کد خبر: ۸۹۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸- 03 January 2023
آیت‌الله اعرافی در دومین کنگره بین المللی استاد فکر:

آیت‌الله مصباح یزدی تفسیر موضوعی تخصصی معطوف به دانش جدید را پایه ریزی کرد

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی در کنار ریزبینی و عمق و تحلیل و دقت، دارای وسعت نظر و کلان نگری بودند. ما این جمع را به وضوح می‌بینیم و کسانی که نزدیک ایشان بودند بیشتر این را احساس می‌کنند.

آیت‌الله مصباح یزدی تفسیر موضوعی تخصصی معطوف به دانش جدید را پایه ریزی کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله اعرافی در اختتامیه دومین کنگره بین المللی «استاد فکر» که عصر دوشنبه در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد گفت: آیت الله مصباح یزدی وارد هر بحثی می‌شد نهایت دقت و ریزبینی را داشت و مو را از ماست بیرون می‌کشید.

عضو فقهای شورای نگهبان افزود: این نازک‌اندیشی و دقت بسیار در ایشان ممتاز بود. اما این نازک‌اندیشی هیچ وقت ایشان را از نگاه کلان و جامع فکری و نظام‎مند باز نمی‌داشت. جمع بین این دو فضیلت در شخصیت ایشان تا حد زیادی نمایان شده بود.

مدیر حوزه های علمیه گفت: مرحوم آیت الله مصباح یزدی تنها این نبود که در علوم مختلف نظریاتی داشته باشند، بلکه چیزی فراتر از این بود و ایشان راهبر علمی بود و مدیریت دانش داشت. این منظومه‌ای که از دانش‌های مختلف امروز پیش روی ما است پنجاه سال قبل روشن نبود، ولی آیت الله مصباح از همان موقع طرح و ایده داشت و طرح توسعه ای برای مرزهای علوم اسلامی داشت.

وی ادامه داد: ایشان مبدع توسعه علوم انسانی به سمت علوم اسلامی بودند. در این زمینه آن چیزی که جای شگفتی دارد، بنده ایشان را از نزدیک درک کرده‌ام. از هفت هشت صبح تا دوازده شب جلساتی محضر ایشان شروع می‌شد، در هر جلسه‌ای با اساتید رشته‌های مختلف علوم انسانی (روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و ...) می‌نشست و در همه موارد چیره و حریف بود. نه این که صرفا آشنایی کلی داشته باشد، بلکه در جزئیات چیره و حریف بود. احاطه ایشان به علوم انسانی هم از لحاظ عمق هم از لحاظ پهنا و وسعت، بسیار ویژه بود.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: ما مواجه با هجوم غربی هستیم. در این زمینه ما شاهد چند نوع ورود هستیم، بدون تردید، ورود در این کارزار بدون غرب‌شناسی عمیق و وسیع، اثر گذار نیست. کسانی در مواجهه با این هجوم، سیل ایشان را برده است. کسانی هم دقیق نمی‌داند چه اتفاقی افتاده است و در جریان نیستند. اما اشخاصی مانند مرحوم آیت الله مصباح غرب‌شناسی روشنی داشتند. هم مطالعات داشت و هم سفرهایی به مناطق مختلف غربی داشت و از نزدیک شرایط غرب را مشاهده کرده بود.

آیت‌الله اعرافی گفت: استواری در مسیر و حرکت عمار گونه، در مالک اشتر فوق العاده بود. در آیت الله مصباح هم اینطور است. [تعابیر امیرالمومنین علیه السلام بعد از شهادت مالک، حاکی از رضایت ولی خدا از مالک اشتر است.] این رضایت ولی خدا بهترین امتیازی است که به مالک داده شد و سخنان اخیر مقام معظم رهبری در مورد آیت الله مصباح، نشان‌گر رضایت ایشان از آیت الله مصباح بود و این افتخار بزرگی است که در همه حوزه‌ها پیشگام بود و در حوزه دفاع از ولایت نیز صریح و شجاع بود.

وی در پایان آیت‌الله مصباح یزدی را در هشت قلمروی علمی؛ مبدع، مؤسس و متفکر برشمرد و افزود: برای نمونه آیت الله مصباح یزدی تفسیر موضوعی تخصصی معطوف به دانش جدید را پایه ریزی کردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دکتر ره‌پیک: فرآیندهای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری مطابق قانون انجام شد/ اجرای کامل سیاست‌های کلی انتخابات ضروری است

فیلم | روزی برای شناخت نگهبان قانون اساسی

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

آغاز انتشار ویژه‌نامه «آینه اعتماد ۲» به‌مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان

مردم با حضور پای صندوق رای توطئه دشمن را خنثی کردند

پربازدید ها

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

سخنگوی شورای نگهبان: آرای تمامی افراد حاضر در شعب اخذ می‌شود/ نظارت شورای نگهبان تا شمارش آخرین رای ادامه خواهد داشت

نمایندگان نامزدها از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کردند

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد