کد خبر: ۹۳۶۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۷- 26 June 2023
آیت‌الله حسینی خراسانی تاکید کرد:

بررسی کاستی‌ها و مشکلات حوزه برای دست‌یابی به اهداف

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: باید ببینیم در مسیر اهداف حوزه و معرفی آن به جوانان، چه کرده و چقدر موفق بوده‌ایم؟ و نیز ببینیم کاستی‌ها و توقف‌ها کجاست تا در راستای پیشرفت و گسترش هرچه بیشتر آن قدم‌های محکم و استوار برداریم.

بررسی کاستی‌ها و مشکلات حوزه برای دست‌یابی به اهداف

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه از یزد، آیت‌الله سید احمد حسینی خراسانی از فقهای شورای نگهبان روز یکشنبه (۴ تیر ۱۴۰۲) ضمن بازدید از مدرسه علمیه عبد الرحیم خان، با مسئولین حوزه علمیه استان یزد نیز دیدار کرد.

نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به آیه ۱۲۲ سوره مبارکه توبه، "و (هنگامی که رسول فرمان خروج برای جنگ دهد) نباید مؤمنان همگی بیرون روند (و رسول را تنها گذارند) پس چرا از هر طایفه‌ای جمعی برای جنگ و گروهی نزد رسول برای آموختن علم دین مهیا نباشند تا قوم خود را چون به نزدشان بازگشتند بیم رسانند، باشد که (از نافرمانی خدا) حذر کنند"، اظهار داشت: این آیه به اصل فلسفه وجودی یک پدیده مبارک به نام حوزه علمیه اشاره می‌کند.

وی افزود: لازم نیست همه به حوزه علمیه برای تحصیل علم هجرت کنند، چون اگر این اتفاق بیافتد نظام دچار اختلال می‌شود، کار و کاسبی‌ها، داد و ستدها، صنعت‌ها، دامداری‌ها، کشاورزی‌ها و کارخانجات تعطیل خواهد شد و ثانیا هجرت برای فراگیری این علوم جزو واجبات کفائیه هست نه واجبات عینیه، جزو واجبات نظامیه است نه واجبات عبادیه و لذا اگر کسی قیام کرد، از بقیه این مهم ساقط می‌شود و قیام همه به این امر یک تالی فاسد عقلی نیز دارد که جامعه تعطیل می‌شود، بنابراین عده‌ای باید باشند که زندگی و دنیا را اداره کنند و عده‌ای هم بروند برای درس خواندن.

آیت‌الله حسینی خراسانی، با طرح این سؤال که چه کسانی باید برای کسب علم بروند، آیا به قید قرعه انتخاب شوند؟ یا اتفاقی انتخاب شوند؟، گفت: با شناسایی نیروهای مستعد این امر و فراخوان دادن برای جذب و گزینش نیروهایی که به درد این کار می‌خورند، این کار باید انجام شود.

وی ادامه داد: شاید کسانی باشند که استعداد داشته باشند، اما علاقه شان به سمت دیگری باشند، بنابراین آنها باید از بین افراد سالم در دینداری، تقوا و ادب شناسایی شوند و برای هر یک از این موارد امتیازی در نظر گرفته شود و هر کس امتیاز بالایی کسب کرد برای تفقه در دین جذب شود.

وی تصریح کرد: دین به قول امروزی‌ها یک بسته است، دین و فقه به معنای از طهارت تا دیات نیست، فقه به معنای واجبات و محرمات، مستحبات و مکروهات و مباهات در اعمال فردیه و عملیه نیست، بلکه دین از مسائل معرفتی، اعتقادی گرفته تا مسائل فقهی و مسائل اخلاقی، اجتماعی، سیاسی است.

آیت‌الله حسینی خراسانی تأکید کرد: کسانی که با هدف تفقه در دین وارد حوزه می‌شوند، پس از اینکه در دین فقیه شدند، برای ساختن جامعه و قوم خود رجعت می‌کنند.

وی ادامه داد: این ماهیت و اساس حوزه‌های علمیه است و حال باید ببینیم در این مسیر چه کرده و چقدر موفق بوده‌ایم؟ و نیز ببینیم کاستی‌ها و توقف‌ها کجاست تا در راستای پیشرفت و گسترش هرچه بیشتر آن قدم‌های محکم و استوار برداریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

حضور دادستان کل کشور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات؛ تاکنون تخلف خاصی صورت نگرفته است

دکتر طحان‌نظیف از روند اخذ رای در شعبه مسجد جامع ابوذر هم بازدید کرد

بازدید سخنگوی شورای نگهبان از روند اخذ رای در شعبه حسینیه ارشاد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم