کد خبر: ۸۹۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸- 03 January 2023
آیت‌الله اعرافی در دومین کنگره بین المللی استاد فکر:

آیت‌الله مصباح یزدی تفسیر موضوعی تخصصی معطوف به دانش جدید را پایه ریزی کرد

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی در کنار ریزبینی و عمق و تحلیل و دقت، دارای وسعت نظر و کلان نگری بودند. ما این جمع را به وضوح می‌بینیم و کسانی که نزدیک ایشان بودند بیشتر این را احساس می‌کنند.

آیت‌الله مصباح یزدی تفسیر موضوعی تخصصی معطوف به دانش جدید را پایه ریزی کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله اعرافی در اختتامیه دومین کنگره بین المللی «استاد فکر» که عصر دوشنبه در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد گفت: آیت الله مصباح یزدی وارد هر بحثی می‌شد نهایت دقت و ریزبینی را داشت و مو را از ماست بیرون می‌کشید.

عضو فقهای شورای نگهبان افزود: این نازک‌اندیشی و دقت بسیار در ایشان ممتاز بود. اما این نازک‌اندیشی هیچ وقت ایشان را از نگاه کلان و جامع فکری و نظام‎مند باز نمی‌داشت. جمع بین این دو فضیلت در شخصیت ایشان تا حد زیادی نمایان شده بود.

مدیر حوزه های علمیه گفت: مرحوم آیت الله مصباح یزدی تنها این نبود که در علوم مختلف نظریاتی داشته باشند، بلکه چیزی فراتر از این بود و ایشان راهبر علمی بود و مدیریت دانش داشت. این منظومه‌ای که از دانش‌های مختلف امروز پیش روی ما است پنجاه سال قبل روشن نبود، ولی آیت الله مصباح از همان موقع طرح و ایده داشت و طرح توسعه ای برای مرزهای علوم اسلامی داشت.

وی ادامه داد: ایشان مبدع توسعه علوم انسانی به سمت علوم اسلامی بودند. در این زمینه آن چیزی که جای شگفتی دارد، بنده ایشان را از نزدیک درک کرده‌ام. از هفت هشت صبح تا دوازده شب جلساتی محضر ایشان شروع می‌شد، در هر جلسه‌ای با اساتید رشته‌های مختلف علوم انسانی (روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و ...) می‌نشست و در همه موارد چیره و حریف بود. نه این که صرفا آشنایی کلی داشته باشد، بلکه در جزئیات چیره و حریف بود. احاطه ایشان به علوم انسانی هم از لحاظ عمق هم از لحاظ پهنا و وسعت، بسیار ویژه بود.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: ما مواجه با هجوم غربی هستیم. در این زمینه ما شاهد چند نوع ورود هستیم، بدون تردید، ورود در این کارزار بدون غرب‌شناسی عمیق و وسیع، اثر گذار نیست. کسانی در مواجهه با این هجوم، سیل ایشان را برده است. کسانی هم دقیق نمی‌داند چه اتفاقی افتاده است و در جریان نیستند. اما اشخاصی مانند مرحوم آیت الله مصباح غرب‌شناسی روشنی داشتند. هم مطالعات داشت و هم سفرهایی به مناطق مختلف غربی داشت و از نزدیک شرایط غرب را مشاهده کرده بود.

آیت‌الله اعرافی گفت: استواری در مسیر و حرکت عمار گونه، در مالک اشتر فوق العاده بود. در آیت الله مصباح هم اینطور است. [تعابیر امیرالمومنین علیه السلام بعد از شهادت مالک، حاکی از رضایت ولی خدا از مالک اشتر است.] این رضایت ولی خدا بهترین امتیازی است که به مالک داده شد و سخنان اخیر مقام معظم رهبری در مورد آیت الله مصباح، نشان‌گر رضایت ایشان از آیت الله مصباح بود و این افتخار بزرگی است که در همه حوزه‌ها پیشگام بود و در حوزه دفاع از ولایت نیز صریح و شجاع بود.

وی در پایان آیت‌الله مصباح یزدی را در هشت قلمروی علمی؛ مبدع، مؤسس و متفکر برشمرد و افزود: برای نمونه آیت الله مصباح یزدی تفسیر موضوعی تخصصی معطوف به دانش جدید را پایه ریزی کردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در همایش جهاد تبیین حقوقدانان بسیجی

سخنگوی شورای نگهبان: زمینه مشارکت جریانات سیاسی مختلف در انتخابات فراهم است/ نظام جمهوری اسلامی ایران همواره امانتدار آرای مردم بوده است

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد