کد خبر: ۹۲۸۱
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۹- 15 May 2023
آیت‌الله اعرافی در دیدار رهبرجهانی کلیسای شرق آشور:

ادیان در چالش‌های امروز جهان باید نقش سازنده و راه گشایی ایفا نمایند

آیت‌الله اعرافی گفت: حوزه های علمیه ضمن تأکید بر صیانت از هویت دینی، بر شکل گیری فهم مشترک و عمل و اقدام مشترک بین الادیانی برای رویایی با مشکلات جهانی تأکید دارد.

ادیان در چالش‌های امروز جهان باید نقش سازنده و راه گشایی ایفا نمایند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار عالیجناب پاتریارک مار آوا سوم روئیل پاتریارک (رهبرجهانی) کلیسای شرق آشور که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، این جلسه را نماد مهمی از ارتباط عمیق ادیان در ایران دانست و با بیان این که قم کانون اندیشه معارف اسلامی و الهی است اظهار داشت: قم یکی از مهمترین کانون های اندیشه الهی و اسلامی نه تنها در ایران، بلکه در کل جهان است.
وی انقلاب اسلامی را نهضتی برای بازگشت بشریت به دین و اندیشه های الهی دانست و ابراز داشت: ۶۰ سال قبل از شهر قم و توسط امام خمینی(ره) فریادی در مقابل جهت گیری تمام عیار جهان به سمت ماده گرایی بلند شد؛ ندای امام خمینی(ره) نگاه مادی جهان را به سمت رویکردهای معنوی و معرفتی سوق داد.

مدیر حوزه های علمیه با تأکید بر این که اندیشه انقلاب اسلامی هیچ مخالفتی با ادیان توحیدی ندارد، اظهار داشت: قم به عنوان پایگاه تعمیق معارف اسلامی، همزمان به گفتگوی سازنده با ادیان معتقد بوده و بدان التزام دارد.

وی در آمیختگی خون های پاک مسلمانان و مسیحیان در دفاع از ایران و ارزش های الهی را نشانه ای از تجلی وحدت بین الادیانی توصیف کرد و ابراز داشت: عنایت و اهتمام رهبر معظم انقلاب به فرزندان مسیحیت در ایران و خانواده های شهدای مسیحیت، نشانی والا از احترام اندیشه انقلاب اسلامی به ادیان توحیدی است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در ادامه ضمن اشاره به ظرفیت های حوزه علمیه قم، با بیان این که هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر از بیش از ۱۰۰ کشور جهان در این شهر در حال تحصیل علوم اسلامی هستند، اظهار داشت: حضور بیش از ۱۰ هزار استاد، محقق و پژوهشگر در شهر قم و حضور بزرگترین مراجع دینی عالم اسلام و برپایی بیش از ۲۰۰ رشته در قلمرو معارف اسلامی نشانی از جایگاه والای این شهر است.

وی انتشار ۲۰۰ نشریه تخصصی در حوزه های مختلف علوم اسلامی و علوم انسانی شهر قم و میدان داری صدها مرکز آموزشی و پژوهشی در این منطقه را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: حوزه قم با صدها حوزه و دانشگاه و موسسه علمی ایران و جهان در ارتباط بوده، بخش زیادی از حوزه‌های علمیه نیز به صورت مستقیم تحت مدیریت حوزه علمیه قم است.

آیت الله اعرافی ضمن اشاره به تفاوت‌های نظام دانشگاهی و حوزوی، خاطرنشان ساخت: در نظام علمی و آموزشی حوزه به مقوله مباحثات و تحقیقات مشترک و میان دینی و میان مذهبی توجه وافری صورت می‌گیرد.
وی گزارشی از راه اندازی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش علمی در حوزه های علمی ارائه و بحث ادیان و مطالعات تطبیقی میان ادیان را بخشی از رشته های تخصصی در حوزه های علمیه دانست و ابراز داشت: حوزه علمیه قم به علوم عقلی و فلسفی توجه ویژه و خاصی دارد.

مدیر حوزه های علمیه گفت: در دنیای معاصر در مواجهه با افکار و اندیشه های غیر الهی قبل از تکیه بر متون دینی بخواهیم تکیه کنیم، باید به منطق عقلی و فلسفی تکیه نماییم. علوم عقلی و فلسفی پل ارتباطی میان تمام بشریت است؛ لذا در منظومه رشته های حوزه کتب فلسفه غربی به طور جد مورد مطالعه قرار می گیرد.

وی علوم عقلی و فلسفی را پل ارتباطی ادیان و مذاهب دانست و با بیان این که حوزه های علمیه به مقوله علوم انسانی که نقش مهی در دنیای معاصر دارد اهتمام نموده، ضمن بهره مندی از ظرفیت ها، رویکردهای دینی و اسلامی در حوزه مطالعات علوم انسانی را باز تعریف نمودند.

آیت الله اعرافی کتب ناظر به اسلام و مسیحیت را از گنجینه های فاخر حوزه علمیه قم برشمرد و اذعان داشت: مدیریت حوزه های علمیه در سال های اخیر بر تقویت تعامل میان ادیان و مذاهب تأکید نموده، به طور خاص در حوزه مسیحیت و شاخه ها و نحله های آن تمرکز ارتباطی داشته، گفتگو ها را به سمت تعمیق گفتگو های علمی سوق دهد.

وی گفتگوهای ادیان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را زنجیره خوب و مبارکی دانست و یادآور شد: دستگاه علمی و دینی حوزوی بیش از پیش به مقوله گفت و گوی بین الادیانی توجه نموده، در سالیان اخیر مکاتبات خوبی در حوزه‌های علمیه میان اسلام و مسیحیت انجام شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش پایانی سخنان خود با بیان این که امیدواریم این جلسه نقطه عطفی برای تعیمق تعامل و هم افزایی میان حوزه و مسیحیت آشوری باشد، اظهار داشت: همه متدینان به ادیان ابراهیمی و توحیدی وظایف جدی و مشترکی در راهنمایی بشر به عالم غیب و معنویت دارند. انسان معاصر را از فرو افتادن به جامعه نگری به عالم ماده نجات داده، ضمن برخورد منصفانه با طریقیات عالم مادی بر تقویت بعد روحی و معنوی بشر تاکید داریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم