کد خبر: ۸۹۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲- 03 January 2023
دکتر طحان‌ نظیف در گفتگو با رادیو مقاومت:

شهید سلیمانی، تبلور نگاه جهانی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شهید سلیمانی تبلور نگاه جهانی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است؛ نگاهی که حاکمیت مطلق بر جهان و انسان را از آن خدا می‌داند و نگاهی که در پی گسترش حاکمیت قانون خداوند در جهان است و در جهت ایجاد حکومت جهانی مستضعفین و شکست تمامی مستکبرین تلاش می‌کند.

شهید سلیمانی، تبلور نگاه جهانی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با برنامه «سرباز آرامش» در رادیو مقاومت ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مدیران و دست‌اندرکاران این رادیو، تلاش آن‌ها را در راستای تحقق جهاد تبیین دانست و بیان داشت: معرفی حاج قاسم و مکتب حاج قاسم، شناساندن خوبی‌هاست. معرفی حاج قاسم در واقع شناساندن مکتب امام خمینی (ره) با یک مصداق کاملاً عینی و مشخص است.

وی در ادامه عنوان کرد: در مقدمه قانون اساسی یکی از رسالت‌های جمهوری اسلامی ایران، پرورش انسان‌هایی با ارزش‌های والا و جهان شمول اسلامی معرفی شده است. انسان‌هایی که باید براساس قانون اساسی زمینه‌ساز حرکت پیروزی مستضعفین بر مستکبرین باشند؛ این متن و ادبیات قانون اساسی است. حاج قاسم سلیمانی عزیز نمونه عینی چنین انسانی بود.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: شهید سلیمانی تبلور نگاه جهانی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است؛ نگاهی که حاکمیت مطلق بر جهان و انسان را از آن خدا می‌داند و نگاهی که در پی گسترش حاکمیت قانون خداوند در جهان است و در جهت ایجاد حکومت جهانی مستضعفین و شکست تمامی مستکبرین تلاش می‌کند.

دکتر طحان نظیف با یادآوری اینکه این جملات را از قانون اساسی بیان می‌کند، ادامه داد: نگاه قانون اساسی در سیاست خارجی‌اش براساس معیارهای اسلام و تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان و حمایت بی‌دریغ از مستضعفین جهان تنظیم می‌شود. نگاهی که دولت جمهوری اسلامی ایران را موظف می‌کند تا سیاست کلی خودش را بر پایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار بدهد و کوشش پیگیر به عمل بیاورد تا وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام را تحقق ببخشد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه این‌ نگاه‌ها را می‌توان به حاج قاسم تطبیق داد، اینگونه به سخنانش ادامه داد: نگاه قانون اساسی ما نگاهی است که سعادت انسان را در کل جامعه بشری، آرمان جمهوری اسلامی ایران می‌داند و استقلال، آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می‌داند.

وی تاکید کرد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت‌های دیگر از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می‌کند؛ لذا حاج قاسم، تنها حاج قاسم ما نیست و حاج قاسم مردم عراق، یمن، سوریه و لبنان نیز است.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از این گفتگو بیان کرد: آن‌هایی که سردار سلیمانی را ناجوانمردانه ترور کردند، همان‌هایی هستند که سال‌هاست انسان را استعمار و انسانیت را ذبح کرده‌اند. آنان کسانی هستند که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با مردم ایران دشمنی کردند.

این استاد دانشگاه افزود: آن‌ها با این نگاه متعالی قانون اساسی که بخش‌هایی از آن را بیان کردم، دشمنی دارند و دشمنی می‌کنند چرا که می‌دانند، انسان تراز انقلاب اسلامی نمی‌تواند استعمار کند؛ چون این انسان در مکتب سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می‌آموزد که ذلت را نپذیرد؛ این انسان حاضر است چهل سال مجاهدانه در درگاه خداوند بایستد اما لحظه‌ای در برابر مستکبران سر خم نکند.

دکتر طحان نظیف در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: اگر به دنبال این باشیم که مصداق عینی این مفاهیمی که از قانون اساسی ذکر شد را بیابیم و این سوال را بپرسیم که این موارد در وجود چه کسی تبلور یافته است؟ پاسخ شهید سلیمانی است. او مصداق اشداء علی الکفار و رحماء بینهم بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید در گام دوم انقلاب اسلامی به مفاهیمی که بیان شد، توجه کرد و این به آن معناست که آن چیزی که قانون اساسی، امام خمینی (ره) و مکتب ایشان به دنبال آن بودند، شدنی است و در یک انسان بزرگ و قهرمان ملی یعنی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی متجلی شد و تبلور یافت.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

فیلم| قانون ملاک و معیار عمل شورای نگهبان است

فیلم| معیار شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخاباتی چیست؟

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲