کد خبر: ۹۶۸۴
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰- 25 November 2023
اجمالی/ دکتر طحان نظیف در نشست با اصحاب رسانه:

شورای نگهبان توصیه پذیر نیست/ هیات‌های نظارت ۵۰ روز فرصت دارند

دکتر طحان نظیف گفت: شورای نگهبان توصیه‌پذیر نیست و وظیفه قانونی خودش را انجام می‌دهد.

شورای نگهبان توصیه پذیر نیست/ هیات‌های نظارت ۵۰ روز فرصت دارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در نشست با خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار داشت: ۵ طرح و لایحه و ۴ اساسنامه از نشست خبری قبلی تا امروز در جلسات شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و اعلام نظر شده است.

وی در همین رابطه اعلام کرد: طرح اصلاح بند ۱ ماده ۸۳ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

برگزاری ۱۵ جلسه غیررسمی برای بررسی برنامه هفتم

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره مصوبه افزایش سن بازنشستگی چیست؟ گفت: ما برای بررسی برنامه هفتم با توجه به حجمی که برنامه دارد و به‌خاطر این‌که بتوانیم در زمان قانونی اظهارنظر کنیم تاکنون ۱۵ جلسه غیررسمی را در شورای نگهبان برگزار کرده‌ایم.

وی البته افزود: اما ازآن‌جایی‌که مصوبه افزایش سن بازنشستگی مربوط به روزهای اخیر است، هنوز در شورای نگهبان مورد بررسی قرار نگرفته است. پس از اینکه متن اصلی را دریافت کنیم نظر شورای نگهبان در خصوص آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

برگزاری آزمون شفاهی انتخابات خبرگان تا یک ماه آینده

دکتر طحان نظیف درباره آزمون کتبی کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم گفت: هفته گذشته آزمون کتبی خبرگان رهبری برگزار شد و از ۳۲۸ نفر که به آزمون کتبی دعوت شده بودند، اکثریت حضور داشتند و فکر می‌کنم ۶۹ نفر غایب بودند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که حضور پیدا کردند از شیعه و سنی بودند و آن‌هایی که نیاز به امتحان نداشتند مثل تعضای فعلی و سابق و کسانی که قبلا در آزمون قبول شده بودند، طبیعتاً حضور پیدا نکرده‌اند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین خبر داد: ما در یکی ۲ هفته آینده آن کسانی که در ادوار گذشته آزمون کتبی قبول شده‌اند برای مصاحبه شفاهی دعوت خواهیم کرد و کسانی که در هفته گذشته در آزمون کتبی حضور داشتند طبیعتاً در فرآیند تصحیح اوراق قرار دارند و ان‌شاءالله تا یک ماه آینده به مصاحبه شفاهی دعوت خواهند شد.

شورای نگهبان توصیه پذیر نیست

دکتر طحان نظیف درباره موضع شورای نگهبان در انتخابات گفت: شورای نگهبان توصیه‌پذیر نیست و وظیفه قانونی خودش را انجام می‌دهد، اما ممکن است فعالان سیاسی به‌خاطر رقابت‌هایی که با یکدیگر دارند مطالبی را طرح کنند اما انتظار این است که متعرض وظایف قانونی دستگاه‌های دیگر نشوند و اجازه دهند دستگاه‌ها ازجمله شورای نگهبان به وظایف قانونی خود عمل کنند و مسئولیتی را که به‌عهده دارند با دقت، آرامش و براساس قانون انجام دهند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی‌بر این‌که برخی‌ها معتقدند که تغییرات ایجاد شده در قانون انتخابات با عجله بوده، نظر شما در این خصوص چیست؟ گفت: اصلاح قانون انتخابات دفعتاً نبوده و این موضوع سال‌های گذشته مطرح بوده و در سال‌های گذشته بحث‌های کارشناسی در مجلس، مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون تخصصی مطرح بوده و این پیش‌بینی را داشتند.

وی خاطرنشان کرد: این قانون در راستای اجرایی‌سازی سیاست‌های کلی انتخابات و آن‌هم پس‌از حدود ۷ سال به تصویب رسید و طبیعتاً مثل هر قانون دیگری در کشور لازم‌الاجراست و باید به آن عمل شود و مبنای عمل قرار بگیرد.

دکتر طحان نظیف این نکته را هم بیان داشت: این اصلاحیه مزیت‌هایی را داشت که می‌توانم بگویم در راستای حقوق مردم گام‌هایی برداشته است. این اصلاح صورت گرفته هرچند لازم و گام‌هایی رو به جلو بود ولی کافی نیست.

هیات‌های نظارت برای اعلام نظر ۵۰ روز فرصت دارند

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص بررسی صلاحیت‌ها در هیئت‌های اجرایی و شکایت داوطلبان گفت: قانون برای بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی ۳ مرحله را پیش‌بینی کرده‌است  که ۱ مرحله از آن هیأت‌های اجرایی هستند که ترکیب آن در قانون است و ۸ تن از معتمدین مردمی و ۳ نفر از اشخاص حقوقی هستند و باید ظرف ۱۵ روز اظهارنظر کند و مرحله بعدی هیئت های نظارت استان هستند که زمان اظهارنظر آنها ۵۰ روز است.

وی همچنین بیان داشت: افرادی که در هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت و یا عدم احراز صلاحیت شده باشند، می‌توانند به هیئت‌های نظارت اعلام شکایت کنند. مرحله بعدی بررسی صلاحیت‌ها در خود شورای نگهبان است که ۳۰ روز برای اظهارنظر فرصت دارد.

دکتر طحان نظیف توضیح داد: قانون برای اتقان بیشتر و آسودگی بیشتر داوطلبان و مردم این ۳ مرحله را برای بررسی صلاحیت در نظر گرفته است تا اگر داوطلبان نکته‌ای دارند شنیده شود. در این دوره ۵۲۸۸ نفر از داوطلبان از طریق سامانه داوطلب اعتراض خودشان به نظر هیئت‌های اجرایی را برای هیأت‌های نظارت استانی ارسال کرده‌اند و حدود ۱۶۰۰ نفر هم شکایت نکرده‌اند.

لایحه عفاف و حجاب هنوز به شورا بازنگشته است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی درباره نظر شورای نگهبان درخصوص لایحه عفاف و حجاب گفت: هنوز لایحه عفاف و حجاب را در مرحله دوم دریافت نکرده‌ایم.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره نظر هیئت‌های اجرایی چیست؟ گفت: این چیزی که اعلام شده نظرهای هیئت‌های اجرایی است و بنده اطلاعی از ادله و مستندات و مبانی کار هیئت‌های اجرایی ندارم که بخواهم توضیحی ارائه دهم که چرا فردی رد صلاحیت یا فردی عدم احراز و یا فردی تأیید صلاحیت شده‌است که در دوره قبل رد بوده‌است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

حضور دادستان کل کشور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات؛ تاکنون تخلف خاصی صورت نگرفته است

دکتر طحان‌نظیف از روند اخذ رای در شعبه مسجد جامع ابوذر هم بازدید کرد

بازدید سخنگوی شورای نگهبان از روند اخذ رای در شعبه حسینیه ارشاد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم