کد خبر: ۹۶۹۹
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۴- 27 November 2023
دکتر کدخدایی در همایش بین‌المللی «طوفان الاقصی و غزه؛ روایت‌ها و واقعیت‌ها»:

پیدایش دولت نامشروع اسرائیل یک انحراف تاریخی است

عضو حقوقدان شورای نگهبان، پیدایش دولت نامشروع اسرائیل را یک انحراف تاریخی خواند و گفت: خلاف قواعد بین‌المللی، رژیم صهیونیستی با یک تصرف غاصبانه و جنایت‌آمیز شروع شده است؛ غصب زمین و قتل و عام مردم فلسطین در منطقه و شهرک‌سازی در مناطق فلسطینی نقض سیستماتیک قوانین بین‌المللی است.

پیدایش دولت نامشروع اسرائیل یک انحراف تاریخی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی، عضو حقوقدان ورئیس پژوهشکده شورای نگهبان امروز در افتتاحیه همایش بین‌المللی «طوفان الاقصی و غزه؛ روایت‌ها و واقعیت‌ها» ضمن تسلیت ایام فاطمیه، اظهار کرد: حوادث غزه و جنایات رژیم صهیونیستی که در حال ارتکاب است، ابعاد مختلفی داشت و در این نوع نشست‌ها این ابعاد از زوایای گوناگون بررسی می‌شود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: یک بحث حقوقی در خصوص شروع این اقدامات مطرح است و نکته دوم در خصوص توصیف جنایات از نگاه حقوق بین‌الملل و قواعد بشری است. رژیم صهیونیستی در ابتدای پیدایش خود متعارف نبود و با اعلام غیرقانونی یک دولت نامشروع شکل گرفت و جنایات از همان زمان شروع شد.

کدخدایی پیداش دولت نامشروع اسرائیل را یک انحراف تاریخی خواند و اظهار کرد: بر خلاف قواعد بین‌المللی رژیم صهیونیستی با یک تصرف غاصبانه و جنایت‌آمیز شروع شده است؛ غصب زمین و قتل و عام مردم فلسطین در منطقه و شهرک‌سازی در مناطق فلسطینی نقض سیستماتیک قوانین بین‌المللی است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: با تحولاتی که در سرزمین فلسطین به وجود آمد، از ابتدای این تجاوز به خاک فلسطین گروه‌های مقاومت شکل گرفت، اما روند تصرف به کرانه باختری و سایر نقاط سرایت کرد و با این اقدامات از اجرای حق تعیین سرنوشت مردم جلوگیری شد.

به گفته وی، کوچ اجباری مردم فلسطین بخشی دیگر از تصرف غیرقانونی سرزمین است که طی این کوچ اجباری حدود ۷ میلیون فلسطینی در کشورهای دیگر آواره شدند.

کدخدایی بیان کرد: شهرک‌سازی در سرزمین فلسطین به صورت غیرقانونی انجام می‌شود و در کنار آن با ساخت دیوار حائل بخشی دیگر از خاک فلسطین و سرزمین‌های متعلق به مسلمانان را تصرف کردند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: رژیم صهیونیستی یک رژیم نژادپرست است، در اسناد بین‌المللی این موضوع نیز عنوان شد، اما بعدها برای ادامه مذاکرات در خصوص کرانه باختری این عنوان برداشته شد، اما به حق قانونی مردم برای دفاع اشاره شده است، اقداماتی که مردم غزه در یک ماه اخیر انجام دادند، اقدام مشروعی است که مورد تایید است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی بر خلاف تمام قوانین بین‌المللی در حملات نظامی به فلسطین به اصل تفکیک نظامیان از غیرنظامیان توجهی نکرد و در جریان حملات خود جمعی از زنان و کودکان را با بمب‌های غیرمتعارف به شهادت رساند.

کدخدایی بیان کرد: مقام معظم رهبری تعبیر مناسبی از جنایات رژیم صهیونیستی داشت، ایشان فرمودند وقتی در بازی نمی‌توانند حریف را مغلوب کنند، به تماشاچیان حمله می‌کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: بسیاری از قوانین که رژیم اسرائیل به آن بی‌توجه است، توسط شرکای غربی خودش تنظیم شده است، بحث حمایت این کشورها در کمک‌های نظامی برای کشتار مردم فلسطین نیز مطرح است و کشورهای حامی رژیم اسرائیل همدست این رژیم نامشروع در جنایات صورت‌گرفته هستند.

وی افزود: اصل اشغال سرزمین‌های فلسطین یک عمل نامشروع بوده است، دفاع فلسطین مشروع است و جنایت‌هایی که در مخاصمه مسلحانه صورت گرفته، نیازمند پیگیری مراجع بین‌المللی برای محاکمه سران جنایتکار رژیم صهیونیستی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

شرکت در انتخابات عبادت اجتماعی است / تمام گرایش ها و گروه ها در انتخابات نماینده دارند

لایحه الحاق یک بند به تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تایید شد

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

پربازدید ها

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

فیلم|برنامه «تقاطع» با حضور دکتر طحان نظیف