کد خبر: ۹۰۶۱
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰- 28 January 2023
آیت‌الله خاتمی در همایش استعدادهای برتر حوزه‌های علمیه مطرح کرد:

پنج آسیبی که یک فرد نخبه را تهدید می‌کند/ نخبگان سرمایه همه نهادها هستند

عضو فقهای شورای نگهبان بیان داشت: واژه ای که برای نخبگان، اما نه فقط منحصر به نخبگان در قرآن پیدا کردم واژه «اولوا الباب» است.

پنج آسیبی که یک فرد نخبه را تهدید می‌کند/ نخبگان سرمایه همه نهادها هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله سید احمد خاتمی در همایش استعداد های برتر که توسط دفتر امور نخبگان و در سالن همایش بعثه حج و زیارت قم برگزار شد، بیان داشت: شما نخبگان و استعدادهای برتر مفاخر بالفعل حوزه های علمیه ما هستید. بنده هم نخبگان را سرمایه برای هر نهادی از جمله حوزه و دانشگاه و... می‌دانم. و دعاگوی عزیزانی هستیم که در این عرصه تلاش می کنند. و ان شاء الله کل حوزه خدماتش برای کشف و رشد استعدادها باشد.
عضو فقهای شورای نگهبان بیان داشت: واژه‌ای که برای نخبگان اما نه فقط منحصر به نخبگان در قرآن پیدا کردم واژه«اولوا الباب» است، لب به معنای مغز و خالص شئ است و اگر بخواهیم در مراکز علمی لب حوزه‌ها را پیدا کنیم عصاره فضائل حوزه ها نخبگان هستند. و اولواالباب را فقط به نخبگان نمی‌گویم چون شاید کسانی باشند که یک سطر در حوزه و دانشگاه درس نخوانده باشند ولی اولوا الباب باشند.
وی در رابطه با تقوا بیان داشت: بیشترین تاکید قرآن در عرصه اولوا الباب تقوا است. از نگاه قرآن مسئله تقوا برای حریم نگهداری و برای ذات اقدس ربوبی مهم است. تقوا جامع‌ترین مفهوم اخلاقی دین است و هیچ واژه‌ای بین واژه‌های اخلاقی مثل تقوا نیست و مثل خونی است که در رگ سیستم اخلاقی اسلام است و این نخبگی و استعداد برتر بودن هبه خداوند است و قدر این هدیه الهی را با تقوا می‌شود دانست. واگر تمام امکانات و تدارکات برای شناسایی نخبه گرفته شود، اما نخبه به دلیل مراقبت نکردن گرفتار شود این امکانات هیچ تاثیری ندارد.
عضو جامعه مدرسین قم در مورد لغزش‌ها و آسیب‌هایی که نخبگان باید مراقب باشند ابراز داشت: آسیب‌هایی برای نخبگان وجود دارد که باید مراقب باشند اول اتکا به استعداد است . اگر نخبه بگوید وقتی به کلاس می روم و همه چیز را می فهمم این کار اگر باعث شود مطالعه نکند باعث آسیب می‌شود. نباید فقط به استعداد اتکا کرد، بلکه باید تلاش و فکر کرد. آسیب دوم، ربودن فکر نخبگان است. نخبه باید تحلیل و رشد صحیح سیاسی داشته باشد. آسیب سوم، پراکنده‌کاری است. تا یک نخبه می‌خواهد بدرخشد جاهای مختلف او را به کار می‌گیرند و دیگر فرصت اندیشیدن برای او باقی نمی‌ماند. آسیب چهارم ، استعداد خود را نشناختن و همت خود را در آن به کار نگرفتن است. آسیب پنجم، بی‌طرف بودن با نظام اسلامی است . این بستر را نظام اسلامی در کشور ایجاد کرده و شکر این نعمت تقویت اصل نظام است و به سمت بی تفاوتی و بی‌طرفی رفتن ناشکری می باشد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه در پایان بیان داشت: نخبگان سرمایه های ارزشمند حوزه هستند و آینده حوزه قطعا در دستان شماست.
انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

حضور دادستان کل کشور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات؛ تاکنون تخلف خاصی صورت نگرفته است

دکتر طحان‌نظیف از روند اخذ رای در شعبه مسجد جامع ابوذر هم بازدید کرد

بازدید سخنگوی شورای نگهبان از روند اخذ رای در شعبه حسینیه ارشاد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم