کد خبر: ۹۶۹۹
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۴- 27 November 2023
دکتر کدخدایی در همایش بین‌المللی «طوفان الاقصی و غزه؛ روایت‌ها و واقعیت‌ها»:

پیدایش دولت نامشروع اسرائیل یک انحراف تاریخی است

عضو حقوقدان شورای نگهبان، پیدایش دولت نامشروع اسرائیل را یک انحراف تاریخی خواند و گفت: خلاف قواعد بین‌المللی، رژیم صهیونیستی با یک تصرف غاصبانه و جنایت‌آمیز شروع شده است؛ غصب زمین و قتل و عام مردم فلسطین در منطقه و شهرک‌سازی در مناطق فلسطینی نقض سیستماتیک قوانین بین‌المللی است.

پیدایش دولت نامشروع اسرائیل یک انحراف تاریخی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی، عضو حقوقدان ورئیس پژوهشکده شورای نگهبان امروز در افتتاحیه همایش بین‌المللی «طوفان الاقصی و غزه؛ روایت‌ها و واقعیت‌ها» ضمن تسلیت ایام فاطمیه، اظهار کرد: حوادث غزه و جنایات رژیم صهیونیستی که در حال ارتکاب است، ابعاد مختلفی داشت و در این نوع نشست‌ها این ابعاد از زوایای گوناگون بررسی می‌شود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: یک بحث حقوقی در خصوص شروع این اقدامات مطرح است و نکته دوم در خصوص توصیف جنایات از نگاه حقوق بین‌الملل و قواعد بشری است. رژیم صهیونیستی در ابتدای پیدایش خود متعارف نبود و با اعلام غیرقانونی یک دولت نامشروع شکل گرفت و جنایات از همان زمان شروع شد.

کدخدایی پیداش دولت نامشروع اسرائیل را یک انحراف تاریخی خواند و اظهار کرد: بر خلاف قواعد بین‌المللی رژیم صهیونیستی با یک تصرف غاصبانه و جنایت‌آمیز شروع شده است؛ غصب زمین و قتل و عام مردم فلسطین در منطقه و شهرک‌سازی در مناطق فلسطینی نقض سیستماتیک قوانین بین‌المللی است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: با تحولاتی که در سرزمین فلسطین به وجود آمد، از ابتدای این تجاوز به خاک فلسطین گروه‌های مقاومت شکل گرفت، اما روند تصرف به کرانه باختری و سایر نقاط سرایت کرد و با این اقدامات از اجرای حق تعیین سرنوشت مردم جلوگیری شد.

به گفته وی، کوچ اجباری مردم فلسطین بخشی دیگر از تصرف غیرقانونی سرزمین است که طی این کوچ اجباری حدود ۷ میلیون فلسطینی در کشورهای دیگر آواره شدند.

کدخدایی بیان کرد: شهرک‌سازی در سرزمین فلسطین به صورت غیرقانونی انجام می‌شود و در کنار آن با ساخت دیوار حائل بخشی دیگر از خاک فلسطین و سرزمین‌های متعلق به مسلمانان را تصرف کردند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: رژیم صهیونیستی یک رژیم نژادپرست است، در اسناد بین‌المللی این موضوع نیز عنوان شد، اما بعدها برای ادامه مذاکرات در خصوص کرانه باختری این عنوان برداشته شد، اما به حق قانونی مردم برای دفاع اشاره شده است، اقداماتی که مردم غزه در یک ماه اخیر انجام دادند، اقدام مشروعی است که مورد تایید است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی بر خلاف تمام قوانین بین‌المللی در حملات نظامی به فلسطین به اصل تفکیک نظامیان از غیرنظامیان توجهی نکرد و در جریان حملات خود جمعی از زنان و کودکان را با بمب‌های غیرمتعارف به شهادت رساند.

کدخدایی بیان کرد: مقام معظم رهبری تعبیر مناسبی از جنایات رژیم صهیونیستی داشت، ایشان فرمودند وقتی در بازی نمی‌توانند حریف را مغلوب کنند، به تماشاچیان حمله می‌کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: بسیاری از قوانین که رژیم اسرائیل به آن بی‌توجه است، توسط شرکای غربی خودش تنظیم شده است، بحث حمایت این کشورها در کمک‌های نظامی برای کشتار مردم فلسطین نیز مطرح است و کشورهای حامی رژیم اسرائیل همدست این رژیم نامشروع در جنایات صورت‌گرفته هستند.

وی افزود: اصل اشغال سرزمین‌های فلسطین یک عمل نامشروع بوده است، دفاع فلسطین مشروع است و جنایت‌هایی که در مخاصمه مسلحانه صورت گرفته، نیازمند پیگیری مراجع بین‌المللی برای محاکمه سران جنایتکار رژیم صهیونیستی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم | روزی برای شناخت نگهبان قانون اساسی

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

آغاز انتشار ویژه‌نامه «آینه اعتماد ۲» به‌مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان

مردم با حضور پای صندوق رای توطئه دشمن را خنثی کردند

برگزاری نشست علمی «هوش مصنوعی و انتخابات» در پژوهشکده شورای نگهبان

پربازدید ها

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

سخنگوی شورای نگهبان: آرای تمامی افراد حاضر در شعب اخذ می‌شود/ نظارت شورای نگهبان تا شمارش آخرین رای ادامه خواهد داشت

نمایندگان نامزدها از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کردند

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد