کد خبر: ۹۶۷۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷- 18 November 2023
برگزاری مرحله نخست رویداد شبیه‌سازی شورای نگهبان در دانشگاه شهید بهشتی
نخستین مرحله از سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان روز پنج‌شنبه با حضور ۴۳ گروه در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

۲۵۸ دانشجو همچون حقوقدانان شورا مصوبات را بررسی کردند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، نخستین مرحله از سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان صبح روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ با حضور ۴۳ گروه شش نفره در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

در این رقابت یک روزه هر گروه ۲ مصوبه فرضی دریافت کرد تا در مدت زمان تعیین شده بر اساس قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی شورای نگهبان به بررسی مصوبات بپردازد و نظرات خود را در خصوص میزان انطباق مصوبات با اصول قانون اساسی بیان کند که در نهایت نتایج، استدلال‌ها و فرآیندهای بررسی ‌توسط داوران مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

اعضای این گروه‌ها دانشجویان پسر و دختر از دانشگاه‌های مختلف کشور همچون دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، امام صادق (ع)، علوم قضایی و خدمات اداری، شهید مطهری، شاهد، شیراز و واحدهای مختلف دانشگاه‌های آزاد و پیام‌نور بودند.

داوران نیز اساتید برتر رشته‌های حقوق در دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، سمنان، باقرالعلوم (ع)، علوم قضایی و خدمات اداری و کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان بودند.

گروه‌هایی که حدنصاب و امتیاز را لازم را دریافت کنند، می‌توانند در مرحله سوم این رویداد که روز پنج‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ با موضوع «بررسی صلاحیت‌ها در انتخابات» برگزار خواهد شد، حضور یابند.

مرحله نخست سومین دوره رقابت شبیه‌سازی علمی شورای نگهبان که توسط پژوهشکده این نهاد برگزار شد، ۲ میهمان ویژه نیز داشت که آن‌ میهمان‌ها دکتر علی بهادری جهرمی و دکتر هادی طحان‌نظیف سخنگوهای دو نهاد مهم یعنی دولت و شورای نگهبان بودند که جداگانه در جمع شرکت‌کنندگان، داوران و مجریان حضور پیدا کردند.

سخنگوی دولت این رویداد را اتفاقی مهم و موثر در راستای فهم دقیق جایگاه شورای نگهبان دانست. سخنگوی شورای نگهبان نیز گفت: رویداد شبیه‌سازی باعث می‌شود تا دانشجویان در کنار آموزش‌های دانشگاهی با موضوعات عینی و ملموس مواجه شوند و ضمن علم‌اندوزی، تجربه هم کسب کنند.

دکتر آقامیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی هم در سخنانی از پژوهشکده شورای نگهبان قدردانی کرد که فرصتی فراهم آورده تا جوانان و دانشجویان در کنار دریافت آموزش‌های دانشگاهی، به کسب مهارت بپردازند.

گفتنی است؛ آیین افتتاح این رویداد علمی با موضوع «صلاحیت‌های شورای نگهبان در نظارت بر مصوبات و انتخابات» روز پنج‌شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۲ در پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد.

فلسفه برگزاری این رویداد به ‌عنوان یکی از قالب‌های نوین آموزشی، آشناسازی دانشجویان با وظایف و نحوه عملکرد حقوقدانان شورای نگهبان اعلام شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

دکتر پروین: نقش مردم در شکل‌گیری قانون اساسی مشهود است

نقش مردم از نظام قابل جدایی نیست/ اداره امور کشور بر اساس انتخابات است

بیانیه شورای نگهبان: قانون اساسی تبلور اراده مردم در مسیر تحقق احکام اسلام است

آیت‌الله کعبی: قانون اساسی محصول فقه اهل‌بیت (ع) است/ این فقه ساز و کار حقوقی پیدا کرده است

دکتر پروین: بن‌بستی در قانون اساسی وجود ندارد/ مردم ۲ بار به این قانون رای دادند

چالش جدید سخنگو برای روز «قانون اساسی»/ کدام اصل قانون اساسی را برای مسئولان در دفترشان قاب می‌کنید؟

روند بررسی صلاحیت‌ها از زبان سخنگوی شورای نگهبان/ فصل «ملت» یکی از وجوه قابل افتخار قانون اساسی است

فیلم|حضور دکتر طحان نظیف در برنامه «صبحانه ایرانی» به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون اساسی

کتب صوتی «قانون اساسی» و «محشای قانون اساسی» رونمایی شد و برگزیدگان رقابت شبیه‌سازی شورا معرفی شدند/ دکتر کدخدایی: ترویج قانون اساسی مورد توجه جدی است

پربازدید ها

راه‌اندازی "سامانه داوطلب" برای ارتباط بهتر داوطلبان انتخابات مجلس با شورای نگهبان

اطلاعیه شماره ۲ هیات مرکزی نظارت دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

اطلاعیه شماره ۱ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات‌های مجلس شورای اسلامی

آغاز بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های نظارت/ ۵۲۸۸ داوطلب انتخابات مجلس اعتراض کردند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره فرآیند‌های انتخابات خبرگان همزمان با آغاز ثبت‌نام‌ها/ مهلت هیات‌های اجرایی انتخابات مجلس ۱۸ آبان پایان می‌یابد/ هزینه‌های انتخاباتی کاندیدا‌های مجلس سقف دارد

۴ اساسنامه دولتی در شورای نگهبان تایید شد/ پاکدستی و سلامت اقتصادی داوطلبان برای شورای نگهبان مهم است

دیدار فقها و حقوقدانان شورای نگهبان با رهبر معظم انقلاب

مراسم ترحیم همسر آیت‌الله جنتی برگزار شد

معترضان به بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی چه کنند؟