کد خبر: ۹۲۸۱
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۹- 15 May 2023
آیت‌الله اعرافی در دیدار رهبرجهانی کلیسای شرق آشور:

ادیان در چالش‌های امروز جهان باید نقش سازنده و راه گشایی ایفا نمایند

آیت‌الله اعرافی گفت: حوزه های علمیه ضمن تأکید بر صیانت از هویت دینی، بر شکل گیری فهم مشترک و عمل و اقدام مشترک بین الادیانی برای رویایی با مشکلات جهانی تأکید دارد.

ادیان در چالش‌های امروز جهان باید نقش سازنده و راه گشایی ایفا نمایند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار عالیجناب پاتریارک مار آوا سوم روئیل پاتریارک (رهبرجهانی) کلیسای شرق آشور که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، این جلسه را نماد مهمی از ارتباط عمیق ادیان در ایران دانست و با بیان این که قم کانون اندیشه معارف اسلامی و الهی است اظهار داشت: قم یکی از مهمترین کانون های اندیشه الهی و اسلامی نه تنها در ایران، بلکه در کل جهان است.
وی انقلاب اسلامی را نهضتی برای بازگشت بشریت به دین و اندیشه های الهی دانست و ابراز داشت: ۶۰ سال قبل از شهر قم و توسط امام خمینی(ره) فریادی در مقابل جهت گیری تمام عیار جهان به سمت ماده گرایی بلند شد؛ ندای امام خمینی(ره) نگاه مادی جهان را به سمت رویکردهای معنوی و معرفتی سوق داد.

مدیر حوزه های علمیه با تأکید بر این که اندیشه انقلاب اسلامی هیچ مخالفتی با ادیان توحیدی ندارد، اظهار داشت: قم به عنوان پایگاه تعمیق معارف اسلامی، همزمان به گفتگوی سازنده با ادیان معتقد بوده و بدان التزام دارد.

وی در آمیختگی خون های پاک مسلمانان و مسیحیان در دفاع از ایران و ارزش های الهی را نشانه ای از تجلی وحدت بین الادیانی توصیف کرد و ابراز داشت: عنایت و اهتمام رهبر معظم انقلاب به فرزندان مسیحیت در ایران و خانواده های شهدای مسیحیت، نشانی والا از احترام اندیشه انقلاب اسلامی به ادیان توحیدی است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در ادامه ضمن اشاره به ظرفیت های حوزه علمیه قم، با بیان این که هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر از بیش از ۱۰۰ کشور جهان در این شهر در حال تحصیل علوم اسلامی هستند، اظهار داشت: حضور بیش از ۱۰ هزار استاد، محقق و پژوهشگر در شهر قم و حضور بزرگترین مراجع دینی عالم اسلام و برپایی بیش از ۲۰۰ رشته در قلمرو معارف اسلامی نشانی از جایگاه والای این شهر است.

وی انتشار ۲۰۰ نشریه تخصصی در حوزه های مختلف علوم اسلامی و علوم انسانی شهر قم و میدان داری صدها مرکز آموزشی و پژوهشی در این منطقه را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: حوزه قم با صدها حوزه و دانشگاه و موسسه علمی ایران و جهان در ارتباط بوده، بخش زیادی از حوزه‌های علمیه نیز به صورت مستقیم تحت مدیریت حوزه علمیه قم است.

آیت الله اعرافی ضمن اشاره به تفاوت‌های نظام دانشگاهی و حوزوی، خاطرنشان ساخت: در نظام علمی و آموزشی حوزه به مقوله مباحثات و تحقیقات مشترک و میان دینی و میان مذهبی توجه وافری صورت می‌گیرد.
وی گزارشی از راه اندازی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش علمی در حوزه های علمی ارائه و بحث ادیان و مطالعات تطبیقی میان ادیان را بخشی از رشته های تخصصی در حوزه های علمیه دانست و ابراز داشت: حوزه علمیه قم به علوم عقلی و فلسفی توجه ویژه و خاصی دارد.

مدیر حوزه های علمیه گفت: در دنیای معاصر در مواجهه با افکار و اندیشه های غیر الهی قبل از تکیه بر متون دینی بخواهیم تکیه کنیم، باید به منطق عقلی و فلسفی تکیه نماییم. علوم عقلی و فلسفی پل ارتباطی میان تمام بشریت است؛ لذا در منظومه رشته های حوزه کتب فلسفه غربی به طور جد مورد مطالعه قرار می گیرد.

وی علوم عقلی و فلسفی را پل ارتباطی ادیان و مذاهب دانست و با بیان این که حوزه های علمیه به مقوله علوم انسانی که نقش مهی در دنیای معاصر دارد اهتمام نموده، ضمن بهره مندی از ظرفیت ها، رویکردهای دینی و اسلامی در حوزه مطالعات علوم انسانی را باز تعریف نمودند.

آیت الله اعرافی کتب ناظر به اسلام و مسیحیت را از گنجینه های فاخر حوزه علمیه قم برشمرد و اذعان داشت: مدیریت حوزه های علمیه در سال های اخیر بر تقویت تعامل میان ادیان و مذاهب تأکید نموده، به طور خاص در حوزه مسیحیت و شاخه ها و نحله های آن تمرکز ارتباطی داشته، گفتگو ها را به سمت تعمیق گفتگو های علمی سوق دهد.

وی گفتگوهای ادیان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را زنجیره خوب و مبارکی دانست و یادآور شد: دستگاه علمی و دینی حوزوی بیش از پیش به مقوله گفت و گوی بین الادیانی توجه نموده، در سالیان اخیر مکاتبات خوبی در حوزه‌های علمیه میان اسلام و مسیحیت انجام شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش پایانی سخنان خود با بیان این که امیدواریم این جلسه نقطه عطفی برای تعیمق تعامل و هم افزایی میان حوزه و مسیحیت آشوری باشد، اظهار داشت: همه متدینان به ادیان ابراهیمی و توحیدی وظایف جدی و مشترکی در راهنمایی بشر به عالم غیب و معنویت دارند. انسان معاصر را از فرو افتادن به جامعه نگری به عالم ماده نجات داده، ضمن برخورد منصفانه با طریقیات عالم مادی بر تقویت بعد روحی و معنوی بشر تاکید داریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در همایش جهاد تبیین حقوقدانان بسیجی

سخنگوی شورای نگهبان: زمینه مشارکت جریانات سیاسی مختلف در انتخابات فراهم است/ نظام جمهوری اسلامی ایران همواره امانتدار آرای مردم بوده است

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد