کد خبر: ۸۸۸۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۶- 20 November 2022
دکتر خیرالله پروین:

برخی سلبریتی‌ها در مسیری قدم برداشتند که موجب لطمه به کشور شد

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: متاسفانه ما در این ایام شاهد بودیم برخی سلبریتی‌ها، تحت تأثیر تحرکات بیرونی یا از سر ناآگاهی، در مسیری قدم برداشتند که موجب وارد آمدن لطماتی به کشور شد.

برخی سلبریتی‌ها در مسیری قدم برداشتند که موجب لطمه به کشور شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر خیرالله پروین عضو حقوقدان شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد دروغ‌پراکنی برخی سلبریتی‌ها در حوادث اخیر گفت: در کشور بزرگی مثل ایران معمولاً یک سری وضعیت‌های ویژه و خاصی وجود دارد، جوان‌های فهیم و انسان‌های توانایی در کشور ما هستند ولی زمینه پیشرفت علمی و ظهور این که افراد استعدادشان را بروز دادند، توسط این نظام فراهم شده است.

وی افزود: افرادی که مطرح شدند و امروزه به نوعی در یک مقاطعی به عنوان الگو قرار گرفته‌اند، به آسانی به اینجا نرسیدند و این کشور برای آن‌ها هزینه داده است، آن‌ها هم باید در راستای خدمت به مردم از این معروفیت‌شان استفاده کنند و باید پیشگامان خدمت کشور باشند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار کرد: متاسفانه ما در این ایام شاهد بودیم که برخی از سلبریتی‌ها، تحت تأثیر تحرکات بیرونی یا از سر ناآگاهی، در مسیری قدم برداشتن که موجب وارد آمدن لطماتی به کشور شد. ما امیدوار هستیم که این افراد متوجه اشتباهات‌شان شوند و از این راهی که پیش گرفتند، برگردند و در مسیر درست قرار بگیرند.

پروین ادامه داد: هرکسی اگر در قالب سلبریتی یا در قالب هر وضعیت خاص دیگری، خدای ناخواسته عملکرد یا فعلی داشته باشد که موجب ضرر زدن به کشور و مردم شود، باید پاسخگوی اعمال‌اش باشد. همه ما نسبت به این جامعه بدهکار هستیم و جامعه نسبت به هیچ یک از ما بدهکار نیست.

وی تصریح کرد: همه افرادی که توانستند امروز ادعایی داشته باشند و سرشان را بالا بگیرند، از امکانات این کشور استفاده کرده‌اند و باید آن را پاس بدارند، اما اگر افرادی موجب لطمه زدن به کشور و مصلحت مردم شوند، باید طبق قانون با آن‌ها برخورد کرد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با تأکید بر اینکه رفتار هیچ فردی در چارچوب آزادی مطلق نیست، خاطرنشان کرد: در هیچ یک از کشورهای دنیا اینگونه نیست که هر کس دلش خواست، هر رفتاری که تشخیص داد را انجام دهد، بلکه رفتار شهروندان باید در چارچوب قانون باشد. قانون برای ایجاد محدودیت است، یعنی راهکارها را بیان و وضعیت را مشخص می‌کند و همه ما باید در همان چارچوب عمل کنیم، بنابراین آزادی تمامی افراد با محدودیت‌های قانونی و منافع و مصلحت عمومی مواجه است.

پروین افزود: یکی از محدودیت‌هایی که برای آزادی‌های افراد وجود دارد، قانون و دیگری منافع و مصلحت ملی و عمومی است؛ در ضمن آزادی، باید احترام افراد رعایت شود. نمی‌شود به بهانه آزادی موجب هتک حرمت افراد شویم، چه برسد به اینکه عملکرد و رفتار کسی باعث شود که فردی جان و حق حیاتش را از دست دهد و به نوعی افرادی با سخنان عده‌ای تحریک شوند که حق حیات شخصی را از او بگیرد.

وی تصریح کرد: کسانی که آگاهانه و عامدانه در این راستا قدم بر داشته باشند و به کشور لطمه زده باشند و به افراد و حیثیت‌شان خدشه وارد کرده و موجب اخلال در نظم عمومی شده باشند، باید در برابر مرجع قضایی پاسخگو باشند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری هم در دیدار ۲۸ آبان‌شان با مردم اصفهان اشاره کرده‌اند که باید از طریق مراجع قضایی پرونده کسانی که مرتکب جرم شده‌اند، پیگیری شود. تنها مرجعی که به این مسائل رسیدگی می‌کند، مرجع قضایی است و قاضی هم بی طرف است و بر اساس عدالت و انصاف عمل می‌کند.

پروین ادامه داد: سلبریتی‌هایی که اتهاماتی به آن‌ها وارد می‌شود، در دادگاه باید پاسخگو باشند و هر نوع مدرک، سند یا توجیهی دارند باید ارائه دهند و اگر مورد قبول قاضی قرار گرفت، از آن‌ها رفع اتهام می‌شود ولی اگر نتواند مدارک و اسنادی را برای رفتار و اعمالی که داشتند و موجب لطمه زدن به منافع عمومی و فردی در کشور شدند، ارائه دهند، آن موقع قاضی بر اساس عدالت و انصافی که دارد و مستندات قانونی که برای او محرز شده، حکم‌ را در تناسب جرم و مجازات با هم صادر می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم