کد خبر: ۹۵۴۱
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۱- 05 September 2023
آیت‌الله اعرافی در دیدار جمعی از مسلمانان بوسنی:

مقاومت خوبی برای حفظ هویت دینی خود داشته‌اید

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه مسلمانان بوسنی مقاومت خوبی در حفظ هویت دینی خود داشته‌اند، گفت: این موضوع نشان از روحیه قوی حفظ هویت دینی در این منطقه دارد.

مقاومت خوبی برای حفظ هویت دینی خود داشته‌اید/ مردم ایران در کنار شما خواهند بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار جمعی از مسلمانان بوسنی، اظهار داشت: سفرهای این چنینی موجب شناخت بیش‌تر از کشور ایران و تقویت روابط فرهنگی دو کشور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مسلمانان بوسنی مقاومت خوبی در حفظ هویت دینی خود داشته‌اند، مطرح کرد: این موضوع نشان از روحیه قوی حفظ هویت دینی در این منطقه دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه مسلمانان ایران همواره در کنار شما خواهند بود، عنوان کرد: شما در حلقه میانی تمدن اسلامی و غرب قرار گرفته‌اید که می‌توانید از این فرصت برای انعکاس اندیشه اسلامی در جهان غرب و اروپا استفاده کنید.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه شما می‌توانید به الگوهایی در غرب تبدیل شوید، خاطرنشان کرد: این الگو بودن باید در فراگیری علوم و معارف باشد.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه انقلاب اسلامی فصل جدیدی در زندگی مردم ایران آغاز کرد، تصریح کرد: تئوری و ایده اصلی انقلاب اسلامی از شهر مقدس قم برخواست.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی اندیشه‌های اسلامی را به دنیا معرفی می‌کند، یادآور شد: ۶۰ سال پیش امام خمینی(ره) به عنوان یک شخصیت علمی در این شهر برابر ظلم قیام کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه آغاز جنبش‌های انقلاب اسلامی با سخنرانی‌های امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه بود، ابراز کرد: از اسلام سه تفسیر و قرائت ارائه شده است که شامل اسلام لیبرالیسمی، اسلام متهجرانه و داعشی و انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه در تفسیر غربی و لیبرالیسمی بسیاری از اندیشه‌های جهادی اسلام نادیده می‌شود، بیان کرد: در اسلام داعشی نیز بخش بسیاری از اسلام نادیده گرفته شده و ارزش‌های اخلاقی، صلح و تعامل بین‌المللی وجود ندارد.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: انقلاب اسلامی قرائت و تفسیر کامل از اسلام است که برپایه اصولی ازجمله نگاه فلسفی و عقلی به تفسیر عالم، تمدن‌ساز بودن دین، تاکید بر صلح و تعامل قوی با ادیان و مذاهب و دفاع در برابر ظالمان قرار دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس این اندیشه انقلاب اسلامی، ما عقلانی و صلح‌جو هستیم، اظهار کرد: از طرف دیگر نیز انقلابی و اهل مبارزه در برابر ظلم و ستم می باشیم.

عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به اینکه از بزرگان دینی خود آموختیم که در کنار مظلومان و مستضعفان عالم باشیم، مطرح کرد: در کنار این رویکرد تمدنی، انقلاب اسلامی توانسته است گام‌های بزرگی در عرصه‌های مختلف علمی نیز بردارد.

وی اضافه کرد: این ملتی که با تحریم بیش از ۴۰ ساله و مشکلات متعدد توانسته است استوار بایستد و به استقلال برسد برای دنیا الگو خواهد بود.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه حوزه علمیه بیش از هزارسال در شهر قم سابقه دارد، عنوان کرد: طی یک صد سال اخیر حوزه جدید و پیشرفته‌تری در شهر قم تاسیس شد که دارای ویژگی‌های خاص خود است.

وی با اشاره به اینکه حدود یک صد هزارنفر در حوزه قم درحال تحصیل علوم اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: این افراد از حدود یک صد ملیت مختلف هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ رشته در حوزه علوم اسلامی در این شهر تدریس می‌شود، تصریح کرد: همچنین بیش از صد هزار نفر نیز از مدارس علمیه این شهر فارغ التحصیل شده و در کشورها و شهرهای مختلف درحال فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه روزانه هزاران کلاس درس در این شهر برگزار می‌شود، یادآور شد: همچنین هزاران محقق و پژوهشگر در علوم مختلف به تولید علم و نشر کتاب و آثار مشغول هستند.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه امروز حوزه علمیه قم یکی از مهم‌ترین کانون‌های علوم اسلامی در جهان اسلام است، ابراز کرد: به دلیل این رویکرد بین المللی، آثار بسیاری از علوم اسلامی به زبان‌های مختلف تولید شده است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در پایان با اشاره به اینکه در حوزه علمیه قم به نیازهای روز جوانان مسلمان دنیا توجه می‌شود، بیان کرد: خوشبختانه روابط حوزه با کشورهای مختلف و جوامع اسلامی مطلوب است و امیدواریم این ارتباطات علمی و معنوی روز به روز گسترش یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به دبیرکل حزب الله لبنان

بررسی یک طرح و یک لایحه در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

سه‌گانه راهبرد شورای دوازدهم

شهید جمهور، شب و روز نداشت و پیوسته مشغول خدمتگزاری بود

مخالفتی با دریافت الکترونیکی مدارک داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نداشتیم/تایید صحت انتخابات مجلس در همه حوزه‌های انتخابیه در دور دوم

دل‌های مومنین در داغ شهید رئیسی سوخت/ مردم بین خدمتگزار و عاشق ریاست فرق می‌گذارند

حضور میلیونی مردم در تشییع شهید جمهور نشاندهنده پشتیبانی از نظام است

پیام تشییع باشکوه شهدای خدمت، محبوب بودن نظام در بین دل‌ها است

برای او که مرد عرصه دیپلماسی و میدان بود

یادداشت دکتر طحان‌نظیف در رثای استاندار فقید آذربایجان‌شرقی؛ چند سطری برای برادرم که در خدمت به مردم سر از پا نمی‌شناخت

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳