کد خبر: ۹۶۶۵
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶- 13 November 2023
آیت‌الله اعرافی:
مدیرحوزه‌های علمیه گفت: انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی(ره) نقطه برجسته و اوج تاریخ حوزه‌های علمیه بوده است.

انقلاب اسلامی نقطه برجسته تاریخ حوزه‌های علمیه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در آئین معارفه معاونین حوزه علمیه قم که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفاء برگزار شد، اظهار کرد: میراث‌دار هویت تاریخی و منزلت کهن حوزه‌ علمیه قم هستیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از هزار و ۲۰۰ سال شهر قم کانون حوزه‌های علمیه بوده است، مطرح کرد: این حوزه دارای فراز و فرود بوده، ولی در زمان‌هایی جزو اصلی‌ترین کانون‌های حوزوی بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حوزه علمیه قم به نوعی حلقه وصلی برای زمینه‌سازی ظهور بوده است، عنوان کرد: علما و بزرگان حوزوی دوره گذار غیبت حضرت حجت(عج) را مدیریت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه حوزه علمیه قم، بغداد و ری سه ضلع اصلی کانون‌های حوزوی بودند، خاطرنشان کرد: اگر حوزه علمیه بغداد نبود، درصد بالایی از فرهنگ و تاریخ حوزه از بین می‌رفت.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان اینکه جریان‌های علمی بسیاری در قم جوشید و رشد کرد، تصریح کرد: خیل عظیم مهاجرت‌ها به این شهر نیز حاکی از جریان قوی علمی در حوزه علمیه قم است.

وی با اشاره به اینکه طی ۶۰ سال اخیر اتفاقی در قم رقم خورد که معدل حوزه‌ علمیه قم را با تاریخ حوزه‌ها متمایز کرد، یادآور شد: انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی(ره) نقطه برجسته و اوج تاریخ حوزه‌های علمیه بوده است.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه باید به دنبال صیانت از گذشته باشیم، ابراز کرد: همچنین قم یک گفتمان جدیدی را آغاز کرده است که باید در راستای آن به دنبال ارتقاء و افق‌گشایی‌های جدید باشیم.

وی با اشاره به اینکه طی دهه‌های اخیرگام‌های بزرگی برداشته شده است، بیان کرد: به هیچ عنوان نباید به اقدامات انجام شده قانع شد و در آن متوقف شویم.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه حوزه قم پرچمدار حرکت جدید بوده است، اظهار داشت: انتظار می‌رود در ساختار جدید برخی از گره‌ها و مشکلات گذشته رفع شود.

وی با اشاره به اینکه طرح هدایت علمی باید استمرار و ارتقا داشته باشد، مطرح کرد: این طرح یک راهکار مبتنی بر سنت‌های حوزه و با نگاه به آینده است.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه به حوزه آزاد و انتخاب‌گر اما با راهبری درست اعتقاد داریم، عنوان کرد: درس‌های خارج حوزه یک گنج غنی و فاخر است.

وی با اشاره به اینکه باید به دنبال بهره‌گیری از جریان پویا و فعال درس خارج باشیم، خاطرنشان کرد: اقدامات خوبی در راستای کیفیت و عمق‌بخشی به پایان‌نامه‌ها صورت گرفته است، ولی نباید به وضع فعلی قانع بوده و متوقف شویم.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه گروه‌های علمی باب جدیدی در مراکز است، تصریح کرد: در این مسیر باید شاهد ارتقای گروه‌های علمی باشیم.

وی با اشاره به اینکه گروه‌های علمی در مراکز و مدارس باید به کانون‌های اصلی علمی و برنامه‌ریزی تبدیل شوند، یادآور شد: این گروه‌های علمی دارای نقش‌های متعددی ازجمله واسپاری پایان‌نامه‌ها هستند و گام‌های خوبی را برداشته‌اند.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه شکل‌گیری اقدامات در حوزه مراحل خاص خود را دارد، ابراز کرد: موضوع هدف‌مندی نیز از مباحث حساس است که باید پیش رود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه موضوع درخت‌واره در مدارس و مراکز بسیار مهم است، بیان کرد: این درختواره شاه‌راه بزرگی برای رشد علمی و پاسخ‌گویی به نیازها است.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه طرح‌های مختلف تبلیغی در کشور رشد داشته است، اظهار داشت: در طرح‌های تبلیغی باید به دنبال پوشش جامع، عمق و کیفیتی لازم به ویژه در عرصه آموزش و پرورش باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید به دنبال رونق هرچه بیش‌تر نقاط کانونی حوزه علمیه قم مانند فیضیه باشیم، مطرح کرد: در عرصه پژوهش نیز طرح‌های مختلفی وجود دارد که باید به آن اهتمام بیش‌تری شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۶ آذر ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ آذر ۱۴۰۲

آیت‌الله جنتی: دانشجویان در صف اول دفاع از حقوق ملت هستند/ پرچمدارِ مطالبه‌گری برای رفع مشکلات و پیشرفت کشور باشید

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۴ آذر ۱۴۰۲

دکتر پروین: نقش مردم در شکل‌گیری قانون اساسی مشهود است

نقش مردم از نظام قابل جدایی نیست/ اداره امور کشور بر اساس انتخابات است

بیانیه شورای نگهبان: قانون اساسی تبلور اراده مردم در مسیر تحقق احکام اسلام است

آیت‌الله کعبی: قانون اساسی محصول فقه اهل‌بیت (ع) است/ این فقه ساز و کار حقوقی پیدا کرده است

دکتر پروین: بن‌بستی در قانون اساسی وجود ندارد/ مردم ۲ بار به این قانون رای دادند

چالش جدید سخنگو برای روز «قانون اساسی»/ کدام اصل قانون اساسی را برای مسئولان در دفترشان قاب می‌کنید؟

پربازدید ها

راه‌اندازی "سامانه داوطلب" برای ارتباط بهتر داوطلبان انتخابات مجلس با شورای نگهبان

اطلاعیه شماره ۲ هیات مرکزی نظارت دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

آغاز بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های نظارت/ ۵۲۸۸ داوطلب انتخابات مجلس اعتراض کردند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

۴ اساسنامه دولتی در شورای نگهبان تایید شد/ پاکدستی و سلامت اقتصادی داوطلبان برای شورای نگهبان مهم است

دیدار فقها و حقوقدانان شورای نگهبان با رهبر معظم انقلاب

مراسم ترحیم همسر آیت‌الله جنتی برگزار شد

معترضان به بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی چه کنند؟

قبول‌شدگان آزمون اجتهاد، از ارائه مدرک سطح ۴ حوزه یا تایید کتبی مدیر حوزه، معاف هستند

فیلم|مروری بر بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار فقها و حقوقدانان شورای نگهبان