کد خبر: ۹۱۳۷
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴- 19 February 2023
آیت‌الله اعرافی:

منابع و مصادر علوم اسلامی باید به صورت دسترسی آزاد ارائه شوند

مدیرحوزه‌های علمیه گفت: تمام دستگاه های فعال در حوزه علوم اسلامی می بایست منابع و مصادر خود را به صورت رایگان، عمومی و با تنوع بسترهای نرم افزاری ارائه کنند.

منابع و مصادر علوم اسلامی باید به صورت دسترسی آزاد ارائه شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه در اولین گردهمایی ملی هوش مصنوعی و علوم انسانی در سخنانی نکات مهمی را پیرامون این دانش به‌روز بیان کرد و افزود: در ابتدا جای دارد که از مدیران و پژوهشگران کلان‌پروژه و روحیه چشم‌گیر صرفه‌جویی سازمانی و تمامی نهادها و دستگاه‌هایی که به نحوی مساعدت یا همراهی یا مساهمت داشته‌اند تقدیر و تشکر داشته باشم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر سیاست دستری آزاد به اطلاعات افزود: از همه دستگاه‌های فعال در این حوزه انتظار می رود، برای اختیارگذاری محصولات به نحو رایگان، عمومی و با تنوع بسترهای نرم‌افزاری به‌ویژه در منابع و مصادر اصلی علوم اسلامی اهتمام داشته باشند.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه از همه نهادهای عالی و مؤسسات حوزوی و مراکز دانشگاهی برای همکاری در این طرح بزرگ دعوت می شود، بیان داشت: باید با فراخوانی، جامعه حوزوی از طلاب، فضلا، اساتید و پژوهشگران حوزه و نیز دانشجویان و اساتید دانشگاه برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها و نقد و نظر و پیشنهاد برای ارتقاء آن‌ها برای کیفی شدن محصولات استفاده کرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه ادامه داد: مرکز مدیریت حوزه برای همکاری و هم‌افزایی در این زمینه در چارچوب رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و نظرات مراجع عظام تقلید و سیاست‌گذاری‌های شورای عالی حوزه آمادگی لازم را دارد و این حرکت به‌عنوان نمادی از تعامل علم و دین و حوزه و دانشگاه و تأکید بر استمرار و ارتقاء آن خواهد بود.

آیت‌الله اعرافی، با اشاره به ده‌ها محور تحول یکصد سال اول باز تأسیس حوزه علمیه قم از جمله بهره‌گیری از فناوریهای نوین و گامهای آغازین در بهره‌گیری از هوش مصنوعی گفت: انتظار نقش‌آفرینی تحول‌آفرین هوش مصنوعی در تحولات آغاز سده دوم بازتأسیس حوزه مورد توجه جدی قرار گرفته است و انتظار می رود توجه حداکثری به ارزش‌های دینی و اصالت، سنت‌ها و شئون حوزوی و لزوم به‌کارگیری نهایت دقت و مراقبت توسط محققان و پژوهشگران در تحقیقات و تولیدات وجود داشته باشد.

امام جمعه قم اظهار کرد: امروزه ضرورت دارد، توجه بشر به معارف اسلامی به‌ویژه در حوزه معرفةالنفس برای جهت‌گیری صحیح تمدنی فناوری و حسن عاقبت بشر با نگاه فناورانه هوشمند بعنوان آغاز یک حرکت ماندگار و باقیات الصالحات تمدنی و شرایط تحقق آن، صورت پذیرد.

وی گفت: دو فصل تأثیرپذیری و تأثیرگذاری علوم دینی و هوش مصنوعی بر یکدیگر و محورهای این تأثیر، تأثر، افاده و استفاده میان آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و توجه به هوش مصنوعی و علوم اسلامی در سه سطح (الف) معارف اسلامی و تبیین، ترویج، گفتمان‌سازی و پیاده‌سازی در آن؛ (ب) حوزه علوم اسلامی و پژوهش‌های مرتبط با آن و (ج) حوزه تحلیل منابع و مصادر اسلامی شامل کتاب و سنت باید در دستور کار قرار داشته باشد.

آیت‌الله اعرافی اذعان کرد: امروز نقش هوش مصنوعی در توسعه مرزهای علوم اسلامی علاوه بر نقش آن در کمک به تسریع و تدقیق تولید علم در مرزهای موجود بر کسی پوشیده نیست و نفی هرگونه نگاه جانشینی هوش مصنوعی و فرآیند اجتهاد و تحقیق در علوم اسلامی و تأکید بر نقش دستیاری این فناوری برای فقها و متفکران علوم اسلامی باید در عمل نمایان باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

همه باید همت کنند تا مشکلات معیشتی حل شود

بازدید دکتر صادقی مقدم از غرفه انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان

افکار عمومی مهم‌ترین ابزار حقوق بشر در قبال مسئله غزه است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

توصیه آیت‌الله جنتی به منتخبان مجلس دوازدهم؛ اولویت اصلی چاره‌اندیشی برای حل مشکلات کشور باشد

بازدید دکتر مولابیگی از غرفه انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه قم

دکتر طحان‌نظیف به دانشگاه قم رفت و پاسخگوی سوالاتی درباره قانون اساسی شد/ سخنگو: اساتید و دانشجویان حقوقی یاری‌گر شورای نگهبان باشند

بازدید دانشجویان عضو انجمن علمی حقوق دانشگاه امام صادق(ع) از پژوهشکده شورای نگهبان

گزارش تصویری نشست هم‌اندیشی مدیران و اساتید حوزه با سخنگوی شورای نگهبان

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به کار می‌کند

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره تایید طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

"طرح استفساریه ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" در شورای نگهبان تایید شد