کد خبر: ۹۵۴۲
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱- 09 September 2023
آیت‌الله اعرافی:
خطیب جمعه قم گفت: پیام اربعین حسینی به دشمنان این است که این امواج انسانی جهان اسلام و امواج بیداری و مقاومت در راه خدا استمرار پیدا خواهد کرد و به فضل الهی شما را شکست خواهد داد.

اربعین رویدادی آسمانی و عشق الهی است که در عالم جریان ساز شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ که در مصلی قدس قم برگزار شد، عنوان کرد: توجه به جلوگیری از ایجاد ناامنی در جامعه را به دستگاه‌های مسئول یادآوری می‌کنیم. متاسفانه در ایام اخیر تعدادی از نیروهای انتظامی در حمله اشرار به شهادت رسیدند همچنین جمع زیادی از مردم و نیروی انتظامی در آشوب‌ها به شهادت رسیدند.

وی ادامه داد: امنیت اصل و اساس سعادت یک جامعه است و انتظار می‌رود در برابر این نوع تعدی‌ها که در واقع هم تعدی به حقوق اشخاص و خانواده‌ها و هم تجاوز به حقوق جامعه است محکم و قاطع باشند و اقدامات درست و قاطع در برابر خدشه به امنیت اجتماعی اتخاذ کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به سالروز ۱۷ شهریور گفت: ۱۷ شهریور یک نقطه عطف و سرنوشت ساز در روند انقلاب اسلامی بود. طرح رژیم شاهنشاهی این بود که با یک هجوم خشن، جوانان و جامعه را به وحشت بیندازند تا جامعه را از همراهی انقلاب و امام عقب بنشانند اما به فضل الهی و شجاعت و دلیری ملت ایران، نقشه آن کشتار وسیع نقش بر آب شد. در آن روز جوانان زیادی از دست دادیم و به شهادت رسیدند اما ۱۷ شهریور یک نقطه درخشان و برگ زرین در انقلاب اسلامی شد.

خطیب جمعه قم با اشاره به روز جهانی سوادآموزی اظهار کرد: به فضل الهی آمار سواد ایران از ۴۰ تا ۵۰ درصد به بالای ۹۰ درصد رسیده است. امیدواریم راه سواد آموزی با همان نگاه جامعه و جهادی استمرار پیدا کند.

عضو فقهای شورای نگهبان در ادامه با اشاره به راهپیمایی جهانی اربعین حسینی افزود: پدیده و رویداد اربعین مورد توجه دوست و دشمن است و هم دشمنان بیرون و هم کوتاه فکران به ساحت نورانی اربعین جسارت می‌کنند اما همه بدانند که اربعین یک رویداد آسمانی و عشق الهی است که امروز در عالم جریان ساز شده است.

وی ادامه داد: اربعین رویدادی با بیش از ۲۰ میلیون شرکت کننده عاشق و شیدا است، اربعین رویدادی با سختی‌ها فراوان است که نظم، امنیت، اقتصاد و هزینه آن به مردم برمیگردد. اربعین رویدادی بین المللی است که روابط بین کشورها را تقویت می‌کند.

آیت‌الله اعرافی اضافه کرد: باید متفکران و صاحب نظران اجتماعی ویژگی‌های آن را بشناسند. این رویداد موج خروشان حسینی و عاشورای حسینی است. پیام این رویداد این است که اگر کنار هم باشید امت تمدن ساز خواهید بود.

امام جمعه قم اظهار کرد: پیام اربعین حسینی به دشمنان این است که این امواج انسانی جهان اسلام و امواج بیداری و مقاومت در راه خدا استمرار پیدا خواهد کرد و به فضل الهی شما را شکست خواهد داد.

وی ادامه داد: از یک سو قرآن سوزی در اروپا آزاد و از طرف دیگر حجاب ممنوع می‌شود، از یک سو دفاع فلسطین و لبنان از خودشان ممنوع می‌شود و از طرف دیگر دخالت آمریکا در جنگ اوکراین و ارسال گلوله دارای اورانیوم تضعیف شده به اوکراین آزاد می‌شود؛ این‌ها دوگانگی‌هایی است که شاهد هستیم. مستکبرین عالم بدانند اربعین‌ها خواهد آمد و دماغ شما را به خاک خواهد رساند.

آیت‌الله اعرافی در خطبه اول با تاکید بر اینکه یکی از اصول و قواعد در ارتباط با نوجوان و جوان شناخت دنیا آن‌ها است، عنوان کرد: بر اساس آیات و روایات همچنین بر اساس علم انسانی، استعدادهای ناب و ظرفیت‌های فراوانی در نوجوان و جوان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه جوان یک کپسول نیرو برای اقدام و حرکت است، اظهار کرد: جوان و نوجوان از ویژگی‌های متعددی مانند ریسک پذیری، خلاقیت و ابتکار و... برخوردار است. علاوه بر این ویژگی‌ها، هر نوجوان و جوان ویژگی‌های فردی خود را هم دارد که برای تربیت و تعامل باید مورد توجه قرار بگیرد.

امام جمعه قم با بیان اینکه یکی از اصول در تعامل با جوانان و نوجوان شرکت دادن آن‌ها در فعالیت‌ها است، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های نوجوان و جوان این است که علاقه‌ دارد در فعالیت‌های اجتماعی ظهور و بروز پیدا کند و مسئولیت بپذیرد.

خطیب جمعه قم ادامه داد: اگر به این حس توجه نشود گروه‌های منحرف مختلفی آن‌ها را جذب می‌کنند و این امر را در اوایل انقلاب شاهد بودیم که منافقین آن‌ها جمع می‌کردند و در خانه تیمی به آن‌ها مسئولیت می‌دادند.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: جوان باید کار کند و مسیر کار و تلاش برای آن هموار باشد. برنامه های کشور و فرهنگ خانه و خانواده باید به گونه باشد که راه برای فعالیت و تلاش نوجوان و جوان باز باشد.

وی اضافه کرد: سپردن مسئولیت به نسل جوان هم برای جامعه مفید است و هم راهی برای تربیت و نوجوان و جوان است؛ البته با این فرض که به درستی نقش سپرده شود و درست راهنمایی شوند.

امام جمعه قم اظهار کرد: نیروی جوانی نیرویی است که اگر یک بار در مسیر درست قرار بگیرد به گونه‌ای می‌شود که خداوند در پیش ملائک به این جوان مباهات می‌کند.

وی بیان کرد: توجه به جوانان و مسئولیت دادن به آن‌ها در سیره پیامبر (ص) نیز وجود دارد و جوانان زیادی وجود دارند پیامبر(ص) آن‌ها را در جایگاه‌های مختلف مانند فرماندهی قرار دادند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

تایید لوایح ایجاد مناطق آزاد سرخس، دوغارون و مازندران

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره رد مصوبه کنکوری مجلس

طرح اصلاح تبصره (۵) ماده (۵) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مغایر با قانون اساسی شناخته شد

امروز انقلاب اسلامی گفتمان مهدویت را در دنیا فریاد می‌زند

خون شهدا تضمین کننده راه انقلاب است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ مهر ۱۴۰۲

آیت‌الله جنتی: برای تحقق ارزش‌های الهی در دوره انتظار باید مجاهدت کرد/ ضرورت برنامه‌ریزی برای مقابله با انحرافات فرهنگی

ترسیم چراغ راه رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی از سوی آیت‌الله اعرافی

"طرح اصلاح ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" تایید شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۹ شهریور ۱۴۰۲

پربازدید ها

بخشی از ابهامات قبل برطرف شده ولی برخی همچنان باقی است

"طرح اصلاح ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" تایید شد

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره رد مصوبه کنکوری مجلس

طرح اصلاح تبصره (۵) ماده (۵) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مغایر با قانون اساسی شناخته شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۸ شهریور ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۲ شهریور ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۹ شهریور ۱۴۰۲

آیت‌الله جنتی: اجتماع اربعین پیروزی جبهه حق را سرعت می‌بخشد/ دشمنان نمی‌توانند مانع حرکت انقلاب اسلامی شوند

قانون جدید انتخابات بر «شفافیت» و «پاسخگویی» تاکید دارد

دشمن همواره می‌خواهد در زمان انتخابات به جمهوری اسلامی ضربه بزند