کد خبر: ۹۰۴۸
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۱- 20 January 2023
آیت‌الله شب‌زنده‌دار:

امروزه باید بر جهاد تبیین اهتمام ویژه داشت

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: امروزه باید بر جهاد تبیین و زندگی خدایی اهتمام ویژه وجود داشته و در زندگی دارای ورع، اجتهاد و عفت باشیم.

امروزه باید بر جهاد تبیین اهتمام ویژه داشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله مهدی شب‌زنده‌دار در اجلاسیه اساتید و مشاوران اخلاقی معاونت تهذیب و تربیت حوزه های علمیه که در سالن سلمان مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم برگزار شد با اشاره به دستور جهاد تبیین توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: امروزه باید بر جهاد تبیین و زندگی خدایی اهتمام ویژه وجود داشته و در زندگی دارای ورع، اجتهاد و عفت باشیم.

عضو فقهای شورای نگهبان افزود: ورع داشتن داعیان دین، منجر به دعوت مردم به دین می شود و حوزه های علمیه از صدر و ذیل، آنچه جاذبه دارند و موجب هدایت مردم می شود، داشتن ورع بین علما و داعیان دین است.

استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: سیره علما و بزرگان در تربیت شاگردان و تهذیب طلاب علوم، کنشگری و عملکرد مناسب به تربیت نفوس و تهذیب آنان بود؛ چراکه تاثیر و سازندگی کنشگری و عملکرد اساتید از هزار حرف بالاتر است و نتایج بسیار خوبی را برجای خواهد گذاشت.

وی با اشاره به جمله ای از امیرالمومنین علیه السلام که فرمود «اَعینونی بِوَرَعٍ وَ اجتِهادٍ وَ عِفَّةٍ وَ سُدادٍ» اظهار داشت: بزرگانی از جمله علامه مجلسی و برخی از علما براین اعتقاد هستند که منظور حضرت از این کلام این است که ما می خواهیم شما را شفاعت کنیم و شما یک آبرومندی داشته باشید تا ما بتوانیم شما را شفاعت کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: آبرومندی به این معنا است که ما با کمک گرفتن از ورع، اجتهاد، عفت و سداد که در روایت به آن‌ها اشاره شده است، زمینه‌های شفاعت ائمه معصومین علیهم السلام از ما را فراهم سازیم.

آیت‌الله شب‌زنده‌دار بیان داشت: مفهوم دیگری که برای این حدیث بیان شده این است که مخاطب «اعینونی»، امرایی هستند که امیرالمومنین علیه السلام آنان را در مناصب، نصب کرده بودند و یا اینکه عموم مخاطبان منظور بوده است و باید همه ما ائمه معصوم علیه السلام کمک کنیم و آنان را در شفاعت خود یاری رسانیم.

وی با اشاره به معنای ممکن دیگر لفظ اعینونی در روایت امیرالمومنین علیه السلام و یا اعینونا در روایت امام باقر علیه السلام ابراز کرد: معنای این یعنی اینکه امامان معصوم علیهم السلام می فرمایند ما را در اهداف و مقاصد یاری کنید و هدف این است که به آرمان های اسلامی و اهداف و مقاصد آن دست پیدا کرده و شریعت را در جامعه پیاده کنیم.

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: یاور و معین ائمه معصومین علیهم السلام امروزه در لباس استاد اخلاق جلوه می کند و از کلام امیرالمومنین علیه السلام چنین استفاده می شود که آن چیزی که اثر آکد داشته و خیلی نیز مهم است، پیاده کردن مرضات الهی برای خود و دیگران است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

حضور دادستان کل کشور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات؛ تاکنون تخلف خاصی صورت نگرفته است

دکتر طحان‌نظیف از روند اخذ رای در شعبه مسجد جامع ابوذر هم بازدید کرد

بازدید سخنگوی شورای نگهبان از روند اخذ رای در شعبه حسینیه ارشاد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم