کد خبر: ۸۸۲۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰- 22 October 2022
یادداشت دکتر طحان نظیف‌ به بهانه تحریم اخیر شورای نگهبان/
یادداشت سخنگوی شورای نگهبان با عنوان «طبل توخالی بر مدار تحریم» در روزنامه ایران منتشر شد.

طبل توخالی بر مدار تحریم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در یادداشتی با عنوان « طبل توخالی بر مدار تحریم » در روزنامه ایران نوشت:

بحران مشروعیت چندجانبه‌گرایی در نظام بین‌الملل باعث پیدایش رژیم‌‌های تحریمی‌ یک‌جانبه توسط برخی دولت‌ها در جامعه جهانی شده است تا بسیاری از هنجارهای پذیرفته شده حقوق بین‌الملل به چالش کشیده شوند. در این میان دولت کانادا در شرایط فقدان مبنای حقوقی مشروع برای تدوین و تنظیم‌ تحریم‌های یک‌جانبه در حقوق بین‌الملل، به واسطه تصویب قانون داخلی «اقدامات ویژه اقتصادی علیه ایران»، فهرستی از نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی ایران را هدف تحریم‌های خود قرار داده است و به فراخور اقتضائات بر این اسامی می‌افزاید تا جایی که اخیراً چند نهاد و شخص حقیقی ایرانی از جمله نهاد شورای نگهبان و برخی اعضای آن را در ذیل فهرست تحریمی خود قرار داد.

وضع تحریم‌های اخیر در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر هدف شدیدترین تحریم‌های یک‌جانبه و فراسرزمینی امریکا در طول تاریخ قرار گرفته است؛ به طوری که در یک‌روز بیش از 700 تحریم اقتصادی متوجه عناصر و ساختار‌های اقتصادی و سیاسی کشور شد. اصلی‌ترین وجه ممیزه تحریم‌های امریکا که تعدادی از نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی کشور را شامل می‌شد، مسأله رژیم تحریمی موسع امریکا در اعمال فشار به نهادها و اشخاص مذکور است که دامنه‌ اعمالی فراسرزمینی برای آن در نظر گرفته شده است.

به موجب تحریم‌های گسترده امریکا در سال‌های گذشته، نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی مذکور نه‌تنها مورد تحریم همه‌جانبه دولت و اتباع ایالات متحده قرار گرفتند، بلکه کشورهای دنباله‌رو به موجب هراس از مجازات امریکا عملاً به اجرای سیاست‌های تحریمی این کشور تن داده بودند. در توضیح اقدام بی‌حاصل دولت کانادا همان بس که این دولت از سالیان قبل به موجب واهمه از تنبیهات ایالات متحده، خود را مقید به اجرای مقررات تحریمی امریکا می‌دانست و تحریم‌های‌ اخیر فارغ‌ از آنکه ناکارآمدی سیاست تحریمی غرب را به رخ می‌کشد، مبین استیصال این کشور‌ها در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران است. لذا با توجه به گستره فراسرزمینی تحریم‌های امریکا، تحریم اخیر کانادا عملاً تحدید جدیدی را متوجه این نهادها و اشخاص نمی‌سازد و تنها تداعی‌گر سیاستی تاریخ مصرف گذشته است.

تحریم‌های اخیر نه تنها حکایت از حمایت دولت کانادا از جریان اخیر در ایران دارد که صراحتاً به منزله دخالت در امور داخلی کشور محسوب شده و مستلزم واکنش رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود، چراکه اساساً واکنش کشور با ثبت اعتراض دیپلماتیک در سازمان ملل متحد یا صحن سایر مجامع بین‌المللی، محملی برای اتخاذ تدابیر دیگر جهت مقابله با آثار حقوقی اقدام اخیر کانادا خواهد بود و می‌تواند سابقه متمایزی را از سلسله هنجار‌هایی که با واکنش جمهوری اسلامی ایران روبه‌رو شده است، ایجاد کند تا در نهایت با کمک رکن مؤثر دیگر در تثبیت رویه کشور در جامعه بین‌المللی یعنی اعتقاد به تصمیم حقوقی در سطح فراملی که در قاعده OPINIO JURIS جلوه پیدا می‌کند، آثار حقوقی اقدام دولت کانادا از قابلیت نفوذ و استناد در جامعه بین‌المللی مضمحل شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار

برگزاری نشست تخصصی با موضوع «حکمرانی اسلامی و الزامات تغییر در جهان اسلام»

تمام فضائل متصور در زندگی فردی و اجتماعی یک زن در حیات طیبه حضرت ‎زينب(س) متجلی است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۹ آذر ۱۴۰۱

زندگی حضرت زینب تجلی‌گاه نقش‌آفرینی موثر اجتماعی زن مسلمان است/ نداشتن ترس و طمع دو خصلت مهم شهید مدرس در ایفای وظایف نمایندگی بود

قانون اساسی ما حق برگزاری تجمعات را به رسمیت ‌شناخته است/ باید مسیری پیش‌بینی شود تا از اعتراض‌ها صیانت شود/ قانون در تمامی کشورها محترم است

وبینار بین المللی تخصصی حقوقی با عنوان «نظارت اساسی و نقش اصول اسلامی در نظام حقوقی پاکستان»

مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان برگزار شد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت فرارسیدن «هفته‌ی بسیج»

قدردانی دکتر طحان نظیف از تیم ملی فوتبال ایران: بچه‌ها عالی بودید؛ گل کاشتید

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

پربازدید ها

از خبر خوش سخنگوی شورای نگهبان درباره ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت تا ایراد به یک مصوبه در حمایت از حقوق مردم

اولين فراخوان ارسال خاطرات و تجربيات ناظران انتخابات

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

امیدوارم قانون انتخابات اصلاح و به انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ برسد

تایید لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ آبان ۱۴۰۱

جنایت در ‎ایذه و ‎اصفهان همان چیزی است که عاملان فاجعه شاهچراغ برای تمام شهرهای ایران آرزو می‌کنند

ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری خلاف قانون اساسی شناخته نشد/ اساسنامه صندوق ملی مسكن در شورای نگهبان تایید شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۸ آبان ۱۴۰۱

یادداشت دکتر ره‌پیک درباره قانون اساسی