کد خبر: ۸۸۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴- 05 November 2022
اجمالی/ سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور درباره ترمیم حقوق کارکنان، بازنشستگان لشکری و کشوری، مستمری بگیران کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی، جانبازان و ایثارگران، قضات و اعضای هیات علمی در جلسات شورای نگهبان مورد بحث قرار گرفت و خلاف موازین شرع و قانون شناخته نشد و تبدیل به قانون شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف سخنگوی شوراین نگهبان صبح امروز شنبه با حضور در یک نشست خبری، آخرین نظرات شورای نگهبان درباره مصوبات مجلس را تشریح کرد. مهمترین محورهای این نشست به شرح ذیل است:


** طرح مانع‌زدايي از توسعه صنعت برق کشور كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ بيستم مهر ماه يكهزار و چهارصد و يك به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر می‌گردد:

** در ماده 8، علي‌رغم اصلاح به عمل آمده، اطلاق الزام به ارائه گواهی ظرفيت در مواردی که تناسب بين هزينه‌ها و وضعيت محلی که براي آن تقاضای انشعاب شده رعايت نگردد و موجب اجحاف‌ باشد، خلاف شرع و مغاير بند 10 اصل سوم قانون اساسی شناخته شد.

** لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور درباره ترمیم حقوق کارکنان، بازنشستگان لشکری و کشوری، مستمری بگیران کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی، جانبازان و ایثارگران، قضات و اعضای هیات علمی در جلسات شورای نگهبان مورد بحث قرار گرفت و خلاف موازین شرع و قانون شناخته نشد و تبدیل به قانون شد.

** همچنین در این مصوبه گام مهمی در جهت تعیین تکلیف معلمان طرح مهرآفرین برداشته شده است.

** اساسنامه صندوق ملي مسكن كه با اصلاحاتی در جلسه مورخ اول آبان ماه يكهزار و چهارصد و يك به تصويب هيأت وزيران رسيده است؛ در شورای نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

** ۲۷ استعلام صورت گرفته از دیوان عدالت اداری در طول یک ماه گذشته در جلسات فقهای شورای نگهبان بررسی شد.

** دکتر طحان نظیف در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان نسبت به اجرای ناقص قانون اساسی مثل اصل ۱۹ برخورد نمی‌کند؟ گفت: ما مسول نظارت بر اجرای قانون اساسی نیستیم بلکه مسول انطباق مصوبات مجلس با قانون اساسی و تفسیر اصول قانون اساسی و همچنین نظارت بر انتخابات هستیم.
 
** سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه برنامه‌ای برای نظارت بر رفتار نمایندگان دارید؟ گفت: براساس قانون، نظارت بر رفتار نمایندگان در دوران نمایندگی برعهده هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است.

** دکتر طحان نظیف در پاسخ به سئوالی دیگری مبنی بر اینکه حذف برخي از جریانات سیاسی از انتخابات باب نقد را بسته است، گفت: هر شخص، نهاد و جریانی باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.

** در کشور ما در ادوار مختلف، جریانات سیاسی در دولت و مجلس به قدرت رسیده‌اند و قدرت را از یکدیگر تحویل گرفته‌اند و این دولت‌ها و مجالس به لحاظ سیاسی کاملا متفاوت از هم بوده‌اند.

** شورای نگهبان در تمام این ادوار تلاش کرده به وظیفه قانونی خود عمل کند و مبنای این شورا همیشه قانون بوده است.

** دکتر طحان نظیف در پاسخ به سئوالی درباره سرانجام طرح شفافیت گفت: باید تعامل بیشتری میان مجلس و هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام صورت گیرد.

** در نظام حقوقی ما بن‌بستی وجود ندارد و اگر موضوع میان این دو مجموعه حل نشود، مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم نهایی را می‌گیرد.
 
** دکتر طحان نظیف در پاسخ به سئوالی درخصوص امکان تفسیر اصل ۲۷ قانون اساسی گفت: به نظر می‌رسد در این باره ابهامی وجود ندارد، در صورتی که ابهامی وجود داشته باشد امکان تفسیر وجود دارد که باید فرآیند آن طی شود و درخواست تفسیر از سوی مقامات صالح به شورای نگهبان ارسال شود تا در این شورا بررسی شود.
 
مشروح این نشست خبری متعاقبا منتشر می‌شود . . . 
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

طرح اصلاح ماده(۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمان خلاف موازين شرع و قانون اساسی شناخته نشد

کنایه دکتر کدخدایی به خسته‌شدگان از مسیر انقلاب؛ انقلاب متهم نیست، شما متهم‌اید

صادقانه‌های انقلاب با من و تو

عفو اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری نشان دهنده بلوغ و بالندگی سیاسی جمهوری اسلامی ایران است/ مقام معظم رهبری از همان ابتدا صف معترضان را از اغتشاشگران جدا دانستند

آمریکا تمام پژوهشکده‌ها برای غلبه بر ایران را به خدمت گرفت

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، بر مراعات فتاوای مشهور بسیار تأکید داشتند

ناظران به منزله دیده‌بان و چشم شورای نگهبان هستند

حمایت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از رژیم اسرائیل یعنی حمایت از تروریسم دولتی

پا به پای صحن مجلس بودجه را بررسی می‌کنیم

تقدیر از عالمان عامل، الگویی برجسته پیش‌ روی جوانان است

پربازدید ها

تروریست خواندن سپاه از سوی غرب آشکار بودن دشمنی آن‌ها با ایران است/جزایر سه‌گانه ملک ابدی است

‏"لايحه اصلاح ماده (۱۰) قانون ساماندهی صنعت خودرو" به تایید شورای نگهبان رسید

دهه فجر فرصت تعمیق وحدت بین همه کسانی است که آرزوی سربلندی ایران را دارند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

حضور آیت‌الله جنتی در نخستین اجلاس بین‌المللی مکتب شهید سلیمانی

دخالت اتباع حدود ۴ کشور در ترور حاج قاسم/ صدور قرار بازداشت برای افرادی در عراق

پرسش توییتری دکتر کدخدایی از مردم همزمان با ایام سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی

تایید اساسنامه‌های ۷ منطقه آزاد تجاری در شورای نگهبان/ طرح بانک مرکزی دارای ابهامات متعدد است/ جایگاه هیات عالی نظارت قانونی می‌باشد

باید زمان بندی شورای نگهبان در بررسی بودجه لحاظ شود/ اساس بودجه، ارقام و جداول است/ اجرای سیاست‌های کلی انتخابات، هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیده است

فراخوان فرهنگی هنری «بنیان اساسی» منتشر شد