کد خبر: ۸۸۲۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰- 22 October 2022
یادداشت دکتر طحان نظیف‌ به بهانه تحریم اخیر شورای نگهبان/
یادداشت سخنگوی شورای نگهبان با عنوان «طبل توخالی بر مدار تحریم» در روزنامه ایران منتشر شد.

طبل توخالی بر مدار تحریم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در یادداشتی با عنوان « طبل توخالی بر مدار تحریم » در روزنامه ایران نوشت:

بحران مشروعیت چندجانبه‌گرایی در نظام بین‌الملل باعث پیدایش رژیم‌‌های تحریمی‌ یک‌جانبه توسط برخی دولت‌ها در جامعه جهانی شده است تا بسیاری از هنجارهای پذیرفته شده حقوق بین‌الملل به چالش کشیده شوند. در این میان دولت کانادا در شرایط فقدان مبنای حقوقی مشروع برای تدوین و تنظیم‌ تحریم‌های یک‌جانبه در حقوق بین‌الملل، به واسطه تصویب قانون داخلی «اقدامات ویژه اقتصادی علیه ایران»، فهرستی از نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی ایران را هدف تحریم‌های خود قرار داده است و به فراخور اقتضائات بر این اسامی می‌افزاید تا جایی که اخیراً چند نهاد و شخص حقیقی ایرانی از جمله نهاد شورای نگهبان و برخی اعضای آن را در ذیل فهرست تحریمی خود قرار داد.

وضع تحریم‌های اخیر در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر هدف شدیدترین تحریم‌های یک‌جانبه و فراسرزمینی امریکا در طول تاریخ قرار گرفته است؛ به طوری که در یک‌روز بیش از 700 تحریم اقتصادی متوجه عناصر و ساختار‌های اقتصادی و سیاسی کشور شد. اصلی‌ترین وجه ممیزه تحریم‌های امریکا که تعدادی از نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی کشور را شامل می‌شد، مسأله رژیم تحریمی موسع امریکا در اعمال فشار به نهادها و اشخاص مذکور است که دامنه‌ اعمالی فراسرزمینی برای آن در نظر گرفته شده است.

به موجب تحریم‌های گسترده امریکا در سال‌های گذشته، نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی مذکور نه‌تنها مورد تحریم همه‌جانبه دولت و اتباع ایالات متحده قرار گرفتند، بلکه کشورهای دنباله‌رو به موجب هراس از مجازات امریکا عملاً به اجرای سیاست‌های تحریمی این کشور تن داده بودند. در توضیح اقدام بی‌حاصل دولت کانادا همان بس که این دولت از سالیان قبل به موجب واهمه از تنبیهات ایالات متحده، خود را مقید به اجرای مقررات تحریمی امریکا می‌دانست و تحریم‌های‌ اخیر فارغ‌ از آنکه ناکارآمدی سیاست تحریمی غرب را به رخ می‌کشد، مبین استیصال این کشور‌ها در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران است. لذا با توجه به گستره فراسرزمینی تحریم‌های امریکا، تحریم اخیر کانادا عملاً تحدید جدیدی را متوجه این نهادها و اشخاص نمی‌سازد و تنها تداعی‌گر سیاستی تاریخ مصرف گذشته است.

تحریم‌های اخیر نه تنها حکایت از حمایت دولت کانادا از جریان اخیر در ایران دارد که صراحتاً به منزله دخالت در امور داخلی کشور محسوب شده و مستلزم واکنش رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود، چراکه اساساً واکنش کشور با ثبت اعتراض دیپلماتیک در سازمان ملل متحد یا صحن سایر مجامع بین‌المللی، محملی برای اتخاذ تدابیر دیگر جهت مقابله با آثار حقوقی اقدام اخیر کانادا خواهد بود و می‌تواند سابقه متمایزی را از سلسله هنجار‌هایی که با واکنش جمهوری اسلامی ایران روبه‌رو شده است، ایجاد کند تا در نهایت با کمک رکن مؤثر دیگر در تثبیت رویه کشور در جامعه بین‌المللی یعنی اعتقاد به تصمیم حقوقی در سطح فراملی که در قاعده OPINIO JURIS جلوه پیدا می‌کند، آثار حقوقی اقدام دولت کانادا از قابلیت نفوذ و استناد در جامعه بین‌المللی مضمحل شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

ناظران به منزله دیده‌بان و چشم شورای نگهبان هستند

حمایت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از رژیم اسرائیل یعنی حمایت از تروریسم دولتی

پا به پای صحن مجلس بودجه را بررسی می‌کنیم

تقدیر از عالمان عامل، الگویی برجسته پیش‌ روی جوانان است

" دانشمند پارسا و خدوم"؛ نگاهی به زندگی مرحوم دکتر حسن حبیبی

یک قرن جهاد و مبارزه در راه ترویج و اعتلای کلمه اسلام

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

دهه فجر فرصت تعمیق وحدت بین همه کسانی است که آرزوی سربلندی ایران را دارند

بیانیه گام دوم را در متن برنامه‌های خود بگنجانید و آن را تبیین کنید

روایت دکتر طحان نظیف درباره بازدید خود از چهارمین رویداد تولید محتوای دیجیتال بسیج

پربازدید ها

تروریست خواندن سپاه از سوی غرب آشکار بودن دشمنی آن‌ها با ایران است/جزایر سه‌گانه ملک ابدی است

‏"لايحه اصلاح ماده (۱۰) قانون ساماندهی صنعت خودرو" به تایید شورای نگهبان رسید

نظر شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۷ دی ۱۴۰۱

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

حضور آیت‌الله جنتی در نخستین اجلاس بین‌المللی مکتب شهید سلیمانی

توئیت دکتر طحان نظیف درباره شهدای گمنام تازه تفحص شده

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت گرامیداشت یوم الله ۹ دی

دخالت اتباع حدود ۴ کشور در ترور حاج قاسم/ صدور قرار بازداشت برای افرادی در عراق

دهه فجر فرصت تعمیق وحدت بین همه کسانی است که آرزوی سربلندی ایران را دارند