کد خبر: ۹۱۳۶
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷- 17 February 2023
آیت‌الله اعرافی:

باید دربرابر مردم فروتن و خدمتگزار آنها باشیم

مدیرحوزه های علمیه کشور گفت: مردمی که از کرونا، تحریم، دشواری‌های کم نظیر و جنگ ترکیبی پیچیده‌ای عبور کرده و با هوشمندی در میدان حضور پیدا کردند، باید در برابر این مردم فروتن بود و خدمتگزار آن‌ها باشیم.

باید دربرابر مردم فروتن بود و خدمتگزار آنها باشیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور در مراسم اختتامیه دهمین همایش ملی قرآن عترت و سلامت با رویکرد بین‌المللی که به میزبانی استان قم به مدت دو روز ۲۶ و ۲۷ بهمن‌ماه در تالار قدس مدرسه امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به حضور پرشورمردم در روز ۲۲ بهمن اظهار کرد: بار دیگر دشمن در این روز شکست خورد و مردمی که از کرونا، تحریم، دشواری‌های کم نظیر و جنگ ترکیبی پیچیده‌ای عبور کرده و با هوشمندی در میدان حضور پیدا کردند، باید در برابر این مردم فروتن بود و خدمتگزار آن‌ها باشیم.

وی از برگزارکنندگان همایش ملی قرآن عترت سلامت تشکر کرد و افزود: این همایش یک نشست پر برکت بوده و از جامعه پزشکی و اساتید این حوزه صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم، در روزگاری که محور سلطه و سلطه جویان عالم راه را بر مقدسات دنیا بسته‌اند برگزاری چنین همایشی جای تشکر دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: ایران از این امتیاز برخوردار است که با مردمی بااستعداد و باهوش پذیرای اسلام شد و توانست تمام علم خود را در دین تجلی داده و در آینه اسلام نشان دهد چراکه قران حامل تمام حقایق بوده و به ازلیت و ابدیت وصل است.

وی ظرف قرآن را بی نهایت خواند و ابراز کرد: تمام صفات الهی و تمام قوانین حاکم در جهان و احکام حیات‌بخش بشر در این آینه منتشرشده و این حقایق بی نهایت برای فهم نیاز به هوش‌های قوی و استعدادی روشن دارد و ما با تلاش‌های علمی خود می‌توانیم به ساحت قران نزدیک شویم.

امام‌جمعه قم گفت: مردم ایران در کنار پذیرش اسلام هوش خود را در خدمت اسلام و قرآن قرار داد و در هم تنیده شدند و در کنار دیگر ملت‌های عالم از این منبع معارف حقیقی استفاده کرد، در ایران بعد از اسلام شخصیت‌های بزرگی در همه علوم بروز و تجلی کرد و در ایران شاهد باروری علوم در همه رشته‌ها هستیم.

وی رویکرد اسلام را تمدن‌سازی دانست و بیان کرد: امروز نیز دانشمندان می‌توانند با نگاهی نو مرزهای علم را گسترش دهند و این توانایی در دانشمندان ایرانی وجود دارد تا در حوزه سلامت نیز شاهد توسعه و گسترش علم با نگاه قرآنی باشیم، در این حوزه نیاز داریم در فلسفه نظری سلامت مطالعه کنیم و در کنار ضلع اخلاقی ارزشی و فقهی حقوقی این رشته کار کنیم.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: علم سلامت باید بر پایه فلسفه قوی بنا شود و بدانیم ایران باید مرزهای دانش را در نورد و تلاش کند جلوتر از سایر کشورها قرار گیرد تا در استقلال کامل به مرزهای دانش برسیم و نگاه فلسفی در این حوزه را نباید نادیده بگیریم.

وی افزود: رسالت دانشگاهیان در کنار حوزه‌های علمیه توجه به فلسفی نظری کلامی علوم است و نباید در این راه افراط تفریط کرد، بشر توانایی خدادادی در پیشرفت و تصرف عالم را دارد و باید علم را در کنار معرفت فکری و ذهنی فرا گیرد، در قران کریم نیز به فراگیری معرفت علوم تأکید شده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه گام‌های برداشته‌شده در حوزه سلامت با نگاه دینی را قابل‌تحسین دانست و بیان کرد: سلامت در منطق اسلام و به‌ویژه سلامت معنوی از یک الگوی ویژه برخوردار است که راهنمایی درست است و این قراردادها در این حوزه بر اساس حقایق برپاشده و پایه‌ای عقلی دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: تمام ریزه‌کاری‌های اسلام و احکام به یک قانون واقعی در روح و روان هستی اشاره دارد و این پشتوانه احکام ما چند دسته است که یک بخش آن اخروی، یک بخش به درون و جهان روح انسان برمی‌گردد و بخشی نیز به مسائل دنیوی اجتماعی اشاره دارد.

وی ابراز کرد: این سه بخش به‌صورت زنجیره به هم متوسل بوده و دنیا و آخرت ما را با هم مدیریت می‌کند و سلامت نیز در این زنجیره بوده و با وجود راهبری اسلامی و احکام جامع در این حوزه نیاز به تحقیق دانشمندانی مانند شما دارد تا تمام ابعاد سلامت روح و جسم انسان شناخته شود.

آیت‌الله اعرافی ابراز کرد: یکی از موضوعاتی که باید مورد مطالعه قرار گیرد روح انسان و ترس‌ها و شادی‌های انسان است که برای غلبه بر ترس‌های درون و مستی‌های بی‌پایه و اساس می‌توانیم از اسلام کمک بگیریم زیرا اسلام مخزن غنی بوده و برای همه جنبه‌های حیات انسان دستورالعمل دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

شرکت در انتخابات عبادت اجتماعی است / تمام گرایش ها و گروه ها در انتخابات نماینده دارند

لایحه الحاق یک بند به تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تایید شد

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

پربازدید ها

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

فیلم|برنامه «تقاطع» با حضور دکتر طحان نظیف