کد خبر: ۸۹۸۸
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳- 31 December 2022
آیت‌الله مدرسی یزدی:

آیت‌الله مصباح یزدی؛ مصباح تاریکی‌ها و راهبر بیابان‌های حیرت و سرگردانی بود

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: تبیین اخلاق و عمل آیت‌الله مصباح یزدی یکی از بهترین روش های تربیت نسل‌ هاست. ایشان همه کارهای خود را برای رضای الهی انجام داد و اخلاص برای خدا داشت و خداوند متعال نیز او را مخلص قرار داد.

آیت‌الله مصباح یزدی؛ مصباح تاریکی‌ها و راهبر بیابان‌های حیرت و سرگردانی بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله محمدرضا مدرسی یزدی، پنجشنبه شب در آیین دومین سالگرد ارتحال آیت الله مصباح یزدی که در شبستان امام خمینی(ره)، حرم حضرت معصومه سلام الله علیها برگزار شد، ضمن اشاره به روایت «مَن تَعَلَّمَ للّه‏ وعَمِلَ للّه‏ وعَلَّمَ للّه‏ دُعِیَ فی مَلَکوتِ السَّماواتِ عَظیما»، با تأکید بر این که تاریخ امامیه از زمان ائمه علیهم‌السلام تا به امروز متصلا مشحون از علمای بزرگ و تأثیرگذار بوده است، اظهار داشت: در میان علما، برجستگی‌های خاص برخی از ایشان در مقام بروز آشکارتر و روشن‌تر است.

وی در ادامه ضمن اشاره به تفاوت ظهور و بروز ویژگی‌های شخصیتی و قابلیت‌های علما، توجه به متغییرهای زمانی را یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین عوامل بروز تجلیات توصیف کرد و گفت: زمان‌های متعدد، اقتضائات گوناگونی دارد. یکی از متغییرهایی که تأثیر بسزایی در بروز استعدادها و شخصیت‌های علما دارد، متغیرهایی است که همراه زمان آشکار و پدیدار می‌شود.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که وقتی به روایات و بیانات معصومین علیهم‌السلام رجوع می‌کنیم، می‌بینیم نسبت به اقتضای زمان عنایت ویژه‌ای وجود دارد، اظهار داشت: از پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و اله نقل شده که می‌فرمایند؛ «عَلَی العاقِلِ أن یَکونَ بَصیرا بِزَمانِهِ»؛ شایسته است که مؤمن عاقل بصیر به زمان باشد.

وی به روایاتی از امام محمدباقر و جعفر صادق علیهماالسلام اشاره کرد و اظهار داشت: در روایات اسلامی آمده؛ رحمت خدا بر آن فردی که زبانش را نگه بدارد و زمانش را بشناسد و راه و روش درست را بپیماید؛ در این روایت مقصود شناخت اجتماعی، سیاسی و دینی است. یعنی انسان‌هایی که در مسیر تاریخ قرار دارند و بر حسب شرایط متغیر با شرایط گوناگون مواجه می‌شوند، باید توجه داشته باشند که در چه شرایطی حضور دارند تا با دشمنان مقابله نموده، مفاسد را از بین ببرند.

استاد حوزه علمیه، به برخی از اسناد روایی در رابطه با اهمیت توجه به اقتضائات زمانه اشاره کرد و ابراز داشت:مرحوم آیت الله مصباح یزدی، العالم به زمانه بودند؛ عالم زمان، هیچگاه گرفتار شبهه‌ها و فتنه نمی‌شود و در عین اینکه خود، راه را پیدا می‌کند، می‌تواند راهبر دیگران هم باشد.

وی افزود: مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی علاوه بر ویژگی‌های متعددی که داشتند، زمان شناس و فرصت شناسی قهاری بودند و فرصت‌هایی که خداوند متعال و جامعه در اختیار او قرار می‌داد را می‌شناخت و از آنها استفاده می‌کرد؛ با بازشناسی و تشخیص عمیق نیازها و ریشه‌یابی آنها، وارد میدان پاسخ به نیازها می‌شد.

عضو فقهای شورای نگهبان به تلاش‌های فاخر و علمی آیت الله مصباح یزدی در مقابله با امواج لیبرالیسم، امپریالیسم و کمونیسم اشاره کرد و اذعان داشت: آیت‌الله مصباح یزدی تلاش علمی فاخری را در پاسداری از سنگرهای ایدئولوژِی اسلام رقم زده و در دفاع از جبهه حق و اسلام مقالات ارزشمندی را مقابل نظریات نوی دین ستیزانه نگاشتند.

وی ضمن اشاره به رویکرد لیبرالیسم و سکولاریسم در دین‌زدایی از مسائل اجتماعی، افزود: آیت الله مصباح یزدی با تشخیص درست زمان و نیازها، با تمام قوا در میدان عمل وارد شدند و تا اندازه‌ای که قدرت داشتند، اندیشمندان را با خود همراه ساخته و وارد صحنه پاسخ به نیازهای معرفتی جوامع شدند.

آیت‌الله مدرسی یزدی، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) را از خدمات ارزشمند و باقیات الصالحات علامه مصباح یزدی (ره) توصیف کرد و با بیان این که راه خدا و درب‌های رحمت الهی همیشه باز است، ابراز داشت: استاد آیت‌الله مصباح یزدی، دربردارنده معیارها و میزان‌های استاد فاخری‌ست که در بیان امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام بدان اشاره شده است. امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند؛ «وَ مَا بَرِحَ لِلَّهِ عَزَّتْ آلَاؤُهُ فِی الْبُرْهَةِ بَعْدَ الْبُرْهَةِ وَ فِی أَزْمَانِ الْفَتَرَاتِ عِبَادٌ نَاجَاهُمْ فِی فِکْرِهِمْ وَ کَلَّمَهُمْ فِی ذَاتِ عُقُولِهِمْ، فَاسْتَصْبَحُوا بِنُورِ یَقَظَةٍ فِی [الْأَسْمَاعِ وَ الْأَبْصَارِ] الْأَبْصَارِ وَ الْأَسْمَاعِ وَ الْأَفْئِدَةِ …».

وی افزود: خداوند که نعمت‌های او گران‌قدر است، در دوره‌های مختلف روزگار و در دوران جدایی از رسالت؛ بندگانی داشته که با آنان در گوش جانشان زمزمه می‌کرد و در درون عقلشان با آنان سخن می‌گفت آنان چراغ هدایت را با نور بیداری در گوش‌ها و دیده‌ها و دل‌ها برمی‌افروختند. کسانی که خداوند متعال در گوش جانش با او زمزمه می‌کند، مصباح تاریکی‌ها و راهبر بیابان‌های حیرت و سرگردانی هستند.

آیت‌الله مدرسی یزدی در ادامه با اشاره به فتنه‌های اخیر کشور، اظهار داشت: همواره باید به یاد داشته باشیم که گوهر گران‌بهای جمهوری اسلامی، این کشور و ملت را از حلقوم استعمارگران بیرون کشیده است و دست‌های ناپاک و پنجه‌های خون‌آلود استکبار را کوتاه نمود. دشمن کینه‌توزی که لقمه ایران از چنگ آن خارج شده آرام نخواهد گرفت.

استاد حوزه علمیه با تأکید بر این که انسان بدون زحمت و تحمل و رنج‌ها قطعاً نمی‌تواند به سعادت رسد، اظهار داشت: همان‌طور که عالم و پزشک متخصصی و مهندس عالی‌مقام، بدون تلاش موفق نمی‌شوند، قطعاً جامعه نیز برای پیشرفت همه‌جانبه باید از بستر مشکلات و سختی‌ها عبور کند.

وی یادآور شد: هر عاقلی باید عارف به زمان بوده، دوست و دشمن را به درستی تشخیص داده، روش‌هایی که در برابر دشمن به کار می‌گیرد را خوب بشناسد و با فرصت شناسی و زمان شناسی درست، دشمنان را منکوب سازد.

آیت‌الله مدرسی یزدی ضمن تأکید بر اهمیت توجه به فضای مجازی با بیان این که اگر اندکی غافل شویم، دشمن از بستر تبلیغات در فضای مجازی روز را شب و شب را روز نشان خواهند داد، تصریح کرد: هوشیاری و هوشمندی آحاد ملت را باید ارتقا داد، تا ناخواسته اجازه ورود هر پلیدی به‌عنوان غذای روح را ندهند.

وی ضمن اشاره به روایت «عَجَبٌ لِمَن یَتَفَکَّرُ فی مَأکولِهِ کَیفَ لا یَتَفَکَّرُ فی مَعقولِهِ»، خاطرنشان ساخت: امام حسن علیه‌السلام می‌فرمایند؛ در شگفتم از کسی که درباره خوراک جسم خود می‌اندیشد، چگونه درباره خوراک فکر خود نمی‌اندیشد؟.

آیت‌الله مدرسی یزدی قدرت ایمان، بصیرت و زمان شناسی ملت و هدایت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی را مهم‌ترین عامل شکست و خنثی شدن توطئه فراگیر و سهمگین دشمن توصیف کرد و اظهار داشت: آیت‌الله مصباح یزدی چراغی فرا راه مردم و طلاب بود که همه وجودش همچون شمع می‌سوخت تا حوزه و فضلا و طلاب آگاه بوده، دانایی خود را به تمام جامعه سرازیر و نورافشانی نمایند.

عضو فقهای شورای نگهبان در بخش پایانی سخنان خود بر اهمیت الگوبرداری از روش و منش علمای سلف به‌ویژه آیت‌الله مصباح یزدی تأکید کرد و ابراز داشت: تبیین اخلاق و عمل آیت‌الله مصباح یزدی یکی از بهترین روش‌های تربیت نسل هاست. ایشان همه کارهای خود را برای رضای الهی انجام داد و اخلاص برای خدا داشت و خداوند متعال نیز او را مخلص قرار داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۰ تیر ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است و نمی‌تواند مدعی حقوق بشر باشد

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است