کد خبر: ۸۸۳۷
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۵- 29 October 2022
دکتر طحان نظیف در همایش مدیران و روسای دفاتر استانی:

وجهه فقهی و حقوقی شورای نگهبان باید بیشتر شناسانده شود

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه وجهه فقهی و حقوقی شورای نگهبان باید بیشتر شناسانده شود، گفت: افکار عمومی اگر از کمیت دفاع شورای نگهبان از حقوق ملت در بررسی مصوبات اطلاع داشته باشند، راحت‌تر می پذیرند که این نهاد در بررسی صلاحیت نامزدها نیز به حقوق ملت اهمیت می‌دهد.

وجهه فقهی و حقوقی شورای نگهبان باید بیشتر شناسانده شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در همایش مدیران و روسای دفاتر استانی در مشهد مقدس با اشاره به سیره امام رضا علیه‌السلام در مواجهه با افکار عمومی در دوران حیاتشان گفت: جامعه اسلامی و به ویژه مذهب تشیع در دوران حیات با برکت حضرت امام رضا(ع) با سیل تهاجم افکار الحادی و انحرافی مواجه بود اما آن‌ حضرت در مواجهه با افکار و عقاید منحرف، روش‌هایی مانند مناظره، تربیت شاگرد، فرستادن نامه و پاسخ به پرسش‌ها را در پیش گرفتند که نتیجه مدیریت فرهنگی امام رضا(ع) حفظ جامعه اسلامی و بخصوص شیعیان از انواع آسیب‌های سیاسی، فرهنگی و علمی و هدایت آنها در مسیر درست بود.

دکتر طحان نظیف با تاکید بر این که به نظر می‌رسد امروزه سخن گفتن از اهمیت افکار عمومی سخن گفتن از بدیهیات است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری سال گذشته فرمودند وقتی افکار عمومی یک ملّت در اختیار بیگانه قرار گرفت، حرکت آن ملّت هم طبعاً طبق میل آن بیگانه پیش خواهد رفت به همین دلیل، راهکار جامعی که ایشان برای مدیریت افکار عمومی توصیه می‌فرمایند، جهاد همگانی تبیین است زیرا دشمن به پهنه یک جهان گسترده، به جعل روایت و جنگ نرم روی آورده است و ما ناگزیر از ایستادن در برابر دشمن در این معرکه هستیم و باید به اندازه توان خود در این عرصه بکوشیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در این باره ادامه داد: گستردگی جوامع امروزی باعث شده است، مردم نتوانند مستقیما وقایع را ببینند و روایت‌ها را می‌بینند. بنابراین قبل از اینکه به تبیین چگونگی یک اقدام بپردازیم باید ابتدا آن اقدام را درست روایت کنیم. اگر این اتفاق نیفتد روایت‌های جعلی جایگزین روایت‌های صحیح می‌شوند و تصویرسازی در افکار عمومی را به دست می‌گیرند و رفتارهای جامعه نسبت به آن اقدام را شکل می‌دهند.

وی اغتشاشات اخیر را یک نمونه از تلاش دشمن برای انحراف افکار عمومی از حقیقت دانست و گفت: گاهی تاخیر در یک روایت، باعث می‌شود روایت‌های جعلی جایگزین واقعیت شوند و اتفاقات تلخی رخ دهد.

طحان نظیف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وجوه مختلف دفاع از حقوق عامه در نظرات شورای نگهبان، در بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متاسفانه افکار عمومی شورای نگهبان را تنها با موضوع سیاسی انتخابات می‌شناسد و آن هم صرفا با مقوله بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات که از قضا همین شناخت نیز بر اساس روایت‌های صحیح نیست.

وجهه فقهی و حقوقی شورای نگهبان باید بیشتر شناسانده شود

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: اگر ما بتوانیم وجه حقوقی و فقهی شورای نگهبان را بیشتر به مردم معرفی کنیم و نشان دهیم که شورای نگهبان نهادی است تخصصی که وظیفه مهمی به نام بررسی مصوبات به منظور عدم مغایرت آنها با موازین شرع و اصول قانون اساسی را بر عهده دارد و برای انجام این وظیفه مهم، علاوه بر تکیه بر توان علمی فقها و حقوقدانان برجسته خود، با احترام به خرد جمعی از نظرات کارشناسی نخبگان جامعه نیز بهره می‌برد، ترسیم این تصویر باعث می‌شود اقدامات شورای نگهبان در نظارت بر انتخابات که با محدودیت‌های شرعی و قانونی در اطلاع‌رسانی عمومی مواجه است نیز از پذیرش بیشتری در افکار عمومی برخوردار شود؛ چون همان نهاد تخصصی هر دو وظیفه را بر عهده دارد.

وی گفت: افکار عمومی اگر از کمیت دفاع شورای نگهبان از حقوق ملت در بررسی مصوبات اطلاع داشته باشند، راحت‌تر می پذیرند که این نهاد در بررسی صلاحیت نامزدها نیز به حقوق ملت اهمیت می‌دهد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر جهاد تبیین ادامه داد: جهاد ساعت اداری نمی‌شناسد زیرا دشمن هر لحظه در حال تحریف است لذا ما اگر در مسیر جهاد تبیین عقب بمانیم، نمی‌توانیم آن را جبران کنیم. این در حالی است که بنا به تجربیات گذشته هرجا به موقع عمل کرده‌ایم، موفق بوده‌ایم و هرجا دیر عمل کرده‌ایم، متضرر شده‌ایم.

دکتر طحان نظیف در ادامه با بیان اینکه شورای نگهبان بدون الزام قانونی، پیشگام عرصه شفافیت بوده است و در کنار اظهارنظرهای خود، نظرات مجامع مشورتی فقهی و حقوقی، مشروح مذاکرات و حتی استدلال‌های خود را به صورت دسته‌بندی شده منتشر می‌کند و دلیل این امر هم اطمینان به اتقان روندهای جاری در این شورا است.

وی در پایان تاکید کرد: اگر موثرین بر افکار عمومی، جایگاه و عملکرد شورای نگهبان را بشناسند و نسبت به آن اقناع شوند، می‌توان امیدوار بود این اقناع را به افکار عمومی هم تسری دهند. تحقق این هدف مستلزم شناخت و تعامل هوشمندانه با این نهادها و افراد است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دبیر شورای نگهبان: آیت‌الله رئیسی مردمی و پرتلاش بود/ یاد خادمان مخلص از خاطر مردم نخواهد رفت

تسلیت آیت‌الله اعرافی به ملت ایران / روح جهاد خدمت به مردم و کشور در رئیس جمهور موج می‌زد

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

سخنگوی شورای نگهبان: معاون اول رئیس‌جمهور با موافقت مقام معظم رهبری عهده‌دار امور است

بیانیه شورای نگهبان در پی شهادت رئیس‌جمهور و همراهانش؛ خدمات آیت‌الله رئیسی فراموش نخواهد شد/ ایران اسلامی به مسیر افتخارآمیزش ادامه خواهد داد

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان: ان‌شاالله خبر سلامتی رئیس‌جمهور، ملت ایران را شادمان کند

همه باید همت کنند تا مشکلات معیشتی حل شود

بازدید دکتر صادقی مقدم از غرفه انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به کار می‌کند

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

"طرح استفساریه ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" در شورای نگهبان تایید شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

شورای نگهبان در اظهارنظر نسبت به مصوبات، حتما به نظرات مشورتی پژوهشکده توجه می‌کند