کد خبر: ۹۶۷۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷- 18 November 2023
برگزاری مرحله نخست رویداد شبیه‌سازی شورای نگهبان در دانشگاه شهید بهشتی

۲۵۸ دانشجو همچون حقوقدانان شورا مصوبات را بررسی کردند

نخستین مرحله از سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان روز پنج‌شنبه با حضور ۴۳ گروه در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

۲۵۸ دانشجو همچون حقوقدانان شورا مصوبات را بررسی کردند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، نخستین مرحله از سومین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان صبح روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ با حضور ۴۳ گروه شش نفره در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

در این رقابت یک روزه هر گروه ۲ مصوبه فرضی دریافت کرد تا در مدت زمان تعیین شده بر اساس قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی شورای نگهبان به بررسی مصوبات بپردازد و نظرات خود را در خصوص میزان انطباق مصوبات با اصول قانون اساسی بیان کند که در نهایت نتایج، استدلال‌ها و فرآیندهای بررسی ‌توسط داوران مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

اعضای این گروه‌ها دانشجویان پسر و دختر از دانشگاه‌های مختلف کشور همچون دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، امام صادق (ع)، علوم قضایی و خدمات اداری، شهید مطهری، شاهد، شیراز و واحدهای مختلف دانشگاه‌های آزاد و پیام‌نور بودند.

داوران نیز اساتید برتر رشته‌های حقوق در دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، سمنان، باقرالعلوم (ع)، علوم قضایی و خدمات اداری و کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان بودند.

گروه‌هایی که حدنصاب و امتیاز را لازم را دریافت کنند، می‌توانند در مرحله سوم این رویداد که روز پنج‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ با موضوع «بررسی صلاحیت‌ها در انتخابات» برگزار خواهد شد، حضور یابند.

مرحله نخست سومین دوره رقابت شبیه‌سازی علمی شورای نگهبان که توسط پژوهشکده این نهاد برگزار شد، ۲ میهمان ویژه نیز داشت که آن‌ میهمان‌ها دکتر علی بهادری جهرمی و دکتر هادی طحان‌نظیف سخنگوهای دو نهاد مهم یعنی دولت و شورای نگهبان بودند که جداگانه در جمع شرکت‌کنندگان، داوران و مجریان حضور پیدا کردند.

سخنگوی دولت این رویداد را اتفاقی مهم و موثر در راستای فهم دقیق جایگاه شورای نگهبان دانست. سخنگوی شورای نگهبان نیز گفت: رویداد شبیه‌سازی باعث می‌شود تا دانشجویان در کنار آموزش‌های دانشگاهی با موضوعات عینی و ملموس مواجه شوند و ضمن علم‌اندوزی، تجربه هم کسب کنند.

دکتر آقامیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی هم در سخنانی از پژوهشکده شورای نگهبان قدردانی کرد که فرصتی فراهم آورده تا جوانان و دانشجویان در کنار دریافت آموزش‌های دانشگاهی، به کسب مهارت بپردازند.

گفتنی است؛ آیین افتتاح این رویداد علمی با موضوع «صلاحیت‌های شورای نگهبان در نظارت بر مصوبات و انتخابات» روز پنج‌شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۲ در پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد.

فلسفه برگزاری این رویداد به ‌عنوان یکی از قالب‌های نوین آموزشی، آشناسازی دانشجویان با وظایف و نحوه عملکرد حقوقدانان شورای نگهبان اعلام شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

آغاز انتشار ویژه‌نامه «آینه اعتماد ۲» به‌مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان

مردم با حضور پای صندوق رای توطئه دشمن را خنثی کردند

برگزاری نشست علمی «هوش مصنوعی و انتخابات» در پژوهشکده شورای نگهبان

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند