کد خبر: ۹۱۳۶
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷- 17 February 2023
آیت‌الله اعرافی:

باید دربرابر مردم فروتن و خدمتگزار آنها باشیم

مدیرحوزه های علمیه کشور گفت: مردمی که از کرونا، تحریم، دشواری‌های کم نظیر و جنگ ترکیبی پیچیده‌ای عبور کرده و با هوشمندی در میدان حضور پیدا کردند، باید در برابر این مردم فروتن بود و خدمتگزار آن‌ها باشیم.

باید دربرابر مردم فروتن بود و خدمتگزار آنها باشیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور در مراسم اختتامیه دهمین همایش ملی قرآن عترت و سلامت با رویکرد بین‌المللی که به میزبانی استان قم به مدت دو روز ۲۶ و ۲۷ بهمن‌ماه در تالار قدس مدرسه امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به حضور پرشورمردم در روز ۲۲ بهمن اظهار کرد: بار دیگر دشمن در این روز شکست خورد و مردمی که از کرونا، تحریم، دشواری‌های کم نظیر و جنگ ترکیبی پیچیده‌ای عبور کرده و با هوشمندی در میدان حضور پیدا کردند، باید در برابر این مردم فروتن بود و خدمتگزار آن‌ها باشیم.

وی از برگزارکنندگان همایش ملی قرآن عترت سلامت تشکر کرد و افزود: این همایش یک نشست پر برکت بوده و از جامعه پزشکی و اساتید این حوزه صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم، در روزگاری که محور سلطه و سلطه جویان عالم راه را بر مقدسات دنیا بسته‌اند برگزاری چنین همایشی جای تشکر دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: ایران از این امتیاز برخوردار است که با مردمی بااستعداد و باهوش پذیرای اسلام شد و توانست تمام علم خود را در دین تجلی داده و در آینه اسلام نشان دهد چراکه قران حامل تمام حقایق بوده و به ازلیت و ابدیت وصل است.

وی ظرف قرآن را بی نهایت خواند و ابراز کرد: تمام صفات الهی و تمام قوانین حاکم در جهان و احکام حیات‌بخش بشر در این آینه منتشرشده و این حقایق بی نهایت برای فهم نیاز به هوش‌های قوی و استعدادی روشن دارد و ما با تلاش‌های علمی خود می‌توانیم به ساحت قران نزدیک شویم.

امام‌جمعه قم گفت: مردم ایران در کنار پذیرش اسلام هوش خود را در خدمت اسلام و قرآن قرار داد و در هم تنیده شدند و در کنار دیگر ملت‌های عالم از این منبع معارف حقیقی استفاده کرد، در ایران بعد از اسلام شخصیت‌های بزرگی در همه علوم بروز و تجلی کرد و در ایران شاهد باروری علوم در همه رشته‌ها هستیم.

وی رویکرد اسلام را تمدن‌سازی دانست و بیان کرد: امروز نیز دانشمندان می‌توانند با نگاهی نو مرزهای علم را گسترش دهند و این توانایی در دانشمندان ایرانی وجود دارد تا در حوزه سلامت نیز شاهد توسعه و گسترش علم با نگاه قرآنی باشیم، در این حوزه نیاز داریم در فلسفه نظری سلامت مطالعه کنیم و در کنار ضلع اخلاقی ارزشی و فقهی حقوقی این رشته کار کنیم.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: علم سلامت باید بر پایه فلسفه قوی بنا شود و بدانیم ایران باید مرزهای دانش را در نورد و تلاش کند جلوتر از سایر کشورها قرار گیرد تا در استقلال کامل به مرزهای دانش برسیم و نگاه فلسفی در این حوزه را نباید نادیده بگیریم.

وی افزود: رسالت دانشگاهیان در کنار حوزه‌های علمیه توجه به فلسفی نظری کلامی علوم است و نباید در این راه افراط تفریط کرد، بشر توانایی خدادادی در پیشرفت و تصرف عالم را دارد و باید علم را در کنار معرفت فکری و ذهنی فرا گیرد، در قران کریم نیز به فراگیری معرفت علوم تأکید شده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه گام‌های برداشته‌شده در حوزه سلامت با نگاه دینی را قابل‌تحسین دانست و بیان کرد: سلامت در منطق اسلام و به‌ویژه سلامت معنوی از یک الگوی ویژه برخوردار است که راهنمایی درست است و این قراردادها در این حوزه بر اساس حقایق برپاشده و پایه‌ای عقلی دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: تمام ریزه‌کاری‌های اسلام و احکام به یک قانون واقعی در روح و روان هستی اشاره دارد و این پشتوانه احکام ما چند دسته است که یک بخش آن اخروی، یک بخش به درون و جهان روح انسان برمی‌گردد و بخشی نیز به مسائل دنیوی اجتماعی اشاره دارد.

وی ابراز کرد: این سه بخش به‌صورت زنجیره به هم متوسل بوده و دنیا و آخرت ما را با هم مدیریت می‌کند و سلامت نیز در این زنجیره بوده و با وجود راهبری اسلامی و احکام جامع در این حوزه نیاز به تحقیق دانشمندانی مانند شما دارد تا تمام ابعاد سلامت روح و جسم انسان شناخته شود.

آیت‌الله اعرافی ابراز کرد: یکی از موضوعاتی که باید مورد مطالعه قرار گیرد روح انسان و ترس‌ها و شادی‌های انسان است که برای غلبه بر ترس‌های درون و مستی‌های بی‌پایه و اساس می‌توانیم از اسلام کمک بگیریم زیرا اسلام مخزن غنی بوده و برای همه جنبه‌های حیات انسان دستورالعمل دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در همایش جهاد تبیین حقوقدانان بسیجی

سخنگوی شورای نگهبان: زمینه مشارکت جریانات سیاسی مختلف در انتخابات فراهم است/ نظام جمهوری اسلامی ایران همواره امانتدار آرای مردم بوده است

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد