کد خبر: ۹۵۰۹
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۵- 19 August 2023
آیت‌الله اعرافی تاکید کرد:

لزوم شناخت ویژگی‌های نسل جوان برای تعامل موفق

خطیب جمعه قم گفت: با انتقال انسان از مرحله‌ای به مرحله‌ای دیگر تفاوت‌هایی پیدا می شود و قواعد و خصوصیاتی ظهور و بروز می‌کند که باید آن‌ها را شناخت و بدون شناخت آن‌ها نمی‌توان در تربیت و تعامل موفق بود.

لزوم شناخت ویژگی‌های نسل جوان برای تعامل موفق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ مرداد ۱۴۰۲ که در مصلی قدس قم برگزار شد، عنوان کرد: صبر و بردباری در زندگی فردی، دعوت یکدیگر به صبر و صبور در زندگی‌های اجتماعی، پاسداری از مرزهای اعتقادی، زمینی و اجتماعی و تقوای الهی چهار شرط رسیدن به سعادت است.

وی در رابطه با اصول و قواعد تربیت فرزندان بیان کرد: آشنایی با ویژگی‌های نوجوانان و جوانان از جمله لازمه‌های تعامل با نوجوانان و جوانان است. در این زمینه آشنایی با ویژگی‌های عمومی، فردی و ویژگی مرحله سنی که فرد در آن قرار دارد بسیار مهم است.

امام جمعه قم با تاکید بر اینکه مربیان و والدین باید با ویژگی‌های نسل نوجوان و جوان آشنا باشند، اظهار کرد: اگر با این ویژگی‌های آشنا نباشیم اقدامات تربیتی راه به جایی نمی‌برد.

مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: با انتقال انسان از مرحله‌ای به مرحله‌ای دیگر تفاوت‌هایی پیدا می شود و قواعد و خصوصیاتی ظهور و بروز می‌کند که باید آن‌ها را شناخت و بدون شناخت آن‌ها نمی‌توان در تربیت و تعامل موفق بود.

امام جمعه قم بیان کرد: کودک (زیر ۱۰ سال) دریافت کننده و گیرنده است و کنش‌گری مستقل ندارد و در آغاز راه است و به شکوفایی‌های استعدادی و استقلال خواهی نرسیده است؛ اما با ورود به نوجوانی انواع خصوصیات و ویژگی‌ها در او پیدا می‌شود.

وی ادامه داد: برخی از این خصوصیات فیزیکی و جسمی هستند که طبیعت رشد است. این طبیعت رشد ذاتی به تعامل او به خانواده، جامعه، خانواده، محیط و فضاهای اجتماعی ضمیمه می‌شود و موجب پیدایش سلسله ویژگی‌هایی می‌شود که کار را در تعامل و تربیت سخت‌تر می‌کند.

آیت‌الله اعرافی افزود: این ویژگی‌ها هم در تجربه ما قابل شناسایی است، هم در علوم جدید به آن توجه شده و هم در آیات و روایات وجود دارد. در آثار پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) صدها روایات و خبر در باب جوانی و نحوه تعامل با جوان وارد شده است.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه گذر از گیرنده بودن به کنش گری است، اضافه کرد: فرد در مرحله کودکی گیرنده است و اما در نوجوانی شکوفا می‌شود و آرام آرام به سمت این می‌رود که بداند و انتخاب کند. اگر فرد در کودکی پذیرای تربیت بود در نوجوانای انتخاب می‌کند.

وی گفت: نیروی نوجوان و جوانی سرشار و لبریز است و توانایی‌های جسمی و ذهنی شکوفا می‌شود؛ بنابراین حس آزادی، توانایی بالاتر ذهنی، آرمان گرایی، ایده آل نگری، ریسک پذیری الگوپذیری، شجاعت در اقدام، قانع نبودن به آنچه هست و تلاش برای اقدامات جدید زنجیره‌ و سلسله طبیعی است که در نوجوانان پدیدار می‌شود.

خطیب جمعه قم اظهار کرد: این ویژگی‌ها را باید شناخت. اگر این ویژگی‌ها در مسیر درست قرار گرفت به مرحله‌ای می رسد که «ان اللَّه تعال یحب الشباب الذی یفنی شبابه فی طاعة اللَّه» خداوند در برابر ملائکه به این جوان مباهات می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

شرکت در انتخابات عبادت اجتماعی است / تمام گرایش ها و گروه ها در انتخابات نماینده دارند

لایحه الحاق یک بند به تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تایید شد

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

پربازدید ها

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند