کد خبر: ۹۱۳۲
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲- 15 February 2023
آیت‌الله اعرافی خبر داد:

مؤسسه‌ای برای تولید دایرة المعارف‌های مناطق مختلف اسلامی تاسیس شده است

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه ما دایرة المعارف های متناسب با مناطق دنیا و اسلام در نقاط دیگر نداریم، افزود: مؤسسه ای برای تولید دایرة المعارف های مناطق مختلف اسلامی تاسیس و کار آن هم شروع شده است.

مؤسسه ای برای تولید دایرة المعارف های مناطق مختلف اسلامی تاسیس شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی، روز، ۲۵ بهمن ماه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گفتمان علمی انقلاب اسلامی ویژه آثار منتخب علوم انسانی اسلامی به ۳۴ زبان زنده دنیا که در سالن همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه برگزار شد، با اشاره به راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، گفت: مردم با وجود تنگناها و مشکلات در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشان دادند بصیر و خبیر و هوشمند هستند و در نقاط عطف اولویت‌ها را به درستی تشخیص می دهند و ما خدا را شاکریم و از ملت عزیز و بزرگ ایران هم قدردانی می‌کنیم.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی، افزود: این طرح کار ارزشمندی است که حدود ۱۵ نهاد از نهادهای حوزوی، دانشگاهی و حوزوی و دانشگاهی در آن مساعدت داشته اند و هدف هم این بوده است تا دستاورد این نهادهای در ترجمه و تولید و بازتولید آثار علوم انسانی و اسلامی در عرصه بین الملل تنظیم و جمع آوری و ارائه شود و گام بزرگی در این زمینه برداشته شد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به دستاوردهای صدساله اخیر حوزه قم در عرصه بین المللی اضافه کرد: یکی از دستاوردهای ۱۰۰ ساله اخیر به ویژه چند دهه گذشته تولید آثار به زبان های زنده دنیا بوده است. ما اگر به حوزه‌های نجف و قم در صد سال قبل برگردیم تقریبا پرونده آنان در تولید و ترجمه آثار شیعه به زبان‌های دیگر خالی است البته موارد نادری در نجف و قم و تهران و ... می‌توان پیدا کرد که آثاری به زبان های دیگر تولید کرده اند مثلا قرآن به چند زبان قبل از این صد سال ترجمه شده است.

وی افزود: همچنین برخی آثار فقهی، کلامی و تفسیری ترجمه شده بود ولی قبل از صد سال و حتی قبل از ۵۰ سال اخیر این آثار به زبان‌های غیرفارسی بسیار اندک بوده است البته زبان عربی از بقیه متفاوت است گرچه ترکی و انگلیسی هم آثاری دارد.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه در صد سال اخیر و به خصوص ۵۰ سال اخیر نقطه عطف و تحول بزرگی را در ترجمه آثار به زبان های دیگر شاهد هستیم، تصریح کرد: ما در همه عرصه‌ها یعنی منابع و متون و معارف اسلامی شاهد تحول خوبی هستیم. در حوزه و قلمرو منابع و مصادر اصلی علوم اسلامی شاهد ترجمه‌های خوبی از قرآن هستیم و گفته شده قرآن به صد زبان ترجمه شده است در حالی که کتاب مقدس مسیحیان بالای هزار ترجمه به زبان‌های دیگر دارد.

وی افزود: بعد از قرآن منابع حدیثی مانند کافی و یا نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و... هم ترجمه شده است و بخش دیگر هم علوم و دانش های اسلامی در فقه و فلسفه و کلام و ... است و در معارف اسلامی هم کتبی چون آثار شهید مطهری کارهای خوبی انجام شده است و نوع کار هم برخی ترجمه معمولی، برخی اقتباس و برخی تولید است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه دستاورد این جنبش جدید در حوزه و مراکز علمی دستاورد بزرگی است، اظهار داشت: این آثار به ۵۰ زبان ترجمه شده و تنوع شکلی و زبانی در آثار را شاهدیم و تولیدکنندگان هم متنوع هستند و در پرتو این موج جدید شاهد محتوای متنوعی هم در قلمروهای مورد اشاره تولید شده است و شاهد نیروپروری و نیروسازی هم هستیم و الان هزاران نفر در ایران و بیش از ۱۰۰ کشور دنیا ورزیده و تربیت شده اند.

مدیر حوزه‌های علمیه ابراز داشت: انسان وقتی به کشورهای شرق آسیا سفر می‌کند چون زبان آنها گنجایش معارف دینی را نداشته است احساس می شود اسلام گسترش چندانی هم نداشته است و کاروان تولید و ترجمه به زبان‌های دیگر گنجایش زبان‌های مختلف برای تحمل بار معارف اسلامی را توسعه می‌دهد.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه این نوع ترجمه ها باعث گسترش شیعه و معارف آن شده است، گفت: این مسئله از دستاوردهای خیزش نوین تولید و ترجمه به زبان‌های غیرفارسی است و باید در این راستا از هزاران نویسنده و متفکر و مترجم که در پیشبرد این نهضت عظیم نقش داشته‌اند تشکر کنیم و این اولین پیام این نمایشگاه به این افراد است.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه برخی اشخاص حقیقی هم در این روند همچون یک امت عمل کرده‌اند، افزود: مرحوم آقای لاری یکی از این نمونه‌ها است. آقای خسروشاهی و جعفرالهادی(خوشنویس) و آقای انصاری هم در زمره این بزرگان هستند ودر پرتو انقلاب کاروان پژوهش و تولید و ترجمه به زبان های دیگر فعال شده است.

وی با اشاره به برخی نقاط ضعف که نیاز به حضور مجاهدانه دارد، اضافه کرد: کار ترجمه و تولید از لحاظ ساختاری متکثر و پراکنده است که البته تا اینجا طبیعی است و نمی‌توان کل کار ترجمه و تولید را در یک ساختار متمرکز کنیم و اگر شدنی هم بود مطلوب نبود ولی نقطه محوری این است که یک نقشه کلان و راهبرد جامع و خطوط کلی که این حلقه‌ها را در یک زنجیره قرار دهد نداریم.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: باید نقشه جامعی مبتنی بر نیازسنجی و اولویت سنجی داشته باشیم که الان نیست و حل آن نیازمند عزم جمعی و اراده قوی است و گفتمان علمی باید این خلا را برطرف کند و ترمیم آن هم محتاج تعاون و همکاری است.

وی افزود: مسئله دیگر این است که در کیفیت ترجمه و تولید هم ضعف های زیادی داریم؛ بنده به نقاط مختلف دنیا سفر کرده‌ام و معتقدم کیفیت آثار ما متناسب با کمیت نیست و تولید آثار نیازمند ورزیدگی‌های بیشتری است. بنده کارشناسان دقیقی را برای این کار سپردم و در خیلی موارد گفتند آثار از اتقان لازم برخوردار نیست.

مدیر حوزه علمیه افزود: تناسب محتوا با فرهنگ و گفتمان حاکم بر کشورها هم از دیگر موضوعاتی است که باید رعایت شود؛ بیشتر آثاری که ما تولید می‌کنیم مبتنی بر ادبیاتی است که در حوزه قم و نجف به کار می‌رود و این ادبیات نمی تواند وارد ادبیات کشورهای دیگر شود.

آیت‌الله اعرافی گفت: موضوع دیگر فقدان یک نیازسنجی است به خصوص باید ببینیم در دنیای غرب چه چیزی مورد نیاز است یعنی جهان مخاطب خود را بشناسیم. همچنین نیازمند اولویت‌گذاری در زبان‌ها هستیم و شاید اولویت‌های کنونی مناسب نباشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ضعف دیگر این است که نیاز به واژه‌سازی و تولید ادبیات به زبان های مختلف برای تحمل معارف اسلامی هستیم، ما قبلا پروژه تولید ادبیات علوم اسلامی در زبان ژاپنی و چینی و ... را شروع کردیم ولی به نتیجه مورد نظر نرسید. باید واژگان معادل را با دقت انتخاب کنیم یعنی بدا و توحید و امامت و ... را بتوانیم درست معنا کنیم که در انگلیسی انجام شده ولی در خیلی از زبان‌ها نداریم.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه باید نوعی نظام منسجم در نشر در عرصه بین المللی داشته باشیم که الان فاقد آن هستیم، تصریح داشت: البته اختاپوس‌های مسلط بر نظام نشر بین‌المللی به خصوص در غرب اجازه نمی‌دهند ولی راه‌های نرفته‌ای هم هست که ما دنبال نکرده‌ایم. نکته دیگر هم باید مورد توجه باشد تجمیع آثار است.

وی با بیان اینکه ما دایرة المعارف‌های متناسب با مناطق دنیا و اسلام در نقاط دیگر نداریم، افزود: مؤسسه‌ای برای تولید دایرة المعارف‌های مناطق مختلف اسلامی تاسیس و کار آن هم شروع شده است. ما یک مجموعه مشترک با استفاده از دایرة المعارف های موجود در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه ضعف دیگر کمبود زبان تخصصی برای برخی رشته‌ها و موضوعات است و درصدد توسعه این زبان‌ها هستیم، گفت: در نهایت هم ضعف دیگر این است که فاقد یک راهبری کلان در آثار اسلامی به زبان های دیگر هستیم و این نمایشگاه باید این خلا را جبران کند.

آیت‌الله اعرافی تاکید کرد: رسالت امروز ما سنگین است و اگر معارف اسلام و اهل بیت را به درستی به دنیا امروز عرضه کنیم فوق تصور ما در عالم خریدار دارد و باید اقدام مناسبی برای این عطش داشته باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد