کد خبر: ۸۹۸۸
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳- 31 December 2022
آیت‌الله مدرسی یزدی:

آیت‌الله مصباح یزدی؛ مصباح تاریکی‌ها و راهبر بیابان‌های حیرت و سرگردانی بود

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: تبیین اخلاق و عمل آیت‌الله مصباح یزدی یکی از بهترین روش های تربیت نسل‌ هاست. ایشان همه کارهای خود را برای رضای الهی انجام داد و اخلاص برای خدا داشت و خداوند متعال نیز او را مخلص قرار داد.

آیت‌الله مصباح یزدی؛ مصباح تاریکی‌ها و راهبر بیابان‌های حیرت و سرگردانی بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله محمدرضا مدرسی یزدی، پنجشنبه شب در آیین دومین سالگرد ارتحال آیت الله مصباح یزدی که در شبستان امام خمینی(ره)، حرم حضرت معصومه سلام الله علیها برگزار شد، ضمن اشاره به روایت «مَن تَعَلَّمَ للّه‏ وعَمِلَ للّه‏ وعَلَّمَ للّه‏ دُعِیَ فی مَلَکوتِ السَّماواتِ عَظیما»، با تأکید بر این که تاریخ امامیه از زمان ائمه علیهم‌السلام تا به امروز متصلا مشحون از علمای بزرگ و تأثیرگذار بوده است، اظهار داشت: در میان علما، برجستگی‌های خاص برخی از ایشان در مقام بروز آشکارتر و روشن‌تر است.

وی در ادامه ضمن اشاره به تفاوت ظهور و بروز ویژگی‌های شخصیتی و قابلیت‌های علما، توجه به متغییرهای زمانی را یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین عوامل بروز تجلیات توصیف کرد و گفت: زمان‌های متعدد، اقتضائات گوناگونی دارد. یکی از متغییرهایی که تأثیر بسزایی در بروز استعدادها و شخصیت‌های علما دارد، متغیرهایی است که همراه زمان آشکار و پدیدار می‌شود.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که وقتی به روایات و بیانات معصومین علیهم‌السلام رجوع می‌کنیم، می‌بینیم نسبت به اقتضای زمان عنایت ویژه‌ای وجود دارد، اظهار داشت: از پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و اله نقل شده که می‌فرمایند؛ «عَلَی العاقِلِ أن یَکونَ بَصیرا بِزَمانِهِ»؛ شایسته است که مؤمن عاقل بصیر به زمان باشد.

وی به روایاتی از امام محمدباقر و جعفر صادق علیهماالسلام اشاره کرد و اظهار داشت: در روایات اسلامی آمده؛ رحمت خدا بر آن فردی که زبانش را نگه بدارد و زمانش را بشناسد و راه و روش درست را بپیماید؛ در این روایت مقصود شناخت اجتماعی، سیاسی و دینی است. یعنی انسان‌هایی که در مسیر تاریخ قرار دارند و بر حسب شرایط متغیر با شرایط گوناگون مواجه می‌شوند، باید توجه داشته باشند که در چه شرایطی حضور دارند تا با دشمنان مقابله نموده، مفاسد را از بین ببرند.

استاد حوزه علمیه، به برخی از اسناد روایی در رابطه با اهمیت توجه به اقتضائات زمانه اشاره کرد و ابراز داشت:مرحوم آیت الله مصباح یزدی، العالم به زمانه بودند؛ عالم زمان، هیچگاه گرفتار شبهه‌ها و فتنه نمی‌شود و در عین اینکه خود، راه را پیدا می‌کند، می‌تواند راهبر دیگران هم باشد.

وی افزود: مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی علاوه بر ویژگی‌های متعددی که داشتند، زمان شناس و فرصت شناسی قهاری بودند و فرصت‌هایی که خداوند متعال و جامعه در اختیار او قرار می‌داد را می‌شناخت و از آنها استفاده می‌کرد؛ با بازشناسی و تشخیص عمیق نیازها و ریشه‌یابی آنها، وارد میدان پاسخ به نیازها می‌شد.

عضو فقهای شورای نگهبان به تلاش‌های فاخر و علمی آیت الله مصباح یزدی در مقابله با امواج لیبرالیسم، امپریالیسم و کمونیسم اشاره کرد و اذعان داشت: آیت‌الله مصباح یزدی تلاش علمی فاخری را در پاسداری از سنگرهای ایدئولوژِی اسلام رقم زده و در دفاع از جبهه حق و اسلام مقالات ارزشمندی را مقابل نظریات نوی دین ستیزانه نگاشتند.

وی ضمن اشاره به رویکرد لیبرالیسم و سکولاریسم در دین‌زدایی از مسائل اجتماعی، افزود: آیت الله مصباح یزدی با تشخیص درست زمان و نیازها، با تمام قوا در میدان عمل وارد شدند و تا اندازه‌ای که قدرت داشتند، اندیشمندان را با خود همراه ساخته و وارد صحنه پاسخ به نیازهای معرفتی جوامع شدند.

آیت‌الله مدرسی یزدی، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) را از خدمات ارزشمند و باقیات الصالحات علامه مصباح یزدی (ره) توصیف کرد و با بیان این که راه خدا و درب‌های رحمت الهی همیشه باز است، ابراز داشت: استاد آیت‌الله مصباح یزدی، دربردارنده معیارها و میزان‌های استاد فاخری‌ست که در بیان امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام بدان اشاره شده است. امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند؛ «وَ مَا بَرِحَ لِلَّهِ عَزَّتْ آلَاؤُهُ فِی الْبُرْهَةِ بَعْدَ الْبُرْهَةِ وَ فِی أَزْمَانِ الْفَتَرَاتِ عِبَادٌ نَاجَاهُمْ فِی فِکْرِهِمْ وَ کَلَّمَهُمْ فِی ذَاتِ عُقُولِهِمْ، فَاسْتَصْبَحُوا بِنُورِ یَقَظَةٍ فِی [الْأَسْمَاعِ وَ الْأَبْصَارِ] الْأَبْصَارِ وَ الْأَسْمَاعِ وَ الْأَفْئِدَةِ …».

وی افزود: خداوند که نعمت‌های او گران‌قدر است، در دوره‌های مختلف روزگار و در دوران جدایی از رسالت؛ بندگانی داشته که با آنان در گوش جانشان زمزمه می‌کرد و در درون عقلشان با آنان سخن می‌گفت آنان چراغ هدایت را با نور بیداری در گوش‌ها و دیده‌ها و دل‌ها برمی‌افروختند. کسانی که خداوند متعال در گوش جانش با او زمزمه می‌کند، مصباح تاریکی‌ها و راهبر بیابان‌های حیرت و سرگردانی هستند.

آیت‌الله مدرسی یزدی در ادامه با اشاره به فتنه‌های اخیر کشور، اظهار داشت: همواره باید به یاد داشته باشیم که گوهر گران‌بهای جمهوری اسلامی، این کشور و ملت را از حلقوم استعمارگران بیرون کشیده است و دست‌های ناپاک و پنجه‌های خون‌آلود استکبار را کوتاه نمود. دشمن کینه‌توزی که لقمه ایران از چنگ آن خارج شده آرام نخواهد گرفت.

استاد حوزه علمیه با تأکید بر این که انسان بدون زحمت و تحمل و رنج‌ها قطعاً نمی‌تواند به سعادت رسد، اظهار داشت: همان‌طور که عالم و پزشک متخصصی و مهندس عالی‌مقام، بدون تلاش موفق نمی‌شوند، قطعاً جامعه نیز برای پیشرفت همه‌جانبه باید از بستر مشکلات و سختی‌ها عبور کند.

وی یادآور شد: هر عاقلی باید عارف به زمان بوده، دوست و دشمن را به درستی تشخیص داده، روش‌هایی که در برابر دشمن به کار می‌گیرد را خوب بشناسد و با فرصت شناسی و زمان شناسی درست، دشمنان را منکوب سازد.

آیت‌الله مدرسی یزدی ضمن تأکید بر اهمیت توجه به فضای مجازی با بیان این که اگر اندکی غافل شویم، دشمن از بستر تبلیغات در فضای مجازی روز را شب و شب را روز نشان خواهند داد، تصریح کرد: هوشیاری و هوشمندی آحاد ملت را باید ارتقا داد، تا ناخواسته اجازه ورود هر پلیدی به‌عنوان غذای روح را ندهند.

وی ضمن اشاره به روایت «عَجَبٌ لِمَن یَتَفَکَّرُ فی مَأکولِهِ کَیفَ لا یَتَفَکَّرُ فی مَعقولِهِ»، خاطرنشان ساخت: امام حسن علیه‌السلام می‌فرمایند؛ در شگفتم از کسی که درباره خوراک جسم خود می‌اندیشد، چگونه درباره خوراک فکر خود نمی‌اندیشد؟.

آیت‌الله مدرسی یزدی قدرت ایمان، بصیرت و زمان شناسی ملت و هدایت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی را مهم‌ترین عامل شکست و خنثی شدن توطئه فراگیر و سهمگین دشمن توصیف کرد و اظهار داشت: آیت‌الله مصباح یزدی چراغی فرا راه مردم و طلاب بود که همه وجودش همچون شمع می‌سوخت تا حوزه و فضلا و طلاب آگاه بوده، دانایی خود را به تمام جامعه سرازیر و نورافشانی نمایند.

عضو فقهای شورای نگهبان در بخش پایانی سخنان خود بر اهمیت الگوبرداری از روش و منش علمای سلف به‌ویژه آیت‌الله مصباح یزدی تأکید کرد و ابراز داشت: تبیین اخلاق و عمل آیت‌الله مصباح یزدی یکی از بهترین روش‌های تربیت نسل هاست. ایشان همه کارهای خود را برای رضای الهی انجام داد و اخلاص برای خدا داشت و خداوند متعال نیز او را مخلص قرار داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم