کد خبر: ۸۸۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴- 05 November 2022
اجمالی/ سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور درباره ترمیم حقوق کارکنان، بازنشستگان لشکری و کشوری، مستمری بگیران کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی، جانبازان و ایثارگران، قضات و اعضای هیات علمی در جلسات شورای نگهبان مورد بحث قرار گرفت و خلاف موازین شرع و قانون شناخته نشد و تبدیل به قانون شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف سخنگوی شوراین نگهبان صبح امروز شنبه با حضور در یک نشست خبری، آخرین نظرات شورای نگهبان درباره مصوبات مجلس را تشریح کرد. مهمترین محورهای این نشست به شرح ذیل است:


** طرح مانع‌زدايي از توسعه صنعت برق کشور كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ بيستم مهر ماه يكهزار و چهارصد و يك به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر می‌گردد:

** در ماده 8، علي‌رغم اصلاح به عمل آمده، اطلاق الزام به ارائه گواهی ظرفيت در مواردی که تناسب بين هزينه‌ها و وضعيت محلی که براي آن تقاضای انشعاب شده رعايت نگردد و موجب اجحاف‌ باشد، خلاف شرع و مغاير بند 10 اصل سوم قانون اساسی شناخته شد.

** لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور درباره ترمیم حقوق کارکنان، بازنشستگان لشکری و کشوری، مستمری بگیران کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی، جانبازان و ایثارگران، قضات و اعضای هیات علمی در جلسات شورای نگهبان مورد بحث قرار گرفت و خلاف موازین شرع و قانون شناخته نشد و تبدیل به قانون شد.

** همچنین در این مصوبه گام مهمی در جهت تعیین تکلیف معلمان طرح مهرآفرین برداشته شده است.

** اساسنامه صندوق ملي مسكن كه با اصلاحاتی در جلسه مورخ اول آبان ماه يكهزار و چهارصد و يك به تصويب هيأت وزيران رسيده است؛ در شورای نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

** ۲۷ استعلام صورت گرفته از دیوان عدالت اداری در طول یک ماه گذشته در جلسات فقهای شورای نگهبان بررسی شد.

** دکتر طحان نظیف در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان نسبت به اجرای ناقص قانون اساسی مثل اصل ۱۹ برخورد نمی‌کند؟ گفت: ما مسول نظارت بر اجرای قانون اساسی نیستیم بلکه مسول انطباق مصوبات مجلس با قانون اساسی و تفسیر اصول قانون اساسی و همچنین نظارت بر انتخابات هستیم.
 
** سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه برنامه‌ای برای نظارت بر رفتار نمایندگان دارید؟ گفت: براساس قانون، نظارت بر رفتار نمایندگان در دوران نمایندگی برعهده هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است.

** دکتر طحان نظیف در پاسخ به سئوالی دیگری مبنی بر اینکه حذف برخي از جریانات سیاسی از انتخابات باب نقد را بسته است، گفت: هر شخص، نهاد و جریانی باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.

** در کشور ما در ادوار مختلف، جریانات سیاسی در دولت و مجلس به قدرت رسیده‌اند و قدرت را از یکدیگر تحویل گرفته‌اند و این دولت‌ها و مجالس به لحاظ سیاسی کاملا متفاوت از هم بوده‌اند.

** شورای نگهبان در تمام این ادوار تلاش کرده به وظیفه قانونی خود عمل کند و مبنای این شورا همیشه قانون بوده است.

** دکتر طحان نظیف در پاسخ به سئوالی درباره سرانجام طرح شفافیت گفت: باید تعامل بیشتری میان مجلس و هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام صورت گیرد.

** در نظام حقوقی ما بن‌بستی وجود ندارد و اگر موضوع میان این دو مجموعه حل نشود، مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم نهایی را می‌گیرد.
 
** دکتر طحان نظیف در پاسخ به سئوالی درخصوص امکان تفسیر اصل ۲۷ قانون اساسی گفت: به نظر می‌رسد در این باره ابهامی وجود ندارد، در صورتی که ابهامی وجود داشته باشد امکان تفسیر وجود دارد که باید فرآیند آن طی شود و درخواست تفسیر از سوی مقامات صالح به شورای نگهبان ارسال شود تا در این شورا بررسی شود.
 
مشروح این نشست خبری متعاقبا منتشر می‌شود . . . 
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

برگزاری نشست تخصصی با موضوع «حکمرانی اسلامی و الزامات تغییر در جهان اسلام»

تمام فضائل متصور در زندگی فردی و اجتماعی یک زن در حیات طیبه حضرت ‎زينب(س) متجلی است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۹ آذر ۱۴۰۱

زندگی حضرت زینب تجلی‌گاه نقش‌آفرینی موثر اجتماعی زن مسلمان است/ نداشتن ترس و طمع دو خصلت مهم شهید مدرس در ایفای وظایف نمایندگی بود

قانون اساسی ما حق برگزاری تجمعات را به رسمیت ‌شناخته است/ باید مسیری پیش‌بینی شود تا از اعتراض‌ها صیانت شود/ قانون در تمامی کشورها محترم است

وبینار بین المللی تخصصی حقوقی با عنوان «نظارت اساسی و نقش اصول اسلامی در نظام حقوقی پاکستان»

مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان برگزار شد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت فرارسیدن «هفته‌ی بسیج»

قدردانی دکتر طحان نظیف از تیم ملی فوتبال ایران: بچه‌ها عالی بودید؛ گل کاشتید

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

پربازدید ها

از خبر خوش سخنگوی شورای نگهبان درباره ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت تا ایراد به یک مصوبه در حمایت از حقوق مردم

اولين فراخوان ارسال خاطرات و تجربيات ناظران انتخابات

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

تایید لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ آبان ۱۴۰۱

جنایت در ‎ایذه و ‎اصفهان همان چیزی است که عاملان فاجعه شاهچراغ برای تمام شهرهای ایران آرزو می‌کنند

ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری خلاف قانون اساسی شناخته نشد/ اساسنامه صندوق ملی مسكن در شورای نگهبان تایید شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۸ آبان ۱۴۰۱

یادداشت دکتر ره‌پیک درباره قانون اساسی