کد خبر: ۹۵۲۱
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰- 26 August 2023
آیت‌الله اعرافی در جمع مسئولان استان گلستان:

حوزه‌های علمیه شیعه و سنی به الگوی تعاملی نیاز دارند

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: عالم تشنه معارف و گفتمان ناب اسلام و انقلاب اسلامی است و علما و روحانیون شیعه و اهل سنت برای نشر و ترویج معارف اسلامی و تحقق تمدن بزرگ اسلامی بر پایه عقلانیت، دانش و تقوا رسالت سنگینی برعهده دارند.

حوزه‌های علمیه شیعه و سنی به الگوی تعاملی نیاز دارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه از استان گلستان، آیت‌الله علیرضا اعرافی روز پنجشنبه دوم شهریور ۱۴۰۲ در نهمین یادواره ۷۹ شهید طلبه و روحانی استان گلستان و مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه استان در امامزاده یحیی بن زید(ع) گنبدکاووس، با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان انقلاب اسلامی به ویژه شهدای طلبه و روحانی کشور بیان کرد: مجالس شهدا از راه‌های پیوند دهنده نسل جوان به آرمان‌ها و تاریخ پرافتخار اسلام و انقلاب اسلامی و استواری در راه شهیدان است.

مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به این که دشمنان اسلام و انقلاب به دنبال ایجاد گسست نسلی بین نسل جوان با نسل گذشته و تاریخ اسلام و انقلاب هستند، ادامه داد: مجالس نورانی شهدا باید برای نسل جوان ما هویت ساز باشد و افکار نسل جوان را با گذشته پرافتخار گره بزند.

وی با بیان این که اگر نسل جوان و دانشجوی ما بداند که برای به ثمر نشستن انقلاب بزرگان و علمای ما چه زحماتی کشیده و چه خون‌هایی ریخته شده است، هویت پیدا می‌کند، تصریح کرد: در تاریخ پرافتخار اسلام و به ویژه انقلاب اسلامی و در میدان ترویج معارف اسلامی و تحقق تمدن اسلامی علمای بزرگ شیعه و اهل سنت در کنار هم بوده‌اند.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه هر ملتی از تاریخ گذشته خود جدا شود سقوط خواهد کرد، اظهار کرد: علمای شیعه و اهل سنت تلاش کنند تا تمدن اسلامی دوباره شکل بگیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور پیروزی انقلاب اسلامی را مرهون خون شهیدان و پایداری و مقاومت ملت ایران و حوزویان دانست و گفت: شهدای دوران دفاع مقدس به ویژه شهیدان طلبه و روحانی شیعه و اهل سنت جان خود را برای دفاع از اسلام و کشور نثار کردند.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به برخی ویژگی ها و عوامل شاخص انقلاب اسلامی و ملت ایران گفت: اخلاص، معرفت عمیق، جهاد و عمل همراه با سختی و مشقت و گفتمان سازی مهمترین این شاخص‌ها است.
وی افزود: در حالی که در دوران قبل از انقلاب بسیاری از نظریه پردازان پایان عصر دین را اعلام کردند، اما انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) با تأسی به دین و قرآن و نیز حضور مردم و هدایت گری علما به پیروزی رسید.

حوزه‌های علمیه شیعه و سنی به الگوی تعاملی نیاز دارند

به گفته مدیر حوزه های علمیه کشور، گفتمان سازی که ملت ایران در سایه معارف اسلامی و مقاومت و پایداری و نثار خون فرزندان و جوانان خود آغاز کرده در جهان در حال تسری است.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: عالم تشنه معارف و گفتمان ناب اسلام و انقلاب اسلامی است و علما و روحانیون شیعه و اهل سنت برای نشر و ترویج معارف اسلامی و تحقق تمدن بزرگ اسلامی بر پایه عقلانیت، دانش و تقوا رسالت سنگینی برعهده دارند.

وی با اشاره به اینکه امروز روحانیت بر عهد و میثاق الهی خود استوار است، یادآور شد: دشمن بداند حوزه و روحانیت مانند گذشته بر حرف‌های الهی ایستاده و هیچگاه از اصول خود کوتاه نخواهد آمد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به اینکه پیشرفت انقلاب در گرو نقش آفرینی حوزه و روحانیت است، اظهار کرد: حوزه باید بتواند در کنار نهادهای علمی و در عرصه تولید علم نقش آفرینی کند و با این علم جامعه را اداره کند.

مدیر حوزه‌ های علمیه کشور یادآور شد: در دوره های گذشته بسیاری از کتب اسلامی ما در دانشگاه‌ها و مدارس غرب تدریس می‌شد ولی اکنون فاصله افتاده است.

آیت‌الله اعرافی همچنین با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر برلزوم تلاش بیشتر مسئولان برای خدمت به مردم تأکید کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

جلسه هیئت تحریریه فصلنامه دانش حقوق عمومی برگزار شد

واکاوی اصل ۲۲ قانون اساسی در سلسله جلسات شرح مبسوط قانون اساسی

آموزش و پرورش با سرعت درحال تغییر نسل است

دکتر طحان نظیف سالروز تاسیس سپاه پاسداران را تبریک گفت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره تایید طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

عملیات «وعده صادق» پاسخ به شرارت‌های رژیم صهیونیستی بود

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

مصارف مالیات به خوبی برای شهروندان تبیین شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد