کد خبر: ۸۹۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸- 03 January 2023
آیت‌الله اعرافی در دومین کنگره بین المللی استاد فکر:

آیت‌الله مصباح یزدی تفسیر موضوعی تخصصی معطوف به دانش جدید را پایه ریزی کرد

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی در کنار ریزبینی و عمق و تحلیل و دقت، دارای وسعت نظر و کلان نگری بودند. ما این جمع را به وضوح می‌بینیم و کسانی که نزدیک ایشان بودند بیشتر این را احساس می‌کنند.

آیت‌الله مصباح یزدی تفسیر موضوعی تخصصی معطوف به دانش جدید را پایه ریزی کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله اعرافی در اختتامیه دومین کنگره بین المللی «استاد فکر» که عصر دوشنبه در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد گفت: آیت الله مصباح یزدی وارد هر بحثی می‌شد نهایت دقت و ریزبینی را داشت و مو را از ماست بیرون می‌کشید.

عضو فقهای شورای نگهبان افزود: این نازک‌اندیشی و دقت بسیار در ایشان ممتاز بود. اما این نازک‌اندیشی هیچ وقت ایشان را از نگاه کلان و جامع فکری و نظام‎مند باز نمی‌داشت. جمع بین این دو فضیلت در شخصیت ایشان تا حد زیادی نمایان شده بود.

مدیر حوزه های علمیه گفت: مرحوم آیت الله مصباح یزدی تنها این نبود که در علوم مختلف نظریاتی داشته باشند، بلکه چیزی فراتر از این بود و ایشان راهبر علمی بود و مدیریت دانش داشت. این منظومه‌ای که از دانش‌های مختلف امروز پیش روی ما است پنجاه سال قبل روشن نبود، ولی آیت الله مصباح از همان موقع طرح و ایده داشت و طرح توسعه ای برای مرزهای علوم اسلامی داشت.

وی ادامه داد: ایشان مبدع توسعه علوم انسانی به سمت علوم اسلامی بودند. در این زمینه آن چیزی که جای شگفتی دارد، بنده ایشان را از نزدیک درک کرده‌ام. از هفت هشت صبح تا دوازده شب جلساتی محضر ایشان شروع می‌شد، در هر جلسه‌ای با اساتید رشته‌های مختلف علوم انسانی (روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و ...) می‌نشست و در همه موارد چیره و حریف بود. نه این که صرفا آشنایی کلی داشته باشد، بلکه در جزئیات چیره و حریف بود. احاطه ایشان به علوم انسانی هم از لحاظ عمق هم از لحاظ پهنا و وسعت، بسیار ویژه بود.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: ما مواجه با هجوم غربی هستیم. در این زمینه ما شاهد چند نوع ورود هستیم، بدون تردید، ورود در این کارزار بدون غرب‌شناسی عمیق و وسیع، اثر گذار نیست. کسانی در مواجهه با این هجوم، سیل ایشان را برده است. کسانی هم دقیق نمی‌داند چه اتفاقی افتاده است و در جریان نیستند. اما اشخاصی مانند مرحوم آیت الله مصباح غرب‌شناسی روشنی داشتند. هم مطالعات داشت و هم سفرهایی به مناطق مختلف غربی داشت و از نزدیک شرایط غرب را مشاهده کرده بود.

آیت‌الله اعرافی گفت: استواری در مسیر و حرکت عمار گونه، در مالک اشتر فوق العاده بود. در آیت الله مصباح هم اینطور است. [تعابیر امیرالمومنین علیه السلام بعد از شهادت مالک، حاکی از رضایت ولی خدا از مالک اشتر است.] این رضایت ولی خدا بهترین امتیازی است که به مالک داده شد و سخنان اخیر مقام معظم رهبری در مورد آیت الله مصباح، نشان‌گر رضایت ایشان از آیت الله مصباح بود و این افتخار بزرگی است که در همه حوزه‌ها پیشگام بود و در حوزه دفاع از ولایت نیز صریح و شجاع بود.

وی در پایان آیت‌الله مصباح یزدی را در هشت قلمروی علمی؛ مبدع، مؤسس و متفکر برشمرد و افزود: برای نمونه آیت الله مصباح یزدی تفسیر موضوعی تخصصی معطوف به دانش جدید را پایه ریزی کردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم