوهشکده شورای نگهبان روز پنج‌شنبه، نهم آذرماه با حضور گروه‌های شرکت‌کننده در این رقابت در محل پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد.

دکتر علی فتاحی زفرقندی، قائم‌مقام پژوهشکده شورای نگهبان که درباره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان سخن می‌گفت با اشاره به اینکه شبیه‌سازی شورای نگهبان در حوزه نظارت بر انتخابات یعنی مفهوم‌شناسی نظارت بر انتخابات و تحلیل فرآیند بررسی صلاحیت‌ها، گفت: مدل‌های مختلفی برای آموزش موضوعات مرتبط با حقوق اساسی در ‌سراسر دنیا وجود دارد. موضوعات حقوقی را یا در قالب کارگاه‌های آموزشی یا در قالب کلاس آموزش می‌دهند که فرد به عنوان یک مستمع حضور دارد و استاد آن مطلب را به او آموزش می‌دهد، اما در چند سال گذشته اتفاقی که افتاده است آن است که ما در دنیا با مدل‌ها و قالب‌های جدید آموزشی مواجه هستیم که برای آموزش موضوعات مرتبط با علوم انسانی از این مدل‌ها و الگوها استفاده می‌کنند، مثل برگزاری دوره‌هایی مانند مدارس حقوقی یا شبیه‌سازی دادگاه‌ها.

وی بیان داشت: در پژوهشکده شورای نگهبان برای آشنا شدن مخاطبان دانشجوی‌مان با وظایف و اختیارات شورای نگهبان، اعم از بررسی مصوبات و تفسیر قانون اساسی و رسیدگی و نظارت بر انتخابات، یک مدل شبیه‌سازی که در دنیا مرسوم است را به صورت بومی طراحی کرده‌ایم که دانشجویان حضور پیدا می‌کنند و خودشان را در جایگاه یک عضو شورای نگهبان قرار می‌دهند، به عنوان یک عضو شورای نگهبان نسبت به یک مصوبه نظر می‌دهند و آن را بررسی می‌کنند و در پایان آن و پس از جمع‌بندی‌ها، رأی‌گیری و یک نظر را مطابق با نظر شورای نگهبان اعلام می‌کنند.

فتاحی اظهار کرد: در این فرآیند دو داور از اساتید برتر کشور در هر گروه حضور دارند و این رقابت را داوری می‌کنند و نظرات، نکات و ایراداتی را که ممکن است نسبت به فهم صلاحیت و جایگاه شورای نگهبان در این فرآیندها وجود داشته باشد، به دانشجویان گوشزد می‌کنند.

وی تصریح کرد: به خاطر آنکه یک عدالت آموزشی در این رقابت علمی برقرار شود، ابتدا یک دوره آزمون قانون اساسی را برگزار می‌کنیم تا مطمئن شویم که همه شرکت‌کنندگان در این رقابت قانون اساسی را یک دور خوانده‌اند و نسبت به قانون اساسی که به عنوان اصلی‌ترین ماده مورد استفاده شورای نگهبان است، آشنایی دارند.

سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان به پایان رسید

قائم‌مقام پژوهشکده شورای نگهبان ادامه داد: پس از آن یک دوره کارگاهی را برای شرکت‌کنندگان برگزار می‌کنیم، در این دوره کارگاهی صلاحیت‌های شورای نگهبان تدریس می‌شود و دانشجویان با صلاحیت‌های قانونی شورای نگهبان در حوزه‌های مصوبات و نظارت بر انتخابات آشنا و پش از آن وارد رقابت می‌شوند.

فتاحی گفت: در این دوره از رقابت‌ها که سومین دوره رقابت شبیه‌سازی شورای نگهبان بود، در دو مرحله از شرکت‌کنندگان درخواست کردیم که در رقابت حضور داشته باشند؛ در مرحله اول بررسی مصوبات فرضی بود که براساس رویه‌های مجلس شورای اسلامی این امکان وجود داشت که چنین مصوباتی به تصویب برسد و برای شورای نگهبان ارسال شود، این مصوبات آماده شد و در اختیار دانشجویان قرار گرفت و دانشجویان آنها را از حیث مغایرت و یا عدم مغایرت با قانون اساسی بررسی و نظرات خود را اعلام کردند.

وی ادامه داد: در مرحله دوم، فرآیند رسیدگی به صلاحیت افراد و پرونده‌های انتخاباتی موضوع رقابت ما بود، پرونده‌هایی که در این بخش در اختیار تیم‌های شرکت‌کننده قرار گرفت، برگرفته از پرونده‌های واقعی بود که در سال‌های گذشته در شورای نگهبان مطرح شده و شورای نگهبان نسبت به آن پرونده‌ نظر داده بود. این پرونده‌ها صرفاً با تغییر اسامی افراد و حوزه‌های انتخابیه در اختیار گروه‌های شرکت‌کننده در رقابت قرار گرفت و سعی کردیم در این پرونده‌ها نکات حقوقی که ممکن است در یک پرونده مدنظر اعضای شورای نگهبان باشد و نیازمند یک تحلیل حقوقی است را بیاوریم.

قائم‌مقام پژوهشکده شورای نگهبان افزود: این گروه‌ها، مانند اعضای شورای نگهبان این پرونده‌ها را بررسی و تحلیل می‌کنند و با این فرآیند آشنا می‌شوند که یک عضو شورای نگهبان وقتی در این جایگاه قرار می‌گیرد، چه کارهایی را باید انجام دهد و چه نظراتی را باید اعلام کند.

سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان به پایان رسید

قائم‌مقام پژوهشکده شورای نگهبان، تصریح کرد: در این دوره، ۴۶ تیم از دانشگاه‌های برتر بیش از ۲۰ استان کشور حضور داشتند که دانشگاه‌هایی چون شهید بهشتی، تهران و الزهرا حضور پررنگی را در این رقابت‌ها داشتند، هر تیم متشکل از ۶ نفر به همراه یک استاد بود.

فتاحی تأکید کرد: نکته اصلی این رقابت این است که به جای آنکه یک فرد در کلاس به صورت مستمع باشد، به عنوان عضو شورای نگهبان و در جایگاه شورای نگهبان قرار می‌گیرد و نقش عضو شورای نگهبان را بازی می‌کند و با فرآیندهای شورای نگهبان آشنا می‌شود.

قائم‌مقام پژوهشکده شورای نگهبان بیان کرد: یکی از نتایج خوب برگزاری این دوره‌ها آن بود که توانسته‌ایم نخبگانی در حوزه حقوق عمومی شناسایی کنیم که به عنوان همکاران پژوهشی با این افراد همکاری خواهیم کرد، همانطور که تعداد قابل‌توجهی از عزیزانی که اکنون در پژوهشکده شورای نگهبان مشغول به کار هستند، عزیزانی هستند که در دوره قبل رقابت‌ها به عنوان تیم‌های برتر برگزیده شدند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

طهارت اقتصادی و عدالت باید در کشور محقق شود

مردم ایران با حضور گسترده در انتخابات طراحی دشمن را برهم زدند

گزارشی از زندگی آیت‌الله امامی کاشانی؛ معتمد امام و منتخب مردم در مجالس/ خطیبی که سخنگوی شورای نگهبان بود

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم