کد خبر: ۸۸۸۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۶- 20 November 2022
دکتر خیرالله پروین:
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: متاسفانه ما در این ایام شاهد بودیم برخی سلبریتی‌ها، تحت تأثیر تحرکات بیرونی یا از سر ناآگاهی، در مسیری قدم برداشتند که موجب وارد آمدن لطماتی به کشور شد.

برخی سلبریتی‌ها در مسیری قدم برداشتند که موجب لطمه به کشور شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر خیرالله پروین عضو حقوقدان شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد دروغ‌پراکنی برخی سلبریتی‌ها در حوادث اخیر گفت: در کشور بزرگی مثل ایران معمولاً یک سری وضعیت‌های ویژه و خاصی وجود دارد، جوان‌های فهیم و انسان‌های توانایی در کشور ما هستند ولی زمینه پیشرفت علمی و ظهور این که افراد استعدادشان را بروز دادند، توسط این نظام فراهم شده است.

وی افزود: افرادی که مطرح شدند و امروزه به نوعی در یک مقاطعی به عنوان الگو قرار گرفته‌اند، به آسانی به اینجا نرسیدند و این کشور برای آن‌ها هزینه داده است، آن‌ها هم باید در راستای خدمت به مردم از این معروفیت‌شان استفاده کنند و باید پیشگامان خدمت کشور باشند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار کرد: متاسفانه ما در این ایام شاهد بودیم که برخی از سلبریتی‌ها، تحت تأثیر تحرکات بیرونی یا از سر ناآگاهی، در مسیری قدم برداشتن که موجب وارد آمدن لطماتی به کشور شد. ما امیدوار هستیم که این افراد متوجه اشتباهات‌شان شوند و از این راهی که پیش گرفتند، برگردند و در مسیر درست قرار بگیرند.

پروین ادامه داد: هرکسی اگر در قالب سلبریتی یا در قالب هر وضعیت خاص دیگری، خدای ناخواسته عملکرد یا فعلی داشته باشد که موجب ضرر زدن به کشور و مردم شود، باید پاسخگوی اعمال‌اش باشد. همه ما نسبت به این جامعه بدهکار هستیم و جامعه نسبت به هیچ یک از ما بدهکار نیست.

وی تصریح کرد: همه افرادی که توانستند امروز ادعایی داشته باشند و سرشان را بالا بگیرند، از امکانات این کشور استفاده کرده‌اند و باید آن را پاس بدارند، اما اگر افرادی موجب لطمه زدن به کشور و مصلحت مردم شوند، باید طبق قانون با آن‌ها برخورد کرد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با تأکید بر اینکه رفتار هیچ فردی در چارچوب آزادی مطلق نیست، خاطرنشان کرد: در هیچ یک از کشورهای دنیا اینگونه نیست که هر کس دلش خواست، هر رفتاری که تشخیص داد را انجام دهد، بلکه رفتار شهروندان باید در چارچوب قانون باشد. قانون برای ایجاد محدودیت است، یعنی راهکارها را بیان و وضعیت را مشخص می‌کند و همه ما باید در همان چارچوب عمل کنیم، بنابراین آزادی تمامی افراد با محدودیت‌های قانونی و منافع و مصلحت عمومی مواجه است.

پروین افزود: یکی از محدودیت‌هایی که برای آزادی‌های افراد وجود دارد، قانون و دیگری منافع و مصلحت ملی و عمومی است؛ در ضمن آزادی، باید احترام افراد رعایت شود. نمی‌شود به بهانه آزادی موجب هتک حرمت افراد شویم، چه برسد به اینکه عملکرد و رفتار کسی باعث شود که فردی جان و حق حیاتش را از دست دهد و به نوعی افرادی با سخنان عده‌ای تحریک شوند که حق حیات شخصی را از او بگیرد.

وی تصریح کرد: کسانی که آگاهانه و عامدانه در این راستا قدم بر داشته باشند و به کشور لطمه زده باشند و به افراد و حیثیت‌شان خدشه وارد کرده و موجب اخلال در نظم عمومی شده باشند، باید در برابر مرجع قضایی پاسخگو باشند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری هم در دیدار ۲۸ آبان‌شان با مردم اصفهان اشاره کرده‌اند که باید از طریق مراجع قضایی پرونده کسانی که مرتکب جرم شده‌اند، پیگیری شود. تنها مرجعی که به این مسائل رسیدگی می‌کند، مرجع قضایی است و قاضی هم بی طرف است و بر اساس عدالت و انصاف عمل می‌کند.

پروین ادامه داد: سلبریتی‌هایی که اتهاماتی به آن‌ها وارد می‌شود، در دادگاه باید پاسخگو باشند و هر نوع مدرک، سند یا توجیهی دارند باید ارائه دهند و اگر مورد قبول قاضی قرار گرفت، از آن‌ها رفع اتهام می‌شود ولی اگر نتواند مدارک و اسنادی را برای رفتار و اعمالی که داشتند و موجب لطمه زدن به منافع عمومی و فردی در کشور شدند، ارائه دهند، آن موقع قاضی بر اساس عدالت و انصافی که دارد و مستندات قانونی که برای او محرز شده، حکم‌ را در تناسب جرم و مجازات با هم صادر می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

برگزاری نشست تخصصی با موضوع «حکمرانی اسلامی و الزامات تغییر در جهان اسلام»

تمام فضائل متصور در زندگی فردی و اجتماعی یک زن در حیات طیبه حضرت ‎زينب(س) متجلی است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۹ آذر ۱۴۰۱

زندگی حضرت زینب تجلی‌گاه نقش‌آفرینی موثر اجتماعی زن مسلمان است/ نداشتن ترس و طمع دو خصلت مهم شهید مدرس در ایفای وظایف نمایندگی بود

قانون اساسی ما حق برگزاری تجمعات را به رسمیت ‌شناخته است/ باید مسیری پیش‌بینی شود تا از اعتراض‌ها صیانت شود/ قانون در تمامی کشورها محترم است

وبینار بین المللی تخصصی حقوقی با عنوان «نظارت اساسی و نقش اصول اسلامی در نظام حقوقی پاکستان»

مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان برگزار شد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت فرارسیدن «هفته‌ی بسیج»

قدردانی دکتر طحان نظیف از تیم ملی فوتبال ایران: بچه‌ها عالی بودید؛ گل کاشتید

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

پربازدید ها

از خبر خوش سخنگوی شورای نگهبان درباره ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت تا ایراد به یک مصوبه در حمایت از حقوق مردم

اولين فراخوان ارسال خاطرات و تجربيات ناظران انتخابات

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

تایید لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ آبان ۱۴۰۱

جنایت در ‎ایذه و ‎اصفهان همان چیزی است که عاملان فاجعه شاهچراغ برای تمام شهرهای ایران آرزو می‌کنند

ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری خلاف قانون اساسی شناخته نشد/ اساسنامه صندوق ملی مسكن در شورای نگهبان تایید شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۸ آبان ۱۴۰۱

یادداشت دکتر ره‌پیک درباره قانون اساسی